Αναπαραγωγή Γιατί φοβούνται

Panos1e41

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2017
Μηνύματα
49
Πόλη
Λάρισα
Παιδιά καλησπέρα και χίλια συγγνώμη για το προηγούμενο ποστ. Ξερω ο τρόπος μου ήταν αχαρακτηριστος και ζητάω ταπεινά συγγνώμη. Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα που με βασανίζει τωρα και ζητάω βοήθεια. Όπως ήδη ξέρετε έχω ένα καρδερινακι 1 μηνών και κάτι μέρες και άλλα 2 μικρά 16 ημερών. Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτά τα καρδερινακια αν και μικρά φοβούνται πάρα πολύ εμένα. Ιδικά το μεγαλύτερο με το που πλησιάζω στο κλουβί πετάει από εδω και απο εκεί. Ακομα και τα μικρά με το που με βλέπουν πανικοβαλωνται. Τι πρέπει να κάνω για να σταματήσει αυτό. Τα μικρά δεν τα έπιανα καθόλου κατά το μεγάλωμα τους ζήτημα να τα έπιασα 2 με 3 φορές μόνο για να καθαρίσω την φωλιά. Τι πρέπει να κάνω;
 
Και περιμένω άλλα 3 σε 4 μέρες τα οποία ψάχνω παντού για δαχτυλίδι να τα βάλω για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις
 
Και περιμένω άλλα 3 σε 4 μέρες τα οποία ψάχνω παντού για δαχτυλίδι να τα βάλω για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις

Έχεις φωτογραφίες του κλουβιού, των γονιών, της φωλιάς και των μικρών; Δεν έχουμε ξανακούσει εδώ στο φόρουμ για καρδερινάκια που γεννήθηκαν σε κλουβί να πανικοβάλονται έτσι σε τόσο μικρή ηλικία. Αυτό συνήθως υποδηλώνει αυτό που σου είπε ο Γιάννης πιο πάνω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos

Πάνο συγνώμη για την καχυποψία μου αλλά έχω δει αρκετά ανειλικρινή θέματα με τα ιθαγενή στο φόρουμ τόσα χρόνια. Αν οι γονείς είναι ήμεροι και δεν έχουν πρόβλημα με τις επισκέψεις σου με φόβο να παρατήσουν τη φωλιά τότε θα σου πρότεινα να έχεις μια φορά την ημέρα τουλάχιστον οπτική επαφή με τα μικρά για να αποτυπώσουν τη φιγούρα σου. Ακόμη και για τα μικρά που ήδη έχεις νομίζω πως όταν έρθει η ώρα να τα βάλεις μόνα τους σε δικό τους κλουβί ότι σιγά σιγά θα εξοικειωθούν πάλι με την παρουσία σου.

Οι γνώστες του φόρουμ ίσως σου δώσουν καλύτερες συμβουλές κι απόψεις.
 
Εντάξει καταλαβαίνω. Τι θέμα είναι ότι και η μαμα τους φοβάται λίγο και μάλλον είναι κληρονομικό τι να πω. Θα σας βγάλω φοτο σε 2 3 μέρες που θα βγουν τα μικρά να τα δείτε. Δείτε όμως τα προηγούμενα μικρά.
 

Συνημμένα

  • 20180619_155102-774x1032.webp
    20180619_155102-774x1032.webp
    16,8 KB · Προβολές: 36
  • 20180520_155409-774x1032.webp
    20180520_155409-774x1032.webp
    23,8 KB · Προβολές: 36
  • 20180619_155110-774x1032.webp
    20180619_155110-774x1032.webp
    19,7 KB · Προβολές: 35
  • 20180528_164642-774x1032.webp
    20180528_164642-774x1032.webp
    42,2 KB · Προβολές: 37
τα εχεις σε κλουβια με καναρινια; Παντως παραξενο μου φαινεται οτι ειναι φοβισμενα τοσο πολυ ωστε να χτυπιουνται απο δω και απο κει οπως περιγραφεις, καλο ειναι να κανεις αυτο που σου εγραψε ο Φοιβος στο ποστ #7, ωστε να συνηθίσουν την παρουσια σου, σε λιγο καιρο μαλλον τα ξεμυτίσουν και τα δικα μου και θα δω την συμπεριφορα τους.
 
Το να σε φοβάται η μαμά είναι λογικό, το θέμα είναι γιατί φοβούνται τόσο πολύ τα μικρούλια με κίνδυνο τραυματσιμού;
Πιστεύω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που σου πρότεινε ο @Φοίβος :)
 
Αυτό θα κάνω. Τα μικρά τα μεγάλωσαν τα καναρίνια επειδή στην πρώτη γέννα μάλλον το αρσενικό τα έριξε κάτω όλα εκτός από ένα το οποίο το έβαλα σε κανάρα και το μεγάλωσε μια χαρα. Στην δεύτερή γέννα πάλι την τελευταία μέρα δεν ξέρω γιατί δεν πήγα να στην φωλιά και τα αυγά ήταν παγωμένα και έτσι και πάλι αναγκαστικά να τα βάλω σε κανάρα. Τωρα θα τα αφήσω και θα βάλω από πάνω από το κλουβί το κινητό μου, θα τραβάω live βίντεο στο yt και απο ένα άλλο κινητό θα βλέπω τι γίνεται ε4σι ώστε αν γίνει πάλι τπτ να προλαβω
 
Καμιά φορά το φυσιολογικό το περιγράφουμε κάπως με δόση υπερβολής λόγο απειρίας! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και τα καναρινια "χτυπιούνται " σε μικρές ηλικίες και έχει να κάνει εκτός το φόβο τους κατά πόσο έχουν συνηθίσει την παρουσία σου! Όσο πιο πολλές ώρες μαζί τούς τόσο πιο γρήγορα θα σε συνηθίσουν, πόσο μάλλον οι καρδερίνες που άσχετα αν είναι εκτροφής έχουν πιο αναπτυγμένα τα ένστικτα της φύσης!
 
Αυτό θα κάνω θα κάθομαι με τις ώρες έξω στην βεράντα που τα έχω. Θα βαλω μια καρέκλα και θα κάθομαι εκει δεν θα είναι όλη την ώρα μπροστά τους να στρεσαρονται άλλα θα κάθομαι θα παίζω με το κινητό και αυτά θα με βλέπουν. Επίσης μια άσχετη ερώτηση, από ποιο μαγαζί μπορώ να παραγγείλω δαχτυλίδια κλειστού τύπου εκτός από το birdmarket γιατί 3 φορές παρήγγειλα και δεν ήρθε καμία φορά
 
Back
Top