Αναπαραγωγή Γιατί όλα τα αυγά των zebra μου είναι άσπορα;

Baggelis GG

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2016
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
εχω ένα ζευγαρι ζεμπρακια τα οποια οσες γεννες και αν εχουν κανει είναι παντα τα αυγα τους ασπορα τι φταιει;
 
Δώσε μας αρχικά κάποιες πληροφορίες για να σου πούμε τους λόγους..

Τι διατροφική προετοιμασία έκανες πριν από κάθε αναπαραγωγή; Σε τι κλουβί μένουν σε σε τι χώρο; Πόσα χρόνια έχεις τα ζεμπράκια αυτά; Είναι σίγουρα αγόρι και κορίτσι; Στο παρελθόν σου έχουν κάνει ποτέ ένσπορα αυγά;
 
εχω ένα ζευγαρι ζεμπρακια τα οποια οσες γεννες και αν εχουν κανει είναι παντα τα αυγα τους ασπορα τι φταιει;
Είσαι σίγουρος πως είναι ζευγάρι; Μήπως είναι δύο θηλυκά που ωοτοκούν από μόνα τους; Δεν βάζεις φωτογραφίες τους;
 
από διατροφικη προετοιμασια τους εχω λαχανικα αυγοτροφη σουσαμι σουπιοκοκαλο και την κανονικη τροφη για παραδεισια μενουν σε ζευγαρωστρα με χωρισμα 58 x 32 x 39cm είναι σιγουρα αρσενικο και θυληκο και στο παρελθον ειχαν κανει γεννα με μονο ενα ενσπορο αυγο τα εχω από περσι τον αυγουστο
 
τα εχω στην ταρατσα μου εχουνε φως μεχρι το βραδυ που σκοτινιαζει
 
Επισης τα αυγα ετσι βγαινουν τα εχεις δει να βατευει το αρσενικο την μανταμ και δευτερον τα πηρες ζευγαρι πια ειναι η θυληκια;
 
Οτι ειναι πραγματι ζευγαρι και δευτερον το εχω ξανα αντιμετοπισει το προβλημα χρειαζεται βιταμινες κι εχω ακουσει που πουλανε ειδικη τροφη για αυτες τις περιπτωσεις
 
να το ζευγαρακι
Πολύ όμορφα! Να τα χαίρεσαι!

Νομίζω η κούνια δεν τους χρειάζεται.. μπορείς να την βγάλεις για να έχουν πιο πολύ χώρο να πετούν.. Και πατήθρες καλύτερα για τα ποδαράκια τους να πάρεις αυτές:
_________________4e7e2107d1caf.jpg

Τι διαστάσεων είναι το κλουβί που μένουν; :)
 
μηπως ξερεις πως λεγετε αυτή η τροφη;

να το ζευγαρακι
Δεν θυμαμαι πως λεγεται παντος υπαρχει γιατι ειχα δωσει μια δωσει σε ενα περιστερι και σε ενα καναρινι μια φορα το θεμα ειναι οτι αυτος που μου το εφερε ηταν χιμα σε ενα σακουλακι γιατι χρειαζομουν μονο δυο δοσεις παντος ειναι σε σχημα σκονης και με την σωστη αναλογια κανει θαυματα
 
ηταν χιμα σε ενα σακουλακι γιατι χρειαζομουν μονο δυο δοσεις παντος ειναι σε σχημα σκονης και με την σωστη αναλογια κανει θαυματα
Ό,τι και να ήταν, απ η στιγμή που είναι χύμα όχι μόνο δεν κάνει θαύματα αλλά ρισκάρεις και την ζωή των φτερωτών σου φίλων...

Επίσης, τα πουλιά είναι ζώα που επηρεάζονται πιο πολύ απ τις συνθήκες περιβάλλοντος (απ τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και την διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού) ώστε να έρθουν σε αναπαραγωγικό οίστρο, παρά απ τη διατροφή που τους παρέχουμε. Η πλούσια διατροφή που δίνουμε και όλη η διατροφική προετοιμασία που κάνουμε πριν το ζευγάρωμα γίνεται για να έχουν δυνάμεις να ανταπεξέλθουν στην δύσκολή περίοδο αναπαραγωγής.. Και να μην την κάνουμε, αν η θερμοκρασία και η διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού είναι αυτά που πρέπει αναλόγως του είδους του πουλιού, τότε και σπόρους μόνο να δίνουμε αυτά θα πυρώσουν και θα κάνουν αυγά και θα είναι και ένσπορα. Δεν υπάρχουν μαγικές τροφές και ματζούνια που πυρώνουν τα πουλιά μας και δια μαγείας κάνουν τα αυγά ένσπορα..
 
Back
Top