Γενικά Γιατί όλα τα καναρίνια μου χάνουν πούπουλα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexis6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexis6

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
106
Πόλη
Αγρίνιο
σχεδον σε ολα τα καναρινια μου εχω παρατηρησει πως τον τελευταιο καιρο αρχιζουν και χανουν πουπουλα. Γιατι συμβαινει αυτο; Μηπως επειδη το βραδι τα βαζω μεσα στο σπιτι και υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας η επειδη εχει ανεβει η θερμοκρασια του καιρου;
 
Μήπως;_ μήπως έχεις και Αναμένα φώτα, μήπως θα σου αρρωστήσουν; Τα οδήγησες σε πτεροροια κάτι που δεν είναι φυσιολογικό αυτή την εποχή τα πουλάκια σου θα περάσουν αυτή την κατάσταση δύο φορές φέτος ελπίζω να μην το πληρώσεις με τον χειρότερο τρόπο..
 
δεν αφηνω κανενα ανοιχτω φως...η μονη διαφορα ειναι η θερμοκρασια!
 
Οι μετακινήσεις και οι αλλαγές στο θερμοκρασιακό περιβάλλον των καναρινιών είναι το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε σ' αυτά.
Ένας χώρος, με σταθερή θέση μέρα και νύχτα γι' αυτά υπάρχει.
Αν ναι, να τα οδηγήσεις εκεί και να τα αφήσεις να ηρεμήσουν και όλα θα επανέλθουν στα φυσιολογικά (ελπίζω σύντομα).
Αν όχι, πρέπει να φροντίσεις να δημιουργηθεί... ακόμη και με μια πρόχειρη κατασκευή τύπου "ντουλάπας" που θα τα έχεις μέσα και κατά περίπτωση θα έχεις κλειστές τις διαφανείς πόρτες.
Το "μυστικό" στην καλή υγεία, τη διάθεση και τις σωστές συνθήκες διαβίωσης είναι η σταθερότητα του χώρου φιλοξενίας τους.
 
Αλέξη γιατί τα βάζεις μέσα το βράδυ; Η διαφορά θερμοκρασίας είναι μεγάλη! Και πάλι καλά που χάνουν πούπουλα και δεν σου έχουν κρυώσει όλα! Το μέσα-έξω μπορεί να σκοτώσει τα καναρίνια, γιατί είναι πολύ ευαίσθητα στις αλλαγές της θερμοκρασίας! Ή θα τα έχεις μόνιμα μέσα, σε ένα ήσυχο δωμάτιο, χωρίς καπνό, φασαρία ή πολυκοσμία, με την βασική προϋπόθεση να κοιμούνται από τη δύση ως την ανατολή του ηλίου, ή θα τα έχεις μόνιμα έξω προστατευμένα από τα καιρικά φαινόμενα (βροχή, ρεύματα αέρα κτλ) και φυσικά από τα αρπακτικά! Προφανώς τα καναρίνια έχουν τρελαθεί με το μέσα έξω και νομίζουν πως είναι πτερόροια και γι αυτό αλλάζουν φτέρωμα. Διάβασε αυτά: Παθολογική Πτερόρροια των Πτηνών • PetBirds , Πτερόρροια των πουλιών και η διαχείρισή της • PetBirds θα σε βοηθήσουν!
 
Δηλαδή κύριε Γιάννη γίνεται ν επανέλθουν;
Δε νομίζω πως είναι σε τέτοια κατάσταση που δεν έχουν επαναφορά... Χάνουν κάποια (λίγα ελπίζω) φτερά, ακολούθησε τις οδηγίες και όλα θα πάνε μια χαρά.
 
ευχαριστω θα τα σκεπασω το βραδυ με μια κουβερτα, δεν χανουν πολλα πουπουλα λιγα
 
Αλέξη πρέπει να αποφασίσεις.. Θα τα έχεις μέσα ή έξω τα πουλάκια από δω και στο εξής;
 
Εγώ θα σε συμβούλευα να αλλάξεις τις συνθήκες που τα έχεις ώστε να μην περάσουν πτεροροια! Δεν είναι καθόλου εύκολη περίοδος γι αυτά! Αν ξεκίνησαν τώρα θα τελειώσουν μετά από 2 μήνες οπότε όχι δε θα μπορέσεις να τα ζευγαρωσεις.. Θα έχει μπει το καλοκαίρι και μετά από λίγο θα περάσουν δεύτερη φυσιολογική πτεροροια! Εξαιρετικά δηλαδή!
 
Εγώ θα σε συμβούλευα να αλλάξεις τις συνθήκες που τα έχεις ώστε να μην περάσουν πτεροροια! Δεν είναι καθόλου εύκολη περίοδος γι αυτά! Αν ξεκίνησαν τώρα θα τελειώσουν μετά από 2 μήνες οπότε όχι δε θα μπορέσεις να τα ζευγαρωσεις.. Θα έχει μπει το καλοκαίρι και μετά από λίγο θα περάσουν δεύτερη φυσιολογική πτεροροια! Εξαιρετικά δηλαδή!
τωρα τα εχω μονιμα εξω ομως δεν εχουν βγαλει πολλα πουπουλα... Πιστευεις πως θα επανελθουν;
 
τωρα τα εχω μονιμα εξω ομως δεν εχουν βγαλει πολλα πουπουλα... Πιστευεις πως θα επανελθουν;
Δεν μπορώ να ξέρω... Πιστεύω ότι θα σου κρυώσουν που αλλάζουν φτέρωμα και τα έχεις έξω. Φαντάσου ότι αλλάζουν φτερά υπό φυσιολογικές συνθήκες με 30 βαθμούς κελσίου τον κατακαλόκαιρο! Αλλά δε ξέρω τι πρέπει να κάνεις. Σε τι συνθήκες πρέπει να τα βάλεις για να σταματήσεις την πτερόροια τώρα.. Πάντως σίγουρα πρέπει να ενισχύσεις τη διατροφή τους με λαχανικά και φρούτα και αυγό 3 φορές την εβδομάδα, τώρα που αλλάζουν φτέρωμα έχουν ανάγκη από βιταμίνες! Και βιταμίνες στο νερό 2 φορές την εβδομάδα καλό θα τους κάνουν!
 
Back
Top