Φροντίδα Γιατι δεν έχει όρεξη το παπαγαλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntalia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ntalia

PB New Member
Εγγραφή
16 Οκτ 2023
Μηνύματα
8
Γεια σας είμαι η ιωαννα και σήμερα πήρα ένα Παπαγαλάκι μπαρτζι του πήραμε και τροφή ειδική αλλά από την ώρα που τον φέραμε σπίτι δεν τρώει ούτε πίνει νεράκι και κάθετε στο κλαδάκι του έχω βάλει και λίγο μήλο και καροτακι γιατί μου είπαν ότι τους αρέσουν τα λαχανικά και τα φρουτα αλλά ούτε αυτά τα έχει φάει και ανήσυχο μήπως επειδή άλλαξε περιβάλλον έπαθε «κατάθλιψη» . Αλλά όταν το πήρα και μου ειπε ο κύριος πιαστώ λιγο με το χέρι σου ήταν πολύ ζωηρός και μου δάγκωνε το δαχτυλάκι μου μπορείτε να μου προτείνεται κατι στο τι μπορώ να κανω …. Αυτος είναι ο ρονι
 

Συνημμένα

  • DF245695-9074-4B70-91B8-E185BDF22D08.webp
    DF245695-9074-4B70-91B8-E185BDF22D08.webp
    152,6 KB · Προβολές: 18
  • CA68794F-D936-42D9-A7A3-A479647B591B.webp
    CA68794F-D936-42D9-A7A3-A479647B591B.webp
    138,2 KB · Προβολές: 18
Γεια σας είμαι η ιωαννα και σήμερα πήρα ένα Παπαγαλάκι μπαρτζι του πήραμε και τροφή ειδική αλλά από την ώρα που τον φέραμε σπίτι δεν τρώει ούτε πίνει νεράκι και κάθετε στο κλαδάκι του έχω βάλει και λίγο μήλο και καροτακι γιατί μου είπαν ότι τους αρέσουν τα λαχανικά και τα φρουτα αλλά ούτε αυτά τα έχει φάει και ανήσυχο μήπως επειδή άλλαξε περιβάλλον έπαθε «κατάθλιψη» . Αλλά όταν το πήρα και μου ειπε ο κύριος πιαστώ λιγο με το χέρι σου ήταν πολύ ζωηρός και μου δάγκωνε το δαχτυλάκι μου μπορείτε να μου προτείνεται κατι στο τι μπορώ να κανω …. Αυτος είναι ο ρονι
Μήπως κάτι το τρομαξε ...μήπως έχει στρες ....μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείτε σε πτηνιατρο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ntalia
@ntalia η τροφή που του έδωσες είναι αυτή που του έδινε ο πωλητής του; από εκτροφέα το πήρες ή πετ σοπ;
Δεν ξέρω για τις οδηγίες που σου έδωσε, αλλά το πουλάκι βρέθηκε ξαφνικά σε ένα νέο χώρο, το οποίο από μόνο του είναι αγχωτικό. Κ μέσα σ'αυτό, σκέψου να το πιάνει ένα άγνωστο χέρι.
Οι φωτογραφίες του δεν είναι κ οι καλύτερες. Είναι νυσταγμενο στην πρώτη φωτογραφία; το πτέρωμα σε σημείο φαίνεται αραιό. Πέρασε ή περνάει πτερόροια; τι ηλικία έχει; Σου έδωσαν πληροφορίες;
 
Η τροφή που πήραμε μας την ειπε ο πωλητής του την τροφή την πείρα από πετ σοπ για τον ηλικία δεν ξερω δεν μου ειπε κατι μου ειπε μόνο ότι είναι μικρό για την πτεροροια δεν ξερω θα το πάω και σε έναν κτηνίατρο να τον δει
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
 
Αλλά γενικά έτσι όπως κάθεται βγάζει φονουλα κανει έναν ήχο
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Αλλά όταν το πήρα και μου ειπε ο κύριος πιαστώ λιγο με το χέρι σου ήταν πολύ ζωηρός και μου δάγκωνε το δαχτυλάκι μου
Σε οτι κατασταση και να ειναι η υγεια του οι εξυπναδουλες απο τον πωλητη "πιαστο λιγο με το χερι σου¨ δεν χρειαζονται.
Δηλαδη εκτος απο το φυσιολογικο στρες που εχει απο το οτι το επιασε προφανως ο ιδιος για να το βαλει στο κλουβι ειπε να το κρατησεις και εσυ να στρεσαριστει επιπλεον. Και δεν ηταν ζωηρος.Σε αμυνα ηταν και στην εκατσε την δαγκωνια.
Απο εκει και περα ουτε τα λαχανικα και τα φρουτα εχει ξαναδει πιθανοτατα.
Πρωτη μερα ειναι που το εχεις. Δες ολα τα θεματα εδω για τα budgies και τις πρωτες τους μερες σε ενα περιβαλλον. Θα καταλαβεις μολις διαβασεις 5 6 θεματα και θα δεις οτι πως επαναλαμβανεται η ερωτηση
Η λεξη "ειδικη" τροφη ειναι δικη σου ή ετσι την βαφτισε το μαγαζι?
 
Έχω κτηνίατρο που πάω το σκυλάκι μου αλλά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
Για το πουλάκι χρειάζεται κτηνίατρος με εξειδίκευση ή τουλάχιστον γνώσεις για πτηνά. Γι'αυτό σου έστειλα την λίστα πτηνιατρων. Ο κτηνίατρος που αναφέρεις έχει τέτοια εξειδίκευση ή γνώσεις;
 
@MARY58θα τον ρωτήσω και αν δεν έχει θα βρω σε αυτά που μου στείλατε κάποιον πτηνιατρο για να τον παωωω
 
Το πουλάκι μπορεί να είναι αγχωμενο κ να τρώει όταν δεν είσαι μπροστά. Βρίσκεις φλυδια; Για καλό κ για κακό, ιδανικό είναι να τον δει πτηνιατρος για τσεκ απ. Ειδικά που δεν έχεις κ πολλές πληροφορίες από τον πωλητή.
Για την εικόνα του θα σου πουν οι γνώστες των παπαγάλων. Να τον χαίρεσαι τον Ρόνι.
[automerge]1697465180[/automerge]
Κ μ για την διατροφή του κ γενικά την φροντίδα του θα βρεις πολλά άρθρα κ πληροφορίες στο φόρουμ. Κ όταν χρειαστείς κάτι, ρωτάς. 🙂
 
@MARY58. Ευχαριστώ πολύ δεν έχει πάει καθόλου στην τροφή του κάθετε μόνο στο κλαδάκι του δεν έχει πάει καθόλου να φάει και αυτό με ανησυχεί
 
Τα πάει πολύ καλύτερα σε λίγες μέρες έρχονται κατι παιχνιδάκια που του έχω πάρει… χθες κιόλας κατι ειπε τώρα δεν ξερω αν μίλησε ή όχι αλλα μου φάνηκε λες και μίλησε αλλα δεν άκουσα τι ειπε τρωει μια χαρά του αρέσει πολύ η τροφή που έχει τώρα γιατί αυτή που μας ειχε πει ο κύριος να πάρουμε δεν του άρεσε επιχείρησα να του αγοράσω χύμα τροφή που είναι λιγο ποιο οικονομική από της άλλες τροφές που είναι σε συσκευασία και του αρέσει παρά πολύ τρώει αυτη η τροφή . Του έβαλε και ένα αυγό βρασμένο αλλα δεν έφαγε σχεδόν καθόλου ούτε και καροτακι που του έβαλε δεν έφαγε ξέρετε μήπως πρέπει να τα βρασο τα λαχανικά πριν του τα δώσω τα σκληρά

 
@ntalia Να την χαίρεσαι την Ρόνι! (γιατί κ εγώ πιστεύω ότι είναι θηλυκό).
Από ότι καταλαβαίνω, μάλλον δίνεις χύμα τροφη στο πουλάκι.. μπορεί να του αρέσει όπως λες, αλλά ρισκάρεις την υγεία του. Η χύμα τροφη που μένει μέσα στα ανοιχτά τσουβαλια στα pet shop, είναι πιθανότατα μολυσμένη με διάφορους οργανισμούς κ βρωμιες.. πρόσφατα σε γειτονικό μου petshop είχε μπει ένα περιστέρι κ έτρωγε μέσα από το τσουβαλι που περιείχε την χύμα τροφη που μετά έδωσε ο πωλητής σε πελάτη για το παπαγαλάκι του! Υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε συσκευασμένες, σίγουρα θα βρεις κάποια να του αρέσει!
Να έχεις υπομονή με το αυγό κ τα λαχανικά, κάποια στιγμή θα δοκιμάσει! Ίσως είναι νωρίς κ δεν έχει εγκλιματιστεί ακόμη! Ναι μπορείς να τα ζεματιζεις λίγο τα καρότα πχ ώστε να μαλακώσουν αλλά να μην χάσουν από τις βιταμίνες τους!
 
Καλώς ήρθες και να σου ζήσει η Ρόνι σου! Και εγώ καινούργιο τον έχω τον μικρούλη. Στην αρχή δεν έτρωγε μπροστά μου. Δοκίμασα διάφορες τροφές αλλά αυτή του άρεσε πιο πολύ από όλες και είναι και πολύ οικονομική:

Λαχανικά και αυγό δεν τα πλησιάζουμε ακόμα , αλλά προσπαθούμε.
 
Back
Top