Αναπαραγωγή Γιατι δεν ζευγαρωνουν τα πιγκουινακια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
πριν μια βδομαδα σχεδον πηρα απο εναν εκτροφεα δυο πιγκουινακια. Μου ειπε οτι ειναι 3 χρονων(αλλα τα δαχτυλιδια τους ηταν μπλε) και πως ξαναζευγαρωσαν περισυ. Τα εβαλα μαζι οπως μου ειπε, και αρχισα να τους βαζω αυγο και βιταμινη στο νερο ηιατι δεν ηταν πυρωμενα. Τους εβαλα δυο φωλιες, μια ψαθινη και το ξυλινο κουτι, νημα και πευκοβελονες, ομως δεν εχουν πλησιασει καμοια απ τις δυο φωλιες. Το ενα, αυτο που μου ειπε πως ειναι αγορι, εχει οντως πιο σκουρο ραμφος και πιο εντονο δακτυλιο γυρω απ το ματι, αλλα απ οτι εχω δει δεν κελαηδαει, κανει εναν ηχο αλλα πιο συχνα ακουγεται το θηλυκο!Έιναι ζευγαρι, και αν ναι, γιατι δεν ζευγαρωνουν;
 
Τα πουλάκια είναι νεοφερμένα. Μην περιμένεις, οπότε να ξεκινήσουν αμέσως την αναπαραγωγή. Πρώτα θα συνηθίσουν τον χώρο τους και σιγά σιγά θα σου ζευγαρώσουν. Μην ανησυχείς καθόλου! Η φύση θα κάνει την δουλειά της!
Το αυγό το τρώνε; Ξεκίνα τους σταδιακά σε μικρές δόσεις, χορταρικά για να πάρουν κι άλλα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και ιχνοστοιχεία. Μονίμως στο κλουβί να τους έχεις σουπιοκόκκαλο και άμμο με τριμμένα όστρακα. Αυτά...
 
το σουπιοκοκκαλο δεν το πολυπλησιαζουν ουτε και το αυγο, μονο αυγοτροφη τρωνε:/ και λες να μου δωσε δυο θηλυκα; συνηθως μονο το θηλυκοακουω:/
 
Να πω την αλήθεια, η αναγνώριση του φύλου στα πιγκουινάκια δεν είναι κάτι εύκολο. Από την εμφάνιση, είναι ότι τα αρσενικά έχουν πιο φουσκωτό και έντονο σε χρώμα δακτύλιο γύρω από το μάτι και η βάση του ράμφους τους είναι πιο πρησμένη. Στο θυλυκό ο δακτύλιος είναι φυσιολογικός, με χλωμό ροζ χρώμα και το όλο το ράμφος είναι επίπεδο σε σχήμα. Ο πιο έγκυρος τρόπος να αναγνωρίσεις το φύλο είναι ότι το αρσενικό κελαηδάει έναν σύντομο και μελωδικό σκοπό, ενώ το θηλυκό κάνει ένα συγκεκριμένο κάλεσμα σαν ''πακ-πακ'' Παρατήρησε τα προσεκτικά και πες μου τι είδες τελικά!
Δεν πειράζει που δεν τρώνε το σουπιοκόκκαλο. Όταν νιώσουν την ανάγκη του ασβεστίου, θα πάνε να φάνε.
 
αυτο που υποτιθεται πως ειναι το αρσενικο εχει οντωσ πιο εντονο δακτυλιο και πιο πρησμενο ραμφος αλα δεν τραγουδαρι καθολου! το αλλο κανει αυτο το πακ πακ που λες
 
βαλε μας φωτο αν μπορεις να σου πουμε τι ειναι τα πουλακια σου, παντως θελουν το χρονο τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
μετα απο πολληη προσπαθεια:|αυτο μ ειπε πως ειναι το αγορι
 

Συνημμένα

  • CYMERA_20140509_140424-1(1).webp
    CYMERA_20140509_140424-1(1).webp
    7,2 KB · Προβολές: 99
  • mikro(1).webp
    mikro(1).webp
    7,4 KB · Προβολές: 113
και αυτο το θηλυκο
 

Συνημμένα

  • CYMERA_20140509_140340-1(1).webp
    CYMERA_20140509_140340-1(1).webp
    5,3 KB · Προβολές: 94
. Και εδω παλι το αρσενικο. Τι λετε καλα μου τα ειπε;
 

Συνημμένα

  • CYMERA_20140509_140456-1.webp
    CYMERA_20140509_140456-1.webp
    7,2 KB · Προβολές: 74
  • CYMERA_20140509_140404-1(1).webp
    CYMERA_20140509_140404-1(1).webp
    5,4 KB · Προβολές: 82
  • CYMERA_20140509_140520-1.webp
    CYMERA_20140509_140520-1.webp
    5,3 KB · Προβολές: 82
Είναι ζευγαράκι! Και εφόσον τα πήρες από εκτροφείο, αποκλείεται να σου τα είπε λάθος ο εκτροφέας. Μην ανησυχείς για αυτό. Απλά το αρσενικό είναι στρεσαρισμένο από την αλλαγή περιβάλλοντος και θέλει λίγες μέρες ακόμα για να συνηθίσει. Εγώ πρόπερσι που είχα πάρει παραδείσιο για πρώτη φορά, ένα αρσενικό πιγκουινάκι, κελαηδούσε μόλις λίγα λεπτά που το έφερα σπίτι μου! Κάθε πουλί έχει τον χαρακτήρα του! Εσύ απλά υπομονή και να είσαι αρκετή ώρα κοντά τους για να συνηθίσουν την παρουσία σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
δηλαδη θα κελαηδησει κανονικα, περα απ αυτο το μπιπ μπιπ που κανει;😛
 
και το μπι μπι που κανουν εχει μεγαλη πλακα εγω τα εχω στο μπαλκονι και οταν με δουν ξεκηνανε σαν συναγερμος. Οσο για το φυλο τους διχνουν νανε ζευγαρακι και μαλιστα ομορφο.
 
σ ευχαριστω πολυ:) εμενα οταν με βλεπουν σταματανε:/ πρεπει να με συνηθισουν πρωτα ε; Αν τους βαζω να ακουνε ηχους απο αλλα πιγκουινακια αυτο θα βοηθησει τον αρσενικο να αρχισει να κελαηδαει;
 
Καλή η ιδέα σου! Για επιχείρησε το και πες μας τι έγινε!
Αν δεν κελαηδήσει σημαίνει ότι δεν έχει συνηθίσει ακόμα. Αν κελαηδήσει, είσαι σε καλό δρόμο!
 
πολλα πραγματα εξαρτονται και απο την προσωπικοτητα του πουλιου και απο το παρελθον που εχει παντως σε κανενα πουλι δεν εκανε κακο να ακουει ηχους απο πουλια αρα βαλτου ισως αρχησει ετσι. Παντως μην περημενεις να γινει καναρινι αυτα εχουν αλλη χαρη τα πουλακια σου και χαλαρωσε δωστουε χρονο να τα βρουν μεταξι τους με εσενα και με το χωρο γυρο τους και ολα θα γινουν μονο εσυ να προσεχεις να εχουν μια πλουσια και σωστη διατρωφη.
 
Back
Top