Αναπαραγωγή Γιατι δεν θελει να ασχοληθει με την φωλια;

thodwrisagrinio123

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2014
Μηνύματα
26
παιδια γεια σας.. Ειμαι καινουργιους και θελω να μαθω καποιες πληροφοριες για το ζευγαρωμα καναρινιων.. Εχω δυο καναρινια ενα αρσενικο και ενα θυλικο και τα εχω στην ζευγαρωστρα με το χωρισμα σχεδον ενα μηνα.. Πριν μια εβδομαδα εβαλα φωλια και νημα στην μερια της θυλικιας αλλα η θυλικια δεν την εχει φτιαξει καθολου και δεν διχνει να θελει να ασχοληθει με την φωλια. Γιατι το κανει αυτο;
 
Σε τι χώρο τα έχεις Θεόδωρε και τι είδους διατροφή τους παρέχεις;
 
τα εχω βαλει μεσα στο δωματιο μου για να εχουν ησυχια και να ζευγαρωσουν και τους δινω καθημερινα αυγο και κοκκινη βιταμινη
 
Αυτό που ονομάζεις βιταμίνη (όχι μόνο εσύ) δεν έχει καμία σχέση με τις βιταμίνες. Θα πρότεινα να μην αγοράσεις ξανά. Μπορείς να τους δίνεις σπόρους καλής ποιότητας, αυγό, φρούτα και λαχανικά, αρκούν.

Το δωματο σου δεν είναι ο πιο κατάλληλος χώρος για αυτή την περίπτωση. Χρειάζονται ένα χώρο με αρκετό φυσικό φωτισμό χωρίς να υπάρχουν φώτα που θα μένουν ανοιχτά το βράδυ.

Διάβασε αυτό το θέμα στην αρχή και όποια άλλη απορία έχεις, τη συζητάμε. Ζευγάρωμα καναρινιών
 
στην αρχη τα ειχα βαλει στο μπαλκονι σε ενα δροσερο μερος που δεν τα χτυπαει ο ηλιος οπως λεει και η ιστοσελιδα που μου εδωσες αλλα η θυλικια δεν αγκιξε καθολου το νημα για αυτο το εβαλα μεσα στο δωματιο γιατι νομιζα πως φταιει η φασαρια που ακουγεται απο τα αυτοκινητα.. Μηπως εχει καποιο προβλημα η καναρα μου και δεν θελει η δεν μπορει να φτιαξει την φωλια;
 
Ένας από τους λόγους που τα πουλιά δεν φτιάχνουν φωλιά, όταν δεν υπάρχουν άλλου είδους προβλήματα, είναι όταν δεν νιώθουν ασφάλεια. Η ασφάλεια τους δεν απειλείται από τα αυτοκίνητα που περνούν από απέναντι, αλλά από τις συνεχείς μετακινήσεις του κλουβιού. Άφησε τα σε ένα μέρος ήσυχο, με φυσικό φωτισμό και φρόντισε τα με τον τρόπο που σου πρότεινα. Αργά ή γρήγορα θα "υποκύψουν" στη φύση τους.
 
Back
Top