Γενικά Γιατι δεν κελαιδαει το καρδερινοκαναρο που πήρα;

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Πάνε 10 ημέρες που αγωρασα ενα καρδερινοκαναρο 1 έτους 50€ και δεν έχει πει τίποτα ακόμα μονο ενα Τσίου και ενα τρουουου κανει. Ο άνθρωπος που το πείρα μου είπε οτι όταν το είχε αυτός έλεγε συνέχεια αλλά τώρα γιατί δεν κελαιδαει; Ειναι σε εξωτερικό χώρο με προστασία για αρπακτικά. Το μονο που κανει είναι να ξεσκίζει τα χαρτιά. Τα κανει χίλια κομμάτια. Γιατί δεν κελαιδαει; Το έβαλα πριν κάνα 2 ώρες ειχους να ακούει μπας και κελαιδησει. Τι φτεει;
 
Μηπως ειναι θηλυκο;
Αυτο με το χαρτι νομιζω το κανουν τα θηλυκα οταν θελουν να χτισουν φωλια.
Χωρις να ειμαι ειδικη :)
Ισως φταιει απλα που δεν εχει προσαρμοστει ακομα..
 
Ο άνθρωπος που το πείρα μου είπε οτι όταν το είχε αυτός έλεγε συνέχεια αλλά τώρα γιατί δεν κελαιδαει; Ειναι σε εξωτερικό χώρο με προστασία για αρπακτικά.
Να υποθέσω πως δεν το άκουσες ποτέ ούτε και φυσικά το είδες από κοντά πριν το πάρεις;
Αν λοιπόν έφτασε σε σένα με "αποστολή" ίσως χρειαστεί μερικές μέρες να συνέρθει και να τραγουδήσει αν το έκανε και πριν.
 
Παναγιώτη απλά να σου υπενθυμίσω, όταν βρεις χρόνο εκτός από τις παραπάνω ερωτήσεις, είναι και κάποια άλλα ερωτήματα στα θέματα σου που περιμένουν απάντηση και βρίσκονται σε εκκρεμότητα. Οι περισσότερες ερωτήσεις βρίσκονται συγκεντωμένες εδώ στο ποστ του κου Γιάννη @misalouris
https://community.petbirds.gr/threads/Η-μαμά-ξεπουπουλιασε-ενα-μικρό.27940/page-2
 
Πως θα δω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό; Δεν το μπέρδεψε εγώ πήγα στο μαγαζί που εχει και το πείρα
 
Γενικά, θα έλεγα οτι δεν αγοράζουμε αρσενικό καρδερινοκαναρο αν δεν το ακούσουμε να κελαιδά. Το οτι σκίζει χαρτί, δεν το κάνει απαραίτητα θηλυκό, διότι και τα δικά μου αρσενικά καναρίνια όλη μέρα αυτη τη δουλειά κάνουν.
Αλλά αφού πήρες ενα πουλι για να σου κελαιδά, και δεν, γύρισε το πίσω και πάρε ενα άλλο.
 
Πως θα δω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό;
Ανεβάζεις φωτογραφία στο παρόν θέμα και υπάρχουν έμπειρα άτομα στο φόρουμ που θα σου απαντήσουν για το φύλο του.
 
Μου είπε οτι κελαιδαει όλη μέρα αλλα τίποτα μέχρι τώρα. Που να βγαλω Φότο για να μου πείτε το φύλο;
 
Μου είπε οτι κελαιδαει όλη μέρα αλλα τίποτα μέχρι τώρα. Που να βγαλω Φότο για να μου πείτε το φύλο;
σε αυτά τα πουλιά είναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβεις το φύλο απο μια φωτο εγω θα έλεγα περίμενε 2-3 μέρες και αν πάλι δεν πει τίποτα εννοείται το γυρίζεις πίσω
 
Εμ θα περιμένω το έχω 11 ημερες τώρα και ενα τρουουου έχει κανει και τσιου τσιου
 
Εμ θα περιμένω το έχω 11 ημερες τώρα και ενα τρουουου έχει κανει και τσιου τσιου
αν είναι τόσες μέρες μην περιμένεις άλλο νομίζω ότι ότι είναι να κάνει το έκανε... Πήγαινέ το πίσω...
 
Εγώ χωρίς να θέλω να προσβάλλω τον Παναγιώτη ή κάποιον άλλον, μια και αυτό είναι ένα κουσούρι που μπορεί καθένας μας να το "κολλήσει", προσέξτε την μανία "συλλογής" πολλών πουλιών.
Όταν και αυτά που έχουμε δεν είμαστε σε θέση, λόγω γνώσεων, εμπειρίας, υποχρεώσεων κτλ να τα φροντίσουμε σωστά, μην γεμίζουμε το σπίτι και τον χρόνο μας με πουλιά και ζώα που δεν αντέχουμε.
 
Μαρια δίκιο εχεις αλλά το πουλί δεν είναι ακριβώς δικο μου του θειου μου είναι. Μονο αυτό έχει το πείρε για κελαιδημα
 
Μαρια δίκιο εχεις αλλά το πουλί δεν είναι ακριβώς δικο μου του θειου μου είναι. Μονο αυτό έχει το πείρε για κελαιδημα
Και γιατί δε μας λες την αλήθεια από την αρχή και πλάθεις μια ψεύτικη ιστορία;
 
Back
Top