Γενικά Γιατι δεν κελαιδα το καναρινι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexis6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexis6

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
106
Πόλη
Αγρίνιο
γεια σας... Εχω ενα αρσενικο καναρινι το οποιο κελαηδα πολυ, αποφασισα και πηρα ενα αλλο αρσενικο καναρινι με σκουφι το οποιο μολισ ακοθει το δικο μου που κελαιδα ανηγει το στομα κουνα την γλωσσα αλλα δεν βγαζει ηχο. Γιατι συμβαινει αυτο... Επισης το βλεπω καποιες φορες και ειναι φουσκομενο μηπως ειναι απο το κρυο η εχει κατι;... Παντως τρωωει κανονικα!
 
Αλέξη ζητάς να φανταστούμε κάτι, τη στιγμή που και να το βλέπαμε από κοντά ίσως να μην ξέραμε και πάλι να σου πούμε τη πραγματική αιτία. Καλό λοιπόν είναι να βγάλεις μερικές φωτογραφίες που να φαίνονται οι κοιλιά και το στήθος του πουλιού καθαρά. Μετά θα είναι εύκολο για όποιον γνωρίζει να σου απαντήσει, με μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι και σωστός.
Επίσης μπορείς να μας πεις αν ακούς να βγάζει ήχους την ώρα που ανασαίνει, ή το βράδυ που κοιμάται... Πιθανόν να βοηθήσουν κι αυτά.
 
οχι δεν βγαζει ηχουσ την ωρα που ανασαινει ουτε οταν κοιματε
 
Γιατί πολύ πιθανό να μην κελαηδά. Ίσως σου δείχνει πως κελαηδά... αλλά (φαντάζομαι) δεν το προσπαθεί όσο πρέπει.
 
αργοτερα θα κελαηδιση η οχι;
Αν υπάρχει η απαιτούμενη υγεία, όχι μόνο θα κελαηδήσει αλλά θα σηκώνει τον τόπο.
Εσύ όμως μιλάς για φούσκωμα φτερών κι αυτό δεν είναι δείγμα καλής υγείας. Πρέπει να παρακολουθείς και να είσαι επιφυλακή.
 
κοιτα επιδη το αγορασα χθες μου το εκανε σημερα το πρωι... Πηγα στο μαγαζι απο οπου το αγορασα και τον ρωτησα και μου ειπε οτι ειναι απο την μεταφορα στο κουτακι που το βαλαμε και λοιπα αλλα μου ειπε αυτος πως θα συνελθει... Τωρα το απογευμα που το κοιταξα ηταν καλυτερα γιατι εβλεπε ενα αλλο κανρινι
 
Ένα ένα μας τα λες... Αν το αγόρασες πρόσφατα, να του δώσεις χρόνο να συνηθίσει και μετά θα τραγουδήσει...
 
😀 το ειχα ξεχασει σορρυ, α και κατι αλλο τα σκουφατα κανουν διαφορετικο κελαημα η οχι; Σαν την φωτογραφια σου ειναι αλλα σε αλλο χρωμα
 
Όχι βέβαια. Ίσως διαφοροποιείται από καναρίνι σε καναρίνι λίγο, αλλά σε γενικές γραμμές τα καναρίνια τύπου ή χρώματος έχουν ένα συγκεκριμένο "ρεπερτόριο".
 
Αλέξη, κρατά το νέο σου πουλάκι σε καραντίνα για 40 ημέρες και αν είναι δυνατό σε άλλο δωμάτιο από τα άλλα σου πουλιά. Επίσης παρατήρησέ το από σημείο που δε σε βλέπει το ίδιο για να δεις αν φουσκώνει, πόση ώρα κλπ. Επίσης έχει το νου σου να μην μπερδέψεις τα σκεύη του με αυτά των άλλων πτηνών.
 
Αλέξη το καναρινάκι δεν το πήρες μόνο για να σου κελαηδάει, αλλά για να σου κρατάει και συντροφιά και να γίνει ένα φιλαράκι σου! Οπότε φρόντισε λίγο καλύτερα το νέο φιλαράκι σου, και μη στέκεσαι μόνο στο ότι δεν κελαηδάει, άρα δεν σου κάνει! Μπορεί να ισχύουν χίλια δυο! Να είναι τελικά θηλυκό, να είναι άρρωστο, να έχει γονίδια από μαλίνουα που είναι χαμηλόφωνα, να έχει στρεσαριστεί από την μεταφορά και πολλά άλλα! Το αγόρασες για να το έχεις και υγιή και καλά και χαρούμενο! Λοιπόν, αν θες να σιγουρευτείς ότι είναι καλά και υγιές ανέβασε φώτο του στέρνου, της κοιλιάς του και των κουτσουλιών του. Αν κι το ότι είναι φουσκωμένο ε παραπέμπει σε ασθένεια εμένα προσωπικά... Το έχεις σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο;
Κράτησε καραντίνα, όπως είπε ο Γιάννης από πολύ απόσταση (καλύτερα σε άλλο δωμάτιο γιατί μπορεί να βλέπει τον αρσενικό και να στρεσάρεται από αυτό και να μην τραγουδάει), ανέβασε μας φώτο και φρόντισε το μωρέ! Και αυτό μια ψυχούλα είναι! Ακόμα και αρσενικό να είναι και να μην τραγουδάει θα το γυρίσεις πίσω σαν να είναι ένα αναλώσιμο πράγμα; Σου πάει η καρδιά; Φρόντισε το, αγάπησε το και είμαι σίγουρη πως θα σε ανταμείψει με τον καλύτερο τρόπο που μπορεί!

Και όλα αυτά δεν τα λέω για να παρεξηγηθείς, αλλά εντελώς φιλικά!
 
Στρες. Κοίτα βγάλε μια φώτο κ το καναρίνι στο κλαρί έχω την υποψία οτι η δεν είναι καλά η είναι από κάποιον βιαστικό. Πουλί νοεμβριου. Ποτέ από πέτ σοπ φίλε μου... Πολλά προβλήματα ένα πολύ ακριβά πουλιά. Δύο κακή διατροφή κ υγιεινή κ τρία τα πέτ σοπ τα έχουν εσωτερικά ανοίγουν στις 8 κ κλείνουν στις 9, 13 ώρες φως τον χειμώνα, οπότε βγάλε συμπεράσματα..
 
γεια σας... Εχω ενα αρσενικο καναρινι το οποιο κελαηδα πολυ, αποφασισα και πηρα ενα αλλο αρσενικο καναρινι με σκουφι το οποιο μολισ ακοθει το δικο μου που κελαιδα ανηγει το στομα κουνα την γλωσσα αλλα δεν βγαζει ηχο. Γιατι συμβαινει αυτο... Επισης το βλεπω καποιες φορες και ειναι φουσκομενο μηπως ειναι απο το κρυο η εχει κατι;... Παντως τρωωει κανονικα!
Να το αφήσεις 1-2 βδομάδες και θα κελαηδήσει.
 
Αλέξη το καναρινάκι δεν το πήρες μόνο για να σου κελαηδάει, αλλά για να σου κρατάει και συντροφιά και να γίνει ένα φιλαράκι σου! Οπότε φρόντισε λίγο καλύτερα το νέο φιλαράκι σου, και μη στέκεσαι μόνο στο ότι δεν κελαηδάει, άρα δεν σου κάνει! Μπορεί να ισχύουν χίλια δυο! Να είναι τελικά θηλυκό, να είναι άρρωστο, να έχει γονίδια από μαλίνουα που είναι χαμηλόφωνα, να έχει στρεσαριστεί από την μεταφορά και πολλά άλλα! Το αγόρασες για να το έχεις και υγιή και καλά και χαρούμενο! Λοιπόν, αν θες να σιγουρευτείς ότι είναι καλά και υγιές ανέβασε φώτο του στέρνου, της κοιλιάς του και των κουτσουλιών του. Αν κι το ότι είναι φουσκωμένο ε παραπέμπει σε ασθένεια εμένα προσωπικά... Το έχεις σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο;
Κράτησε καραντίνα, όπως είπε ο Γιάννης από πολύ απόσταση (καλύτερα σε άλλο δωμάτιο γιατί μπορεί να βλέπει τον αρσενικό και να στρεσάρεται από αυτό και να μην τραγουδάει), ανέβασε μας φώτο και φρόντισε το μωρέ! Και αυτό μια ψυχούλα είναι! Ακόμα και αρσενικό να είναι και να μην τραγουδάει θα το γυρίσεις πίσω σαν να είναι ένα αναλώσιμο πράγμα; Σου πάει η καρδιά; Φρόντισε το, αγάπησε το και είμαι σίγουρη πως θα σε ανταμείψει με τον καλύτερο τρόπο που μπορεί!

Και όλα αυτά δεν τα λέω για να παρεξηγηθείς, αλλά εντελώς φιλικά!
ολα τα καναρινια που εχω τα φροντιζω υπερβολικα, αυτο που αγορασα ειναι ενταξει και δεν ειναι φουσκωμενο!
ειναι μικρο ακομα για αυτο δεν κελαιδαει αλλα το παρακωλουθω και βλεπω οτι προσπαθει!
 
Αλέξη σε άλλο θέμα ανέφερες ότι τα πουλάκια σου περνάνε πτερόρια, αν και το πήρες τώρα όπως είπες και πιστεύω ότι είναι από την αλλαγή περιβάλλοντος, να ξέρεις όμως πως 'όταν ρίχνουν τα φτερά τους σταματάνε το κελάηδισμα. Καλού κακού πάντως κράτα καραντίνα όπως σου είπε ο ianos μέχρι να σιγουρευτείς.
 
Back
Top