Ασθένειες Γιατι δεν πετα το καναρινι μου;

ANASTASIS1

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαϊ 2014
Μηνύματα
13
Πόλη
Βόλος
Καλησπερα εχω ενα καναρινι το οποιο πριν 2,5 εβδομαδες σταματησε να εχει ορεξη και ολο καθετε κατω στο κλουβι περπαταει και χοροπηδαει αντι να πεταει και δεν ξερω τι να κανω εχει και λιγο καρινα βεβαια πριν 9 μερες ζευγαρωσε και τα αυγα εχουν μεσα τι λετε να ειναι;
 
δεν πεταει σχεδον καθολου δοκιμασα να το αφησω σε κλειστο χωρο και τιποτα μονο περπαταει και στραβοπαταει εχει καρινα και το βλεπω σαν μελανιασμενο να το πω ετσι παραξενο χρομα
101.webp 102.webp 103.webp 104.webp
 
Βάλε ένα λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και βγάλε μια φωτογραφία μετά από 5-10 λεπτά.

Του έχεις δώσει κάποιο φάρμακο;
 
το εδωσα για την μαυρη τελεια για την θνησιμοτητα και σε ποσοτητα μικρη αλλα πρεπει να μ επεσε λιγο παραπανω
 
το εδωσα για την μαυρη τελεια για την θνησιμοτητα και σε ποσοτητα μικρη αλλα πρεπει να μ επεσε λιγο παραπανω
Δηλαδή πόσο;
Σε τι αναλογία;
Πόσο παραπάνω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
1 κουταλακι του γλυκου σε μεγαλη ποτιστρα
Πλάκα κάνεις... Ποιος σου έδωσε αυτή την καταστροφική αναλογία;
Κανονικά χρειάζεται 1-3 γραμμάρια ανά λίτρο νερού και όχι 5gr/180ml νερού.
Με αυτή τη δοσολογία φοβάμαι πως υπάρχει οργανικό πρόβλημα στα πουλιά σου.
Νεφρά και συκώτι είναι τα πρώτα που "υποφέρουν" και καταστρέφονται από τέτοιες ενέργειες...
Δεν είμαι ειδικός... απλά θα περιμένω κι εγώ τις γνώμες κι άλλων που πιθανόν να διακρίνουν το πρόβλημα και να σου δώσουν την κατάλληλη λύση.
Φοβάμαι όμως πως το συγκεκριμένο πτηνό δύσκολα θα ανακάμψει...
Εύχομαι να μπορέσουμε να βοηθήσουμε τα υπόλοιπα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
το αλλο που εχω και δεν ειναι καλα δηλαδη κλεινει τα ματια και δν εχει παρει τylan τι εχει;
 
το αλλο που εχω και δεν ειναι καλα δηλαδη κλεινει τα ματια και δν εχει παρει τylan τι εχει;
Ας μείνουμε σ' αυτό... και να περιμένουμε απαντήσεις...
Έχω γράψει κάποιες ερωτήσεις... αν θες απαντάς και σ' αυτές.
 
Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου και για το σκευασμα που μου εδωσες ελπιζω να τα καταφερω και παλι 1000 ευχαριστω!
 
Ποσο tylan ειναι σαν ν παιρνεις ενα κουτι ασπληρινες εσυ ρε παιδια ρε παιδια μην βαζετε φαρμακα για μαυρες τελειες κ ενα σωρο βλακειες 50 καναρινια εβγαλα μαυρη τελεια δεν ειδα και ν ειχε μια φωλια τι θ μπουκωσω τα καναρινια με φαρμακα; Καταρχην τι ξερεις για την μαυρη τελεια;
 
η μαυρη τελεια ειναι κατι κληρονομικο και δν καταπολεματε και επειδη εχασα πολλα πουλια εδωσα φαρμακο
 
Αληθεια που το ακουσε αυτο αν ειναι κατι κληρονομικο σημαινει πως ο γονεας ειναι φορεας η το κουβαλει παντα πανω του πως ζει λοιπον; Για εμενα ειμαι κατα τον φαρμακων αλλα πριν δωσωαν δωσω κατι εχω ενημερωθει γιατι προκαλειτε αυτη η ασθενεια τι εφταιξε αν φταιω καπου εγω κ μετα δινωω!
 
Μπορεί να φταίει η υπερδοσολογία.. Πάντως το πουλάκι φαίνεται αισθητά άρρωστο... Και οι κουτσουλιές τ πολύ υγρές. Βάλε το καναρίνι αυτό μόνο του σε ατομικό κλουβί και πες μας τι διατροφή τους παρέχεις.

πριν 9 μερες ζευγαρωσε και τα αυγα εχουν μεσα τι λετε να ειναι;
Αυτά τα αυγά πρέπει να πεταχτούν. Τέτοια εποχή με τόση ζέστη η αναπαραγωγή είναι απαγορευτική!
 
Back
Top