Γενικά Γιατι δεν υπαρχουν πολλα timbrado blue-grey;

Dimosthenis29

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2016
Μηνύματα
37
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω γιατι δεν υπαρχουν πολλα timbrado αυτου του χρωματος; Μηπως ειναι αποτελεσμα καποιος προσμηξης; Επισης μηπως γνωριζει καποιος τους χρωματικους συνδιασμους στην συγκεκριμενη ρατσα και τι αποτελεσμα φερουν αν ειναι διαφορετικα;


13263863_1142570645794921_6551719237574594525_nkj.webp
 
Βασικά τα blue grey είναι από πράσινο με άσπρο καναρίνι. Υπάρχουν αρκετά, δεν είναι τόσο σπάνια όσο νομίζεις... Έβγαλα και εγώ φέτος...2 στα 3 μικρά από την πρώτη γέννα και στην δεύτερη κανένα αλλά αντίθετα πολλά κιτρινάκια:)
 
επειδη δεν εχω δει πολλα γιαυτο ρωτησα..σευχαριστω δεν το ηξερα
Καλά δεν λέω ότι είναι τόσο εύκολο να βρεις όσο τα πράσινα αλλά δεν είναι και πολύ σπάνια... Τώρα κυκλοφορούν πολλά χρώματα στα τιμπράντο σε σχέση με παλιά που ήταν κυρίως πράσινα.
 
Καλά δεν λέω ότι είναι τόσο εύκολο να βρεις όσο τα πράσινα αλλά δεν είναι και πολύ σπάνια... Τώρα κυκλοφορούν πολλά χρώματα στα τιμπράντο σε σχέση με παλιά που ήταν κυρίως πράσινα.
οτι υπαρχουν πλεον πολλα χρωματα ισχυει..
 
Το βασικό λιπόχρωμα της ράτσας είναι το αρχέγονο κίτρινο. Γι' αυτό και τα περισσότερα Τιμπράντος είναι ΠΡΑΣΙΝΑ (Μαυροκίτρινα). Πάντως εδώ και αρκετά χρόνια έχει περάσει στο αίμα τους και το Λευκό. Ετσι σιγά-σιγά τα BLUE(Μαυρόασπρα) εφτασαν σε σημείο, να μην είναι τόσο σπάνια όσο πιθανόν νομίζεις..

Οι βασικοί χρωματικοί συνδιασμοί είναι τέσσερεις. ΠΡΑΣΙΝΑ=ΜΑΥΡΟΚΙΤΡΙΝΑ, ΚΑΝΕΛΛΙ=ΚΑΦΕΚΙΤΡΙΝΑ, ΜΠΛΟΥ=ΜΑΥΡΟΑΣΠΡΑ, ΦΑΟΥΝ=ΚΑΦΕΛΕΥΚΑ. και φυσικά υπάρχουν τα παρδαλά που είναι οι ίδιοι συνδιασμοί χρωμάτων αλλά με διαφορετικά ποσοστά εμφάνισης των λιποχρωμάτων.
 
Το βασικό λιπόχρωμα της ράτσας είναι το αρχέγονο κίτρινο. Γι' αυτό και τα περισσότερα Τιμπράντος είναι ΠΡΑΣΙΝΑ (Μαυροκίτρινα). Πάντως εδώ και αρκετά χρόνια έχει περάσει στο αίμα τους και το Λευκό. Ετσι σιγά-σιγά τα BLUE(Μαυρόασπρα) εφτασαν σε σημείο, να μην είναι τόσο σπάνια όσο πιθανόν νομίζεις..
οπως και ναχει η φωνη ειναι το κυριο χαρακτηριστικο της εν λογο ρατσας και εκει πρεπει να επικεντρωνεται το ενδιαφερον απλως οπως ειπα και πριν εχω δει λιγα τετοιου χρωματος και γιαυτο ειχα την απορια... Ευχαριστώ παντως και θα ηθελα επι της ευκαιριας να συγχαρω το site γιατι απ οτι βλεπω τις 2-3 μερες π ειμαι μελος εχει παρα ππολλες πληροφοριες και παντα υπαρχει καποιος/καποιοι που να απαντανε σε καθε ερωτηση οσο χαζη και αν ειναι(αν και δεν υαρχουν χαζες ερωτησεις για μενα) μπραβο και παλι για την οργανωση και καλη διαθεση που υπαρχει
 
Back
Top