Φροντίδα Γιατι δε με υπακουει πια το lovebird μου;

rania koko

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σασ εχω1λοβμπερντ2μηνεσ+εμαθε πλ γρηγορα να μπαινει σε κλυβι τ+να ρχεται στ δαχτυλα μ-αν+γενικα τα φοβαται. Μετα απο1διαστημα ομωσ αρχισε να υπακουει ολο+λιγοτερο+τωρα ενω βλεπω οτι κτλβαινει τι θελω, δ το κανει-συνηθωσ αρχιζει να ξυνεται. Μηπωσ επειδη το παραμελησα λιγεσ μερεσ?το βαζω μεσα μονο για νανι+συνηθωσ γυρω στισ7το βρισκα μεσα, οποτε δ του τ ξαναζητησα. Ακομη διαβασα οτι πρεπει να τα χυμε στο κλυβι μεχρι να μασ αφηνυν να τα πιασυμε. Εγω το χω εξω απ τν1η μερα+ηρθε μονο.=λαθοσ?ευχαριστω🙂
 
Ράνια καλησπέρα! Δέν γνωρίζω ακριβώς να σου πώ γιατί δε υπακούει τώρα...Αλλα κάποιες καλοπροαίρετες επισυμάνσεις... Πρώτο λάθος που το άφησες ελεύθερο απο την πρώτη μέρα.. Το πουλάκι πρέπει να μάθει το χώρο του και μετά να εξερευνήσει κιάλλους..Ήταν ήδη στρεσσαρισμένο απο τη μεταφορά του στο σπίτι σου και πολύ απλα εσυ έκανες εντονότερο το στρες... Το παραμέλησες;Κανένας παπαγάλος δε θέλει να μένει μόνος του πόσο μάλλον τα Lovebirds που όπως καταλάβαίνεις και απο την ονομασία του είναι αγαπησιάρικα πουλιά και θέλουν το ταίρι τους.. Που στην προκυμένη περίπτωση άν δε το έχουν... Το "ΤΑΙΡΙ" τους είσαι εσυ... Κι εγώ ελεύθερο "ΧΥΜΑ" είχα τον παπαγάλο μου και γι αυτό τον έχασα... Οπότε σου συνηστώ να το έχεις κλεισμένο στο κλουβί (που είναι ο χώρος του και στον οποίο νιώθει ασφάλεια) και να τον βγάζεις για αρκετές ώρες και μόνο με την παρουσία κάποιου ετσι ωστε να μην έχεις κανένα, ατύχημα... Υπομονή και αγάπη και όλα θα έρθουν στην ώρα τους!
 
το οτι τον εβγαλες απο την πρωτη μερα θεωρητικα ολοι λενε οτι ειναι λαθος... Εγω ολους μου τους παπαγαλους τους ειχα ετσι απο την 1η μερα και ειδα τελεια αποτελεσματα σιγα σιγα... Μη στεναχωριεσαι
 
Ευχαριστω

Για τ κλυβι μαλλον εχυν δικιο πυ λενε να το χυμε στην αρχη μεσα γιατι εγω αυτο πυ βλεπω σαν αρνητικο προσ τ παρον=οτι θεωρει τ δωματιο χωρο τυ+οχι τ κλυβι:-(τωρα φανταζομαι δ μπορω να κν τπ, δ λεει τ κλεισω τωρα μεσα ενω εμαθε εξω ε;σχετικα με τ παραμεληση, εννοουσα τ εκπαιδευση, οχι τ πυλακι. Μηπωσ απλα ξεχασε τι σημαινει το μεσα, η κτ τετοιο. Α! Επισησ διαβασα οτι δ πρεπει μασ παρυν τν αερα αλιωσ δ θα υπακυουν, οτι πρεπει μασ σεβαστυν. Αυτο παλι πωσ γινεται; Μηπωσ εδω εκνα λαθοσ?ευχαριστω πλ για τισ συμβυλεσ σασ🙂
 
Back
Top