Αναπαραγωγή Γιατι ειναι ασπορα τα αυγα αφου τα εχω δει που ζευγαρωναν;

Stathis19

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2009
Μηνύματα
16
Πόλη
Λεμεσός
Για σας παιδια εχω προβληματιστει με τα καναρινια μου και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω πιροσι τα καναρινια μου και τα ειδα και δυο φορες να ζευγαρωνουν αλλα εχω καποιες αποριες. 1 τη φταιει και μονο δυο αυγα εχει κανει η καναρα μου και το ενα απο τα δυο το βρηκα σπασμενο. Και το δευτερο μου ερωτημα, γιατι ειναι ασπορα αφου τα εχω δει που ζευγαροναν😕 ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ
 
καλησπερα φιλε σταθη! Καταρχην ποσο καιρο εκανες προετοιμασια και τι διατροφη τους εκανες;τα ειχες χωριστα μεχρι να πυρωσουν; Τα εχεις μεσα η εξω; Ειναι φετινο το ζευγαρι σου; Πες μου αυτα για να καταλαβω τι γινεται.
 
Το ζευγαρι μου ειναι περσινο και τα εχω μεσα. Τα ειχα χωριστα και τους εδινα πρασιναδες, αυγοτροφη και βιταμινες στο νερο εδω και ενα μηνα περιπου. Τορα τα εχω μαζι.
 
Για σας παιδια εχω προβληματιστει με τα καναρινια μου και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω πιροσι τα καναρινια μου και τα ειδα και δυο φορες να ζευγαρωνουν αλλα εχω καποιες αποριες. 1 τη φταιει και μονο δυο αυγα εχει κανει η καναρα μου και το ενα απο τα δυο το βρηκα σπασμενο. Και το δευτερο μου ερωτημα, γιατι ειναι ασπορα αφου τα εχω δει που ζευγαροναν😕 ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ

Μιας και ο αρσενικός γονιμοποιεί εκεί θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου. Αρκετές ράτσες χρειάζοντε κούρεμα στο επίμαχο σημείο για να μπορεί να αποδώσει ο αρσενικός. Μήπως ο αρσενικός είναι περισσότερο παχουλός απο ότι πρέπει; Μήπως οι πατήθρες δεν είναι σταθερές και δεν είναι στο κατάλληλο σημείο με αποτέλεσμα την μη σωστή επαφή;
 
Ειναι και οι δυο πατηθρες στη μεση του κλουβιου απενανδι η μια απο την αλλη.
 
1 τη φταιει και μονο δυο αυγα εχει κανει η καναρα μου και το ενα απο τα δυο το βρηκα σπασμενο. Και το δευτερο μου ερωτημα, γιατι ειναι ασπορα αφου τα εχω δει που ζευγαροναν😕 ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ

Καταρχήν ποιά είναι άσπορα; Αν έχεις ένα μόνο αυγό μπορεί απλά να έτυχε να μην είναι γονιμοποιημένο. Μόνο δύο αυγά έκαναν ή μόνο αυτά τα δύο πρόλαβες να δεις; Μήπως τα σπάει ο αρσενικός τα αυγά και για αυτό βρήκες και ένα σπασμένο; Μια υπόθεση κάνω, αλλά αν δεν σου έχουν κάνει και άλλη γέννα με άσπορα αυγά ίσως πρέπει να τα παρατηρήσεις λίγο για να δεις αν φταίει κάτι άλλο.
 
Μονο δυο εχει κανει. Τωρα πως εχει σπασι το ενα δεν ξερω αλλα το αλλο το κιταξα σιμερα και παρατιρισα πως ειναι ασπορο.
 
με το ιδιο με το ιδιο σιγουρα γιατι τωρα εχουν συνιθησει και αφου εχουν βατευτει δεν ειναι σωστο να τα αλλαξεις.. ΥΠΟΜΟΝΗ η επομενη γεννα μπορει να σου δωσει μικρα.. Δεν ειναι σωστο αφου ειναι ηδη μενα ξαφνικά να την αλλαξεις
 
Να την ξανα βαλω με το ιδιο αρσενικο η να το βαλω με καποιο αλλο;

Στάθη τα πράγματα έχουν μια σειρά και η επιτυχία στηρίζεται
στο να γίνουν σωστά τα πράγματα με την σειρά που πρέπει.
Τα γράφω κι' εδώ Ζευγάρωμα καναρινιών
Στην παράγραφο προετοιμασία των πουλιών.
Αν το θηλυκό δεν έχει ετοιμαστεί σωστά θα έχεις προβλήματα
στην αναπαραγωγή.Λίγα αυγά, κενά ανάμεσα στα αυγά, μικρά αυγά
αυγά με μαλακό τσόφλι, δείχνουν ΑΝΕΤΟΙΜΟ ή ΑΣΧΗΜΑ προετοιμασμένο πουλί.
Αλλαξε 10 αρσενικά. Δεν πρόκειται να αλλάξει το αποτέλεσμα.
Πιασε τα πράγματα με την σειρά, πάρε τα συμπληρώματα που χρειάζεσαι,
δώσε ΦΩΣ και ΧΡΟΝΟ στα πουλάκια, και θα κάνουν αυτό που τα ωθεί η φύση.
 
Back
Top