Αναπαραγωγή Γιατι η καναρα δεν κλωσσησε τα ενσπορα αυγα της;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
η καναρα μου γεννησε 23-26/4 τα 4 αυγα της.στο μεταξυ κανοντας ωοσκοπηση την πρωτομαγια τα ειδα ολα να ειναι σκετα κροκος.σημεα λοιπον ξαναεκανα ωοσκοπηση και μια απο τα ιδια. Το δε ενα αυγο ηταν σαν νερο μεσα τελειως,το εσπασα κ ειχε σπορο. τι μπορει να φταιει;

fertile.webp

και βασικα το ερωτημα ειναι τι να την κάνω;να της τα παρω και να της χαλασω την φωλια;υπαρχει περιπτωση να την αποσυντονισαν τα 3 μικρα της απο την πρωτη γεννα που ειναι με χωρισμα στο ιδιο κλουβι;να την πειραξε που της πηρα τον αρσενικο; Για καλο τον πηρα ηταν πολυ βαρβατο αρσενικο και δεν την αφηνε να κατσει στην φωλια για να την ζευγαρωνει...
 
Να ρωτήσω πρώτα πως κατάλαβες πως είναι γονιμοποιημένα τα αυγά, περισσότερο για να υπάρξει ολοκληρωμένη συζήτηση;
 
το αυγο που εσπασε ειχε την εικονα που εβαλα. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι γονιμοποιημενο;
 
και βασικα το ερωτημα ειναι τι να την κάνω;να της τα παρω και να της χαλασω την φωλια;υπαρχει περιπτωση να την αποσυντονισαν τα 3 μικρα της απο την πρωτη γεννα που ειναι με χωρισμα στο ιδιο κλουβι;να την πειραξε που της πηρα τον αρσενικο; Για καλο τον πηρα ηταν πολυ βαρβατο αρσενικο και δεν την αφηνε να κατσει στην φωλια για να την ζευγαρωνει...
Τα αυγά θα μπορούσε για πάρα πολλούς λόγους να μην τα κλωσήσει...
Είναι ένας ολοκληρωμένος οργανισμός που έκρινε και αποφάσισε να υπερνικήσει το ένστικτο που θα την έστελνε να βιδωθεί πάνω από τ' αυγά της αγνοώντας εντελώς τα μικρά της.
Υπάρχουν μάλιστα περιπτώσεις που λόγω της μικρής ηλικίας τους αυτά πέθαναν...
Όταν έχουμε τέτοιες περιπτώσεις και οι συνθήκες μας ευνοούν τότε αποθηκεύουμε για κάποιες μέρες τα αυγά και τα επαναφέρουμε είτε στην ίδια όταν αποφασίσει να συνετιστεί είτε σε παρένθετη κανάρα...
το αυγο που εσπασε ειχε την εικονα που εβαλα. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι γονιμοποιημενο;
Να γνωρίσουμε λίγο τη διαφορά μεταξύ του γονιμοποιημένου και του μη γονιμοποιημένου αυγού.
Πάνω στον λέκιθο (κρόκο) του υπάρχει ένα δίσκος... Το όνομα αυτού "βλαστικός δίσκος".
'Όλα τα αυγά τον διαθέτουν.
Για να μπορέσουμε να διακρίνουμε στο αυγό του καναρινιού τη διαφορά απαιτούνται ισχυρά μεγεθυντικά μέσα που θα μεγιστοποιήσουν το πολύ μικρό αυγό.
Εκεί λοιπόν θα πρέπει να δούμε έναν ομόκεντρο κύκλο μέσα στο βλαστικό δίσκο... Αν υπάρχει αυτός... Τότε το αυγό είναι γονιμοποιημένο.
Γόνιμο αυγό.webp
Αν τώρα απουσιάζει... όχι
Άγονο αυγό.webp
Και ρωτάω και σένα και όλη την παρέα μας.. Τι γνώμη έχουμε για το αυγό της κανάρας της Εύας;
 
ας υποθεσουμε λοιπον οτι στην χειροτερη των περιπωσεων ειναι ενσπορο, αυγα γεννημενα απο τις 23 απριλη μπορουν να αποθηκευτουν πλεον; Θεωρητικα στις 7/5 το πρωι περιμενα να σκασει μυτη ο νεοσσος.
λες δλδ Γιαννη οτι μπορει εγω να καταλαβα λαθος κ να μην ηταν ενσπορα; Πιο λογικο το σεναριο αυτο γιατι η ιδια καναρα εκανε εναν ακρως επιτυχημενο κυκλο ωοτοκιας-γεννας-ανατροφης.
 
ας υποθεσουμε λοιπον οτι στην χειροτερη των περιπωσεων ειναι ενσπορο, αυγα γεννημενα απο τις 23 απριλη μπορουν να αποθηκευτουν πλεον;
Αδύνατον... σε συνθήκες περιβάλλοντος...
λες δλδ Γιαννη οτι μπορει εγω να καταλαβα λαθος κ να μην ηταν ενσπορα;
Πως κρίνεις εσύ τη φωτογραφία που έβαλες. Γονιμοποιημένο ή όχι το αυγό?
 
αυτη η φωτο δεν ειναι δικια μου, δεν μπορω να ανεβασω εγω, λειπει και ο μαστορας σημερα κ βρηκα μια φωτο που μου εμοιαζε με την δικια μου. Πλεον δεν ορκιζομαι κιολας οτι μοιαζουν κ τοσο πολυ βλεποντας την φωτο που εβαλες εσυ με το ασπορο 🙄 παρολα αυτα ακομη κι ενσπορα να ειναι απο την στιγμη που δεν κλωσσησε κ ειναι σκετος κροκος σε νερο τι προτεινεις να κάνω;
που φυσικα κατοπιν των νεων οπτικων στοιχειων μπορει να ηταν κ ασπορα κ να παιδευεται η δολια τζαμπα κ βερεσε...
υγ σ'ευχαριστω πολυ που ασχολεισαι με το θεμα μου και με την απειρια μου
 
αυτη η φωτο δεν ειναι δικια μου, δεν μπορω να ανεβασω εγω, λειπει και ο μαστορας σημερα κ βρηκα μια φωτο που μου εμοιαζε με την δικια μου. Πλεον δεν ορκιζομαι κιολας οτι μοιαζουν κ τοσο πολυ βλεποντας την φωτο που εβαλες εσυ με το ασπορο 🙄 παρολα αυτα ακομη κι ενσπορα να ειναι απο την στιγμη που δεν κλωσσησε κ ειναι σκετος κροκος σε νερο τι προτεινεις να κάνω;
που φυσικα κατοπιν των νεων οπτικων στοιχειων μπορει να ηταν κ ασπορα κ να παιδευεται η δολια τζαμπα κ βερεσε...
υγ σ'ευχαριστω πολυ που ασχολεισαι με το θεμα μου και με την απειρια μου
Η καλή παρέα και καλή συζήτηση δίνει ποιότητα στα γραφόμενα...
Κι εγώ σ' ευχαριστώ.
Νήμα και φωλιά... Πάμε για την άλλη γέννα.
 
να την βαλω λες;δε θα την ενοχλησει η επερχομενη ζεστη;
Δε θα είναι και η καλύτερή της αλλά σε βλέπω με όρεξη και θεωρώ πως έχεις ένα "στενό" χρονικό περιθώριο ακόμη...
Είναι κρίμα να χαθεί ο ενθουσιασμός σου άδοξα.
 
ο ενθουσιασμος περισσευει αλλα προεχει η υγεια της μικρης!
σε περιπτωση που την βαλω χαλαω την φωλια και της ξαναβαζω τον αρσενικο της με χωρισμα; Ή επειδη γνωριζονται τα βαζω μαζι αμεσως για να κερδισουν λιγο χρονο;
 
ο ενθουσιασμος περισσευει αλλα προεχει η υγεια της μικρης!
σε περιπτωση που την βαλω χαλαω την φωλια και της ξαναβαζω τον αρσενικο της με χωρισμα; Ή επειδη γνωριζονται τα βαζω μαζι αμεσως για να κερδισουν λιγο χρονο;
Σωστά... Το "προξενιό" έκλεισε προ πολλού.
 
σ'ευχαριστω για τις απαντησεις και για την αμεσοτητα τους! Πρεπει να παω να κοιμησω το στερνοπουλι μου που σημερα δεν το πιανει υπνος! Θα επανελθω αυριο δριμυτερη (σε περιπτωση που νομιζες οτι θα γλιτωσεις δλδ χοχοχο)
 
καλημερα! Να στειλω στο μειλ σου τα αυγα σε υψηλη αναλυση να τα δεις;της τα πηρα, δεν εχει νοημα να καθεται να κλωσσαει
 
καλημερα! Να στειλω στο μειλ σου τα αυγα σε υψηλη αναλυση να τα δεις;της τα πηρα, δεν εχει νοημα να καθεται να κλωσσαει
Αυτό δε θα ωφελήσεις εσένα... Ούτε φυσικά κανέναν άλλο.
Προτείνω να κάνεις αναγνώριση μόνη σου... μετά ανεβάζεις μια φωτογραφία εδώ... και μας λες το αποτέλεσμα κατά την κρίση σου.
Πίστεψέ με πως έτσι θα ωφεληθούν και πιο πολλοί και ο καθένας μας περισσότερο...
 
Από αυτό που μπορώ να διακρίνω ... Ναι

οποτε δεν την βαζω για επομενο κυκλο. Αυτο το κατι που την ωθησε να μην κλωσσησει μπορει να την ξαναωθησει και κριμα στον κοπο της και στην καταπονηση του οργανισμου της!
 
οποτε δεν την βαζω για επομενο κυκλο. Αυτο το κατι που την ωθησε να μην κλωσσησει μπορει να την ξαναωθησει και κριμα στον κοπο της και στην καταπονηση του οργανισμου της!
Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να φανταστούμε τις αιτίες των αντιδράσεων των πουλιών...
Καλά θα κάνουμε να τις αποδεχόμαστε και να τις ομαδοποιούμε σε καταγραφές ημερολογίων.
Ίσως στο μέλλον σε κάποιους αυτές να φανούν χρήσιμες...
 
Εύα μου και μένα για ένσπορα μου μοιάζουν.. Μόνο 2 αυγουλάκια είχε κάνει σε αυτή την γέννα;
 
Back
Top