Αναπαραγωγή Γιατι η καναρα χαλαει την φωλια της συνεχεια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexis6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexis6

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
106
Πόλη
Αγρίνιο
πριν λιγες μερες εβαλα τ ακανρινια μου να ζευγαρωσουν η καναρα εφτιαξε φωλια και εβαλα των αρσενικο μεσα μαζι τησ ... Την επομενη ημερα την χαλασε την φωλια ομως μετα την ξαναεφτιαξε παλι και τωρα την ξαναχαλασε και εχει αφησει μεσα λιγα χαρτακια και λιγο υλικο φωλιας γτ συμβαινει αυτο;
 
πριν λιγες μερες εβαλα τ ακανρινια μου να ζευγαρωσουν η καναρα εφτιαξε φωλια και εβαλα των αρσενικο μεσα μαζι τησ ... Την επομενη ημερα την χαλασε την φωλια ομως μετα την ξαναεφτιαξε παλι και τωρα την ξαναχαλασε και εχει αφησει μεσα λιγα χαρτακια και λιγο υλικο φωλιας γτ συμβαινει αυτο;
Αλέξη είναι ένα παιχνίδι προετοιμασίας για την αναπαραγωγή...
Λίγο η ανετοιμότητα της, λίγο η ανωριμότητα και λίγο η απειρία της (πιθανολογώ), μπορεί να έχουν το αποτέλεσμα που περιγράφεις.
Μερικές μέρες υπομονή και θα φτιάξει τη φωλιά όπως πρέπει, θα γεννήσει τα αυγά και κανείς δεν θα τολμά να τη χαλάσει μια και ατή θα στέκεται μέσα...
Το κάνουν κάποιες φορές τα νεαρά κυρίως θηλυκά, αλλά και όσα από λάθος μπερδέψουν τις καταστάσεις...
 
παντως περυσι ειχα ξαναβαλει το ιδιο ζευγαρι και ειχαν κοιληση ολα οπως πρεπει... Δδεν πιστευω να μην της αρεσει το υλικο της φωλιας;
 
παντως περυσι ειχα ξαναβαλει το ιδιο ζευγαρι και ειχαν κοιληση ολα οπως πρεπει... Δδεν πιστευω να μην της αρεσει το υλικο της φωλιας;
Δε νομίζω... αλλά δε χάνεις και πολλά αν τις δώσεις άλλο υλικό για δοκιμή.
 
η καναρα μου εχει κατσει στην φωλια τωρα που τη ειδα ομως δεν εχει βαλει νημα πολυ μεσα αλλα περισσοτερα χαρτακια τι να κανω τωρα; Μαλλον να την αφησω να κανει οτι αυτη θελει!
 
Άφησε την έτσι.
Αφού θέλει και χαρτάκια ας βάλει και τα χαρτάκια.
Δεν υπάρχει πρόβλημα,έχω δει και σε άλλες φωλιές μέσα που βάζουν τα χαρτάκια.
 
η καναρα μου εχει κατσει στην φωλια τωρα που τη ειδα ομως δεν εχει βαλει νημα πολυ μεσα αλλα περισσοτερα χαρτακια τι να κανω τωρα; Μαλλον να την αφησω να κανει οτι αυτη θελει!
Άφησε την έτσι.
Αφού θέλει και χαρτάκια ας βάλει και τα χαρτάκια.
Δεν υπάρχει πρόβλημα,έχω δει και σε άλλες φωλιές μέσα που βάζουν τα χαρτάκια.
Ακριβώς...
 
Back
Top