Αναπαραγωγή Γιατι καθεται ακομα στην φωλια;

evelina812

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουλ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Άγιος Νικόλαος
Γεια σας.
Η καναρα μου ενω εκανε την τελευταια γεννα πριν 1 μηνα και εβγαλε ενα μικρο το οποιο σηκωθηκε απο την φωλιτσα πριν 3 μερες καθεται ακομα μεσα και μαζευει και κλοστες αλα να τονισω οτι το αρσενικο ειναι χωριστα απο την στηγμη που εκανε το πρωτο αυγο πριν 1 μηνα περιπου (ενα κλουβι μεγαλο χωρισμενο στην μεση με το καγκελακι του) με εχει παραξενεψει πολυ γιατι δεν λεω καλο πατερας ειναι και το μικρο ταιζει και την καναρα μου;
 
Καλη σου μερα! Νομιζω πως είναι πια καιρός να βγαλεις την φωλια απο το κλουβι. Αυγουστος μπήκε... Οσο παραμενει μεσα ενεργοποιούνται τα μητρικα ενστικτα της καναρας. Αφαιρεσε την και ασε την ησυχη να περασει την επίπονη πτερόρροια που θα ακολουθήσει λιαν συντόμως.
 
και παλυ καλημερα σημερα που σηκωθηκα ειχε αυγο να της το παρω και την φωλια μαζι;


Ναι να της το παρεις και να αφαιρεσεις την φωλια. Μην της δινεις καθολου αυγο-αυγοτροφη πολλα μπανακια και πρασιναδες.
 
εχω μικρο μαζι της δεν μπορω να μην της δεινω αυγο αφου ακομα το ταιζει και το μικρο ισα ισα που στεκεται ορθιο.
αλα αμα της το βγαλω δεν θα κανει αλο μετα;
 
εχω μικρο μαζι της δεν μπορω να μην της δεινω αυγο αφου ακομα το ταιζει και το μικρο ισα ισα που στεκεται ορθιο.
αλα αμα της το βγαλω δεν θα κανει αλο μετα;

Ο αρσενικος ταιζει; Αν ναι ασε αυτον να το ταιζει και βγαλε την θηλυκια. Το μικρο ποσο ειναι;
 
Λιπον εχω ενα κλουβι μεγαλο ειναι χωρισμενο στην μεση το αρσενικο μονο του και η θυληκια με το μικρο το οποιο ειναι 1 μηνων περιπου και 2 μερες αλα σηκωθηκε πριν απο 3 μερες απο την φωλια και το ταιζει ακομα η μανα του αλα αυτη ξαφνικά ξανακαθησε στην φωλια και σημερα το πρωη που πηγα να τους βαλω νερο σηκωθηκε και εχει 1 αυγο παλυ. Οχι ο πατερας δεν το ταιζει το μικρο μονο την θυληκια καναρα γιατι με το που εκανε αυτη την 3 γενα και εβγαλε το πρωτο αυγο τους χωρισα (και ειχα 2 απολιες απο τα 5 αυγα και εζησε το 1).
Τα εχω παιξει δεν ξερω τη να κανω
 
Αφού έχεις χωρίσει τον αρσενικό από την θηλυκιά τόσο καιρό, πάνω από μήνα, το αυγό που έκανε λογικά είναι άσπορο.
Προτείνω και εγώ να πάρεις τη φωλιά με το αυγό και να αφήσεις απλά την θηλυκιά να ταίσει λίγες μέρες ακόμα το μικρό της.
 
32 ημερον που λες που ειναι το μικρο σιγουρα θα τρωι μονο του απλως θα βαριεται.
θα σου ελεγα να το χωρισεις το μικρο και να κατσεις να το παρατηρησεις αν τρωι.
 
Για σου Εβελινα λες ότι έκανε την τελευταια γέννα πριν ένα μηνα οπότε μικρός θα είναι περίπου 15 ημερών και δεν θα τρώει μόνος του. Εκτός και εάν εννοείς ότι έσκασε μύτη ο μικρός πριν 1 μήνα. Όποτε αλλάζουν όλα. Και κάνε ότι σου είπαν οι φίλοι
 
Back
Top