Γενικά Γιατι κελαηδάει ετσι;

maritinamou

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Λεμεσός
Καλημέρα παιδιά. Πριν λίγο καιρό είχα βρεί αυτό το καναρινάκι στο μπαλκόνι και ειχα κάνει το συγκεκριμένο πόστ:

https://community.petbirds.gr/threads/Βρήκα-αυτό-το-καναρινάκι-στο-μπαλκόνι-μου.30700/

Μετά απο τόσο καιρό ενώ το βλέπω υγιέστατο, ζωηρό κλπ συνεχίζει να κελαηδάει με αυτόν τον περίεργο τρόπο που μπορείτε να ακούσετε στα δυο αρχεία που επισυνάπτω.
Κάτι πάει λάθος; Μπορώ να κάνω κάτι να το βοηθήσω να μάθει (βάζω συνέχεια να ακούει αλλα δεν...) η απλά είναι φάλτσο το παιδί μου; Ωρες ώρες μου θυμίζει μπερδεμένη καρδερίνα. Κάποιες φορές κάνει κάτι τσιρίδες σα παπαγαλάκι. Δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει! Οποιος έχει κάποια ιδέα ας μου πει! Ευχαριστωωω

Τα video στο you tube με το κελάηδημα εδω:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Θα περιμένεις ένα-δυό μήνες αφού ολοκληρωθεί η αλλαγή πτερώματος για να βγάλεις συμπεράσματα για την ποιότητα του κελαηδίσματός του. Ολα τα αρσενικά καναρίνια "ξεχνούν" τί έχουν κελαηδήσει τα προηγούμενα χρόνια και ξεκινούν απο την αρχή μετά την καλοκαιρινή αλλαγή πτερώματος. Οι ήχοι που ακούς είναι ένα ΑΤΕΛΕΣ κελάηδημα που κάνουν αυτή την εποχή και λέγεται -σαλιάρισμα- (απόλυτα φυσιολογικό )
 
Μήπως είναι απλώς μικρό σε ηλικία και δεν έχει ολοκληρώσει το κελάηδημα του έως τώρα; Ηλικία δεν γνωρίζεις, έτσι;
Και εμένα ο δικός μέχρι να κλείσει τον 1 χρόνο κελαηδούσε κάπως έτσι:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πλέον το κελάηδημα του έχει στρώσει και κελαηδάει πολύ ωραία. Βέβαια μπορεί να ισχύει και αυτό που λέει ο Κ. Μάκης.
 
Απλά προσπαθεί.
Θέλει αρκετό χρόνο να έρθει στα παλιά καλά κελαηδήματα...

δεν θα το βοηθουσε να κελαηδησει καλυτερα σε αυτη την φαση που βρισκεται,
αν ακουγε απο καποιο μεσον η απο cd κελαηδησματα;
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
CD δηλαδη.. youtube με kελαηδισματα του βαζω να ακουει.
Απλα αυτο εδω απ την πρωτη μερα που το βρηκα τον Ιουλιο κελαηδαει κατ αυτο τον τροπο. Λιγες οι γνωσεις μου αλλα δε νομιζω απο τοτε μεχρι σημερα να ευθυνεται η πτερορροια για αυτο.
Οπως κ να χει τη θεσουλα του στο μπαλκονι μου δε τη χανει κ ας ειναι κ λιγο παραφωνο. Τοσοι τραγουδιστες εγιναν φιρμες με τις παραφωνιες τους

Μήπως είναι απλώς μικρό σε ηλικία και δεν έχει ολοκληρώσει το κελάηδημα του έως τώρα; Ηλικία δεν γνωρίζεις, έτσι;.

Μπα. Δυστυχως δε γνωριζω ηλικια. Τον ιουλιο το βρηκα κουρασμενο στο μπαλκονι! Απ τα λιγα που ξερω μου φαινοταν για μικρο σε ηλικια παντως.
 
απ την πρωτη μερα που το βρηκα τον Ιουλιο κελαηδαει κατ αυτο τον τροπο. Λιγες οι γνωσεις μου αλλα δε νομιζω απο τοτε μεχρι σημερα να ευθυνεται η πτερορροια για αυτο.
Κανείς δεν ισχυρίστηκε πως φταίει η πτερόρροια...
Απλά μετά το τέλος της πτερόρροιας... Θα μπει στο ρεπερτόριό του.
Για μένα γι' αυτό το κελάηδισμα την κύρια ευθύνη έχει το "νεαρό της ηλικίας" του.
δεν θα το βοηθουσε να κελαηδησει καλυτερα σε αυτη την φαση που βρισκεται,
αν ακουγε απο καποιο μεσον η απο cd κελαηδησματα;
Στον κύριο όγκο των απλών καναρινιών τα κελαηδήματα από πουλιά ή ηχητικές συσκευές... Δίνουν πάντα ερεθίσματα.
Κι αφού ρωτάς εμένα θα σου πω πως ακόμη κι αν δε του βάλεις ήχους το πουλί πάλι θα κελαηδήσει το ίδιο όμορφα για τα δικά μας μη "ειδικά" αυτιά.
 
και έμενα ένα τριών μηνών καναρινάκι που είχα κελαηδούσε έτσι και μέτα απο ένα περίπου μήνα αν θύμαιμαι καλά άρχισε να κελαηδά καθαρά
 
Γιάννη, έχε υπόψη σου οτι τα δικά μου τα Τιμπραντάκια για τους πρώτους 6-8 μήνες, κάπως έτσι σαλιαριζουν. Θεωρω δε πολυ σωστό να του παρέχεις για αυτο το διάστημα εκπαίδευση.
 
Back
Top