Αναπαραγωγή Γιατι να βγαινει η φωλια, εκτός αναπαραγωγής;

NIKOLAKHS

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουλ 2008
Μηνύματα
252
Πόλη
Μεταμόρφωση
Γεια σας παιδια... Εχω μια απορια. Πρεπει να βγαζουμε την φωλια οταν οι παπαγαλοικαι πιο συγκεκριμενα τα κοκατιλ και τα μπατζι, δεν βρισκονται σε αναπαραγωγικη διαδικασια;
Επειδη ειμαι σχεδον σιγουρος για την απαντηση μηπως τοτε θα μπορουσατε να μου πειτε και τον λογο;
 
οταν τα παπαγαλακια δεν ειναι ακομα στη σψστη ηλικια μπορει να αντιμετοπισουμε δυστοκια, να παρατισουν τα μωρα, να σπασουν τα αυγα κοκ... Οταν εχουμε την φωλια πχ σε ενα μπατζι 6 μηνων τοτε το προκαλουμε να γεννισει πριν αυτο να ειναι 100% ετοιμο... Με τα παραπαμω αποτελεσματα...

αν ξεχναω κατι ή δεν λεω κατι σωστα ας με διορθοσει καποιος!
 
ωπ δεν καταλαβα σωστα την ερωτηση...

νομιζω πως η απαντηση σε αυτο που ρωτας ειναι...
οτι αν εχουμε την φωλια ολο το χρονο στο κλουβι τοτε μπορει να εχουμε πολλες γεννες που σημενει εξαντλημενη θηλυκιακαι αν πχ τα πουλια περνουν πτεροροια τοτε το να γεννισουν δεν θα ειναι οτι καλητερο...
 
Δυο γεννες με μωρα το χρονο κατα την αποψη μου ειναι το μεγιστο αν θελει καποιος να εχει το ζευγαρι και συγκεκριμενα το θηλυκο για αρκετα χρονια. Αν υπαρχουν και γεννες με αγονα αυγα τοτε αλλη μια, διοτι η γεννηση αυγων καταπονει απο μονη της το σωμα του θηλυκου.


κι ενα σχετικο αρθρο. Τα θηλυκά πουλια σταματούν την παραγωγή ερυθρών αιμοσφαιρίων όταν γεννούν
 
εχετε ενα δικιο μπορω να πω. Δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο αν και ηξερα οτι οι γεννες κουραζουν τα πουλια.
 
Back
Top