Αναπαραγωγή Γιατι οχι πανω απο 3 φορες;

toliasp

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
169
Πόλη
Χανιά
οταν λεμε για μια καναρα οτι δεν κανει να ζευγαρωνει πανω απο 3 φορες το χρονο, γιατι το λεμε αυτο, δεν κανει για τον οργανισμο του πουλιου η για το οτι δεν κανει να καθετε στην φωλια παραπανω απο τα 3 ζευγαρωματα;(οτι ειναι πολυ κουραστικο γιαυτην); Εχω ακουσει για τον 2 λογο ισχυει η οχι;
 
Να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.
Πρέπει εμείς να αποφασίσουμε το πώς θα χειριστούμε τα πουλιά μας. Δηλαδή πρέπει πάντοντε να προέχει το καλό τους.
Εγώ φέτος άφησα μια κανάρα μου να κάνει μόνο δύο γέννες. Στην πρώτη γέννα μου έβγαλε 5 πουλιά και στην δεύτερη 6. Είδα το πουλί να αρχίζει να αδυνατίζει και έπρεπε να επέμβω δηλαδή την χώρισα για να ξεκουραστεί.
Κατα καιρούς έχουμε δεί και πόστς που λένε για 4 και 5 γέννες. Είναι ένα θέμα οπου εμένα δε με βρίσκει σύμφωνο αλλα ο καθένας κρίνει μόνος του.
Επίσης μη ξεχνάς οτι τα θηλυκά ζορίζοντε αρκετά με αυτή την διαδικασία γενικώς θέλουν προσοχή κατα την περίοδο αναπαραγωγής.
Αλλος ένας βασικός παράγοντας που παίζει ρόλο είναι η προετοιμασία που έχει γίνει στο πουλί.
Επ ευκαιρίας θέλω να θυμήσω οτι τα πουλιά δεν είναι ΜΗΧΑΝΕΣ αλλά ζωντανοί οργανισμοί.
 
εγω παρατηρησα οτι περσυνη καναρα που την αφησα 4 γεννες αφου εβγαζε 1-2 πουλια στην γεννα φετος δεν εκατσε ουτε για μια φορα σε (σωστη) γεννα δηλαδη ενω εκανε 4 η 5 αυγα μετα απο λιγες μερες παραταγε την φωλια η γενουσε 1-2 αυγα στην φωλια και τα αλλα αυγα στο πατωμα η στις ταιστρες μπορει να ειναι συμπτωση αλλα το παρατηρησα παντως και βεβαια την αφησα μονο για 3 γεννες και δεν εβγαλε κανενα μικρο
 
Η καναρα που αναφερεις εσυ φιλε τονυ ειναι σκαρτη δεν κανει για αναπαραγωγη οποτε δεν εχει σχεση το οτι εκανε περισυ 4 γεννες αφου τα πουλια που μεγαλωσε ηταν ελαχιστα ωστε να πουμε οτι κουραστηκε.η αποψη μου ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν κανουμε πανω απο 3 γεννες ακομα και αν τα μικρα που θα παρουμε ειναι λιγοτερα απο 4 σε καθε γεννα, φυσικα αν ειναι περισοτερα ουτε λογος.
 
Η καναρα που αναφερεις εσυ φιλε τονυ ειναι σκαρτη δεν κανει για αναπαραγωγη

Φίλε μου να ήξερες πόσα χρόνια πίσω με πας με αυτή τη φράση. Και πόσα πουλιά που είχαν κάποιο πρόβλημα και δεν έκαναν τίποτα μια χρονιά την επόμενη μου έδωσαν απογόνους. Σκάρτο πουλί ΔΕΝ υπάρχει. Υπάρχουν προβλήματα. Μπορεί σε κάποιο πουλί να μην έχει γίνει σωστή προετοιμασία ή να πάσχει από κάποια ασθένεια η οποία δεν έχει εκδηλωθεί ή ακόμη και να υπάρχει πρόβλημα στο περιβάλλον που το έχουμε (θόρυβος, υπερβολική ζέστη, λίγο φυσικό φως κτλ.) Παλιά λόγω άγνοιας σε όλες αυτές τις περιπτώσεις λέγανε οι "πουλιατζήδες" ότι δεν κάνει το πουλί και ψάχνανε για άλλο. Σήμερα έχουμε σε κάθε περίπτωση την δυνατότητα να ψάξουμε τους λόγους μιας αποτυχίας και να διορθώσουμε τα περισσότερα προβλήματα.

η αποψη μου ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν κανουμε πανω απο 3 γεννες ακομα και αν τα μικρα που θα παρουμε ειναι λιγοτερα απο 4 σε καθε γεννα, φυσικα αν ειναι περισοτερα ουτε λογος.
Εδώ φυσικά συμφωνώ απόλυτα:)
 
Παιδιά έχω την αίσθηση
ότι η καταπόνηση του Θηλυκού είναι ο ένας παράγοντας
ο δεύτερος είναι η ανθεκτικότητα των απογόνων
που φθίνει καθώς περνάμε από την δεύτερη στην τρίτη,
από την τρίτη στην τέταρτη κ. Ο. Κ. Γέννα

:)
 
Παιδιά έχω την αίσθηση
ότι η καταπόνηση του Θηλυκού είναι ο ένας παράγοντας
ο δεύτερος είναι η ανθεκτικότητα των απογόνων
που φθίνει καθώς περνάμε από την δεύτερη στην τρίτη,
από την τρίτη στην τέταρτη κ. Ο. Κ. Γέννα

:)

Mπορείς να το εξηγήσεις αυτό; ή τουλάχιστον να βάλεις την πηγή
της πληροφορίας σου.?
Ευχαριστώ.
 
Mπορείς να το εξηγήσεις αυτό; ή τουλάχιστον να βάλεις την πηγή
της πληροφορίας σου.?
Ευχαριστώ.

Κάτι σχετικό έχω διαβάσει κι εγώ αλλά για τα ζέμπρα.
The Zebra Finch - Taeniopygia guttata castanotis

"I usually will take no more than 3-4 clutches from a breeding pair before giving them a rest. They are fully capable of raising clutches non-stop for years, but the resulting young are substandard and the adults are worn out. "

Και η μετάφραση: Συνήθως δεν παίρνω πάνω από 3-4 γέννες από ένα ζευγάρι πριν τα αφήσω να ξεκουραστούν. Είναι πλήρως ικανά να μεγαλώνουν γέννες ασταμάτητα για χρόνια, αλλά οι απόγονοι είναι κάτω του μετρίου και οι γονείς εξαντλούνται.


Αυτό τονίζω είναι για τα ζεμπράκια και όχι για καναρίνια. Στα ζέμπρα η αλήθεια είναι ότι η εξάντληση του ζευγαριού φαίνεται πρώτα στους νεοσσούς (περισσότερες απώλειες, φιλάσθενα μικρά, νεοσσοί που αργούν να μεγαλώσουν.) Στα καναρίνια το πιο πιθανό είναι να χάσουμε πρώτα τους γονείς πριν παρατηρήσουμε τέτοια φαινόμενα.
 
κάνω παραπομπή στον Βλάντισλαβ Σβιεζυ
ο οποίος στο βιβλίο του "KANAΡΙΝΙΑ Γενικές Πληροφορίες Διατροφή και Περιποίηση Πολλαπλασιασμός Ποικιλίες" (Εκδόσεις Γιάννης Β.Βασδέκης, 1984),
αναφέρει σχετικά "Έχουμε 3-4 επωάσεις σε μια σεζόν. Τους καλύτερους απογόνους έχουμε από τις δύο πρώτες επωάσεις. Γι'αυτό συνήθως δεν
επιτρέπουν την τρίτη, ειδικά όταν έχουμε αξιόλογη και καθαρή ράτσα"

:)
 
κάνω παραπομπή στον Βλάντισλαβ Σβιεζυ
ο οποίος στο βιβλίο του "KANAΡΙΝΙΑ Γενικές Πληροφορίες Διατροφή και Περιποίηση Πολλαπλασιασμός Ποικιλίες" (Εκδόσεις Γιάννης Β.Βασδέκης, 1984),
αναφέρει σχετικά "Έχουμε 3-4 επωάσεις σε μια σεζόν. Τους καλύτερους απογόνους έχουμε από τις δύο πρώτες επωάσεις. Γι'αυτό συνήθως δεν
επιτρέπουν την τρίτη, ειδικά όταν έχουμε αξιόλογη και καθαρή ράτσα"
:)

Ευχαριστώ Τίμο, για την απάντηση.
Η παραπάνω αναφορά βέβαια δεν έχει ομοιότητα με το
... Που φθίνει καθώς περνάμε από την δεύτερη στην τρίτη, από την τρίτη στην τέταρτη κ. Ο. Κ. Γέννα
που μου δημιούργησε την αντύπωση οτι ίσως υπάρχει κάποιος
ιδιαίτερος και συγκεκρημένος λόγος ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ,ΓΕΝΝΕΤΙΚΟΣ κλπ.
 
Καλημέρα Μακη,

ασφαλώς και δεν γνωρίζω κάποιον συγκεκριμένο παθολογικό, γεννετικό
παράγοντα που να παρεμβάλεται με την πρόοδο των εκκολάψεων.
Απλά είχα πάντοτε την άποψη ότι οι δύο πρώτες εκκολάψεις δίνουν καλύτερα
αποτελέσματα. Η άποψη αυτή έχει διαμορφωθεί από την εμπειρία μου, συζητήσεις
και τη λογική.

Όσον αφορά την παραπομπή μου θέλω να πω ότι ο συγγραφέας δεν αποδεικνύει τον ισχυρισμό του. Όσο και αν συμφωνώ επί της ουσίας έχω τη γνώμη ότι απαιτείται τουλάχιστον μια στατιστική ανάλυση για να αποδειχθούν ή όχι όλα αυτά.

Την συγκεκριμένη ανάλυση πιστεύω ότι μπορεί να την κάνει κάθε εκτροφέας. Αν επιλέξει πχ ενας εκτροφέας 10 ζευγάρια (ο αριθμός είναι ενδεικτικός) και συγκεντρώσει όλα τα δεδομένα της πρώτης γέννας (συνολικός αριθμός αυγών, γόνιμα αυγά, νεοσσοί που εκκολάφθηκαν, νεοσσοί που πέθαναν στη φωλιά, [καναρινια που πέθαναν πριν την ηλικία του ενός έτους κ. Ο. Κ])

Οι παραπάνω ανεξάρτητες μεταβλητές είναι ενδεικτικές και θα βοηθήσουν στην αξιολόγηση της πρώτης γέννας.

Άν τώρα συγκεντρώσουμε τα ίδια δεδομένα για την τρίτη γέννα των ίδιων ζευγαριών μπορούμε να καταλήξουμε σε συμπεράσματα συγκρίνοντας τα
δεδομένα μεταξύ πρώτης και τρίτης γέννας.


Αν η τρίτη γέννα αποδειχθεί πτωχή σε αποτελέσματα σε σχέση με την πρώτη
(και η διαφορά αυτή είναι στατιστικά σημαντική) έχουμε επιβεβαίωση της θεωρίας
του Σβιεζυ [όπως την έχω αντιληφθεί εγώ τουλάχιστον]. Αν η τρίτη γέννα πάει καλύτερα από την πρώτη ή η διαφορά τους δεν είναι στατιστικά σημαντική τόσο η θεωρία όσο και η άποψή μου πάνε περίπατο...

Σε κάθε περίπτωση πάντως για συγκεκριμένο γεννετικό παράγοντα δεν
μιλάει κανείς.

Φιλικά

Τίμος :)
 
Back
Top