Αναπαραγωγή Γιατι ο αρσενικος σκιζει το χαρτι του πατου;

alligator

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2011
Μηνύματα
343
Πόλη
Αταλάντη
εχω ενα ζευγαρακι το οποιο εχει κανει 4 αυγα και η καναρα τα κλωσαει ο αρσενικος πηγαινει στον πατο του κλουβιου προσπαθει να σκισει το χαρτι γιατι το κανει αυτο
 
εχω ενα ζευγαρακι το οποιο εχει κανει 4 αυγα και η καναρα τα κλωσαει ο αρσενικος πηγαινει στον πατο του κλουβιου προσπαθει να σκισει το χαρτι γιατι το κανει αυτο
Όλα τα πουλιά που έχουν άριστη υγεία και διάθεση, προσπαθούν να εκτονώσουν την ενέργειά τους παίζοντας...
Άλλες φορές τσιμπούν τις πόρτες των κλουβιών, άλλες το χαρτί όταν και αν υπάρχει, άλλες κυνηγούν τα άλλα καναρίνια...
Γενικά κάνουν "ζαβολιές" κάθε είδους...
Αν κρεμάσεις ένα σχοινί στο κλουβί θα δεις πως θα σταματήσει να ασχολείται με το χαρτί και θα στοχεύσει το νέο παιχνίδι του..
Δοκίμασε και μας λες αν ισχύει.
 
Ίσως είναι ένας τρόπος εκτόνωσης της βαρεμάρας. Αλλά εγώ έχω παρατηρήσει πως κάθε άνοιξη όταν πυρώνουν τα αρσενικά και αυτά σκίζουν χαρτί από τον πάτο. Δε ξέρω κατά πόσο σχετίζεται με το πύρωμα, αλλά το έχω παρατηρήσει!
 
Νομίζω, ότι εκτός από την εκτόνωση του παιχνιδιού, σκίζουν σε λωρίδες τα χαρτιά περισσότερο την Άνοιξη, ίσως και για να δείξουν στη θηλυκιά ποσό σπουδαίοι νοικοκύρηδες είναι, με αλλά λόγια να δηλώσουν δυνατότητες σωστού συντρόφου
 
Νομίζω, ότι εκτός από την εκτόνωση του παιχνιδιού, σκίζουν σε λωρίδες τα χαρτιά περισσότερο την Άνοιξη, ίσως και για να δείξουν στη θηλυκιά ποσό σπουδαίοι νοικοκύρηδες είναι, με αλλά λόγια να δηλώσουν δυνατότητες σωστού συντρόφου
Όταν καθαρίζουμε να δεις τι ακούνε οι νοικοκύρηδες!
 
Δυστυχώς, το βλέπω 2 φορές την ημέρα που καθαρίζω, αν και σήμερα πήρα ρεπό στο σκούπισμα, μια και κόλλησα το χαρτί κουζίνας στα ταψιά με λίγο νερό και οι νοικοκύρηδες δεν το έφταναν από τη σχάρα.
 
Back
Top