Αναπαραγωγή Γιατι πεθαινουν τα μικρα;

panos16967

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2009
Μηνύματα
36
Πόλη
Ρόδος
μετα απο 11 μερες μου πεθαναν τα μωρα δεν ξερω γιατι η διατροφη τους ηταν τις πρωτες μερες αυγο μηλο τιν ογδοη μερα και μαρουλι μετα απο δυο μερες πεθανε το πρωτο σταματισα το μαρουλι και σημερα πεθανε το αλλο γιατι τι λαθος εκανα στεναχοριθηκα πολυ. μια αλι καναρα εκανε μονο ενα αυγο και αυτο μικροσκοπικο να το αφισο η να το πεταξο η τι πρεπη να κανω γιαυτο ασβεστιο η απλα ειναι κακη μητερα;
 
Το μαρούλι μπορεί να σου κάνει λαχτάρα μεγάλη φίλε μου, εμένα είχαν βγεί τρία απο φώροκάναρο παρακαλώ με κανάρα, και πήγε η μάνα μου όταν ημουν στην δουλειά τους έδωσε μαρούλι και πέθαναν και τα τρία... Τώρα πάλι περιμένω να σκάσει το πρώτο αυγό, αλλά είμαι κατατοπισμένος πληρως απο τις πληροφορίες εδω μέσα!
Την ζημιά στην έκανε το μαρούλι.
 
Κατ' αρχας φιλε η αυγοτροφη που δινεις ειναι καλη; καλη εννοω να κανει για νεοσσους. Τσεκαρε πρωτο αυτο γιατι 11 ημερων δε δικαιολογηται, το μαρουλι καλο ειναι να το αποφευγεις στα μικρα η τουλαχιστον να ειναι τελεια πλυμενο, εντελως στεγνο και σε πολυ μικρη ποσοτητα αλλιως θα προκαλεσει διαρροια με ασχημες συνεπειες.
Μηλο μετα την 3η μερα ζωης των μικρων και αυτο σε μικρη ποσοτητα στην αρχη. Αυγα & αυγ/φες να τα αλλαζεις, δηλ. Βαζεις το πρωι και το μεσημερακι τα αντικαθιστας ειτε με φρεσκα ειτε με διατηρημενα στο ψυγειο που ομως τα βγαζεις πιο πριν εξω, να ζεσταθουν λιγο. Το οτι εκανε η καναρα μικρο αυγο δεν ειναι προβλημα, γιατι ομως μονο 1; εχει ζευγαρωσει κανονικα; τι μειγμα σπορων τους δινεις. Ασβεστιο; Πολυβιταμινη; βιτ. Ε;
 
Κι εμενα σημερα μετα απο 11 μερες πεθανε ενας νεοσσος. Ολα κανονικα στην διατροφη αλλα... Βεβαια ηταν το μικροτερο της γεννας και ισως αυτο να λεει κατι. Ελπιζω να σταματησπουν τετοιου ειδους απωλειες, γιατι 11 ημερων ειναι ολοκληρο πουλι πια...
 
σιγουρα το μαρουλι δεν κανει να το δινουμε οταν εχουμε νεοσσους αλλα και παλι κατι δεν μου κολαει. Το αυγο και το μηλο το αλλαζες;τα μικρα ηταν ταισμενα;
 
παιδια το αυγο το αλαζα δυο φορες την ημερα παντα φρεσκο. Το μαρουλι το επλενα καλα το αφινα μεσα σε χαρτι κουζινας να τραβιξη τα νερα και το εδινα τιν αλη μερα. αυτο που σκευτικα μετα ηταν οτι το πρωι ο αρσενικος κυνηγουσε τιν θυλικια να ζευγαροσι τωραειχε πεθανι το μικρο και τιν κυνιγησε το σκοτοσε δεν ξερω παντοσ σασ ευχαρηστω πιστευω τιν δευτερι φορα να τα καταφερο ποιο καλλα
 
Παιδια οταν οι νεοσσοι αμα περασουν τις πρωτες 6 με 7 μερες της ζωης τους μπορουμε να δωσουμε μαρουλι. Εγω πιστευω οτι σε καμοια περιπτωση δεν εφταιγε το μαρουλι. Το λαχανικο αυτο δεν το δινουμε σε πολυ μικρους νεοσσους λογο οτι επειδη αποτελειτε απο πολλες ινες οι οποιες δεν διαλυονται ευκολα οταν ο νεοσσος ειναι πολυ μικρος δεν μπορει να το καταπιει με αποτελεσμα να πνιγει. Τωρα ενας νεοσσος τοσο μεγαλος μπορει ευκολα να το φαει.Φιλε μου κοιτα για ψειρες μεσα στα νηματα της φωλιας και κοιτα και κατω απο τις φτερουγες των γονιων και στο στηθος. Μπορει να φταιει και καποιος συνδυασμος τροφων. Να προκαλεσε κατι σαν δηλητηριαση στα μικρα.
 
Back
Top