Αναπαραγωγή Γιατι σταματησε να γεννα η καναρα μου;

Panayiotis1986

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
28
Πόλη
Λάρνακα
Στες 26/4 και στες 27 μου εκαναν 2 αυγα. Σημερα εχι 30/4 και δεν εχι βγαλει αλλα.
 
Στες 26/4 και στες 27 μου εκαναν 2 αυγα. Σημερα εχι 30/4 και δεν εχι βγαλει αλλα.
Πολλές φορές και για πάρα πολλούς λόγους ειδικά στην αρχή της αναπαραγωγικής περιόδου είναι πιθανό να υπάρχει διακοπή της σειράς ωοτοκίας.
Δηλαδή να γεννηθούν 1-2 αυγά να σταματήσει για μία ίσως και περισσότερες μέρες και να συνεχίσει μετά.
Το ίδιο όμως εύκολα μπορεί να σταματήσει για αυτή τη φάση.
Υπομονή και να ελπίζεις πως αύριο θα κάνει το τρίτο αυγό.
 
Λογικά αύριο θα έχει κι άλλο αυγό.
Εγώ θα διαφωνησω δε νομίζω οτι αύριο θα κανει αυγό. Έχει κάνει τρεις μέρες κενό. Αύριο είναι η τέταρτη. Μου έχει τύχει να κάνει καναρα μια μέρα κενό άντε το πολύ δυο. Σίγουρα ο Γιάννης είναι πολύ πιο έμπειρος απο μένα και έχουν δει πολλά περισσότερα τα μάτια του. Θα δείξει.
 
Εγώ θα διαφωνησω δε νομίζω οτι αύριο θα κανει αυγό. Έχει κάνει τρεις μέρες κενό. Αύριο είναι η τέταρτη. Μου έχει τύχει να κάνει καναρα μια μέρα κενό άντε το πολύ δυο. Σίγουρα ο Γιάννης είναι πολύ πιο έμπειρος απο μένα και έχουν δει πολλά περισσότερα τα μάτια του. Θα δείξει.
Το πιθανότερο είναι αυτό που γράφεις...
Αλλά πιστεύω πως δεν ήταν ολόκληρη η σειρά αυγών...
Κάποια στιγμή θα υπάρξει η συνέχεια...
Πρέπει να υπάρξει...
 
εμένα ενω έκανε 3 και τα κλώσαγε μετά απο 4 μέρες είδα και τέταρτο! Είχα πόσιμο ασβέστιο και σουπιοκόκαλο.. Αυτό με δυσκολεύει να κάνω ωοσκόπηση γιατι δεν ξέρω πιο είναι το τελευταίο αυγο..
 
@Panayiotis1986 αν έχεις καλύψει τις ανάγκες της κανάρας σου από θέμα ασβεστίου (τσόφλι αυγού, υδατοδιαλυτό ασβέστιο, κόκκαλο σουπιάς και λίγο σουσάμι) τότε περιμένεις μήπως και κάνει κάποιο άλλο αυγουλάκι. Και να μην κάνει όμως και τα 2 καλά είναι! Και πάλι μπορεί να βγουν νεοσσοί!
 
Back
Top