Διατροφή Γιατι στο παπαγαλακι μου δεν αρεσουν καθολου τα φρουτα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xristos12
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xristos12

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας φιλοι μου! Η8ελα να σας ρωτησω γιατι στο παπαγαλακι μου δεν αρεσει καθολου τα φρουτα και τρωι ενα σπλιναντερο μονος του!
μηπως πρεπει να λαβω δραστικα μετρα;


αμα ειναι να φτιαξω μια συνταγη για παπαγαλους με σπλιναντερο να βγαλουμε και κανα φραγκο!
 
Γενικα οι περισσοτεροι παπαγαλοι απο πετ σοπ και οταν ειναι μεγαλα σε ηλικια πουλια δεν ειναι συνηθισμενα να τρωνε φρουτα και λαχανικα, αλλα σπορους. Δεν τα εχουν ξαναδει στη ζωη τους και δεν εχουν μαθει. Για προσπαθησε να κανεις αυτο που εκανα στα Lovebirds μου και τα εμαθα να τρωνε φρουτα και λαχανικα. Το εχουν δοκιμασει και αλλα παιδια εδω μεσα και εχει πιασει το κολπο. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/
 
Η ποικιλία στη διατροφή, είναι απαραίτητη, για να προσλαμβάνουν όλα τα απαραίτητα συστατικά. Στη φύση ένα μεγάλο μέρος της τροφής αποτελούν τα φρούτα (+ σπόροι + καρποί κλπ.). Προσπαθούμε να τους παρέχουμε από όλα, για σωστή - ισορροπημένη - υγιεινή διατροφή, που αποτελεί τη βάση της καλής φροντίδας και κατά συνέπεια της καλής υγείας του πουλιού. (χωρίς.. Δραστικά μέσα :) )
 
Θέλω να ρωτήσω τα κοκατίλ γλυστρίδα κάνει να τρώνε όπως τα καναρίνια; Γενικά κάνει να τρώνε ό,τι τρώνε τα καναρίνια ή μερικές τροφές τα πειράζουν;
 
Back
Top