Γενικά Γιατι συμπεριφερονται διαφορετικα;

constadinos

PB Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
486
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπερα παιδια! Μετα απο μια εξαντλητικη παριηγηση στα φορουμ του PB επιστρεφω με αρκετες ερωτησεις. Καταρχην διαβασα σχετικα με την διατροφη των παπαγαλων. Προσπαθησα σιγα σιγα να τους δωσω μηλο εξω απ'το κλουβι.η θυληκια δεν πολυετρωγε ενω ο αρσενικος φουσκωνε και ορμαγε με μανια να με δαγκωσει. Οταν ομως τους εδινα αρκετο καιρο πριν τυρι το καταβροχθιζανε.Αν και πολυ καιρο τους δινω τροφη εξω απ το κλουβι οταν προσπαθησα να βαλω το χερι μου μεσα για να τους ταισω με δαγκωνε ο αρσενικος. Γιατι τον τελευταιο καιρο αντιδρα ετσι;Επισης οταν τους πρωτοπηρα τους αφηνα συνεχως μονους και ηταν ολο φιλακια. Τωρα που τους βγαζω εξω καθε μερα ουτε την ταϊζει ο αρσενικος! Μηπως πρεπει να ακολουθησω την παλια μου τακτικη;Γιατι τα Lovebird μου μού γλειφουν το χερι; 😕
 
Εαν καταλαβα καλα εννοεις γιατι συμπεριφερονται διαφορετικα οταν πας να τα ταισεις ενω ειναι μεσα στο κλουβι; Αυτο οφειλεται στην κυριαρχια του χωρου του κλουβιου τους. Εκει εχουν καθιερωθει αυτα ως κατοχοι του και το χερι σου αποτελει εισβολη. Ειναι λογικο να σου επιτιθονται. Προφανως τα πουλια θελουν αρκετο χρονο για να το μαθουν αυτο. Αρχικα μην τα πλησιαζεις με το χερι σου αλλα να το βαζεις συχνα μεσα στο κλουβι και αν το αφηνεις λιγα λεπτα ωστε να εξοικειωθουν με την ιδεα οτι θα μπαινει το χερι σου μεσα και δεν θα τους ενοχλει. Μετα απο λιγο καιρο δοκιμασε να τους προσφερεις τροφη οχι πηγαινοντας το χερι σου προς αυτα αλλα δελεαζοντας τα πουλια να ερθουν να την παρουν. :)
 
μηπως γινεται να μου λυσετε την απορια μου; Εμπρος δραστηριοποιηθειτε λιγο βρε παιδια!
 
Καταρχας εχε λιγη πομονη. 🙂 Δεν σημαινει οτι τα ξερουμε ολα και θα σου απαντησουμε αμεσως...) Το αλλο σου ερωτημα ποιο εννοεις; Το οτι δεν την ταιζει; Αν ναι αυτο δεν σημαινει κατι.. Ισως οταν τα χες εσυ μεσα στο κλουβι να θελαν να ζευγαρωσουν και να την φλερταρε ο αρσενικος.. Δεν μπορω νσ σκεφτω κατι αλλο; Παντως μην ανυσηχεις..σιγουρα δεν εχει αλλαξει κατι!ζευγαρι ειναι κι αυτο δεν αλλαζει!
 
Η μηπως εννοεις το γιατι τα Lovebirds σου γλειφουν το χερι; 😕

Αυτο ειναι μια μορφη επαφης, ενδειξη στοργης ή αναζητηση φαγητου. Εαν κρατουσες πιο πριν φρουτο η κατι αλλο με γευση που τους αρεσει αυτη ειναι η αιτια, διαφορετικα κατι απο τα αλλα δυο που σου ειπα πιστευω. 😉

Ειναι εξημερωμενα σωστα;
 
Η μηπως εννοεις το γιατι τα Lovebirds σου γλειφουν το χερι; 😕

Αυτο ειναι μια μορφη επαφης, ενδειξη στοργης ή αναζητηση φαγητου. Εαν κρατουσες πιο πριν φρουτο η κατι αλλο με γευση που τους αρεσει αυτη ειναι η αιτια, διαφορετικα κατι απο τα αλλα δυο που σου ειπα πιστευω. 😉

Ειναι εξημερωμενα σωστα;

Συμφωνα με ενα αλλο του ποστ το αρσενικο ειναι εξημερωμενο.. Το θηλυκο ειναι αγριο...
 
Να στε καλα βρε παιδια! Με εχουν απλως αγχωσει λιγο αυτα τα πουλια! Οπως και να χει εγω τα αγαπαω πολυ και εχω αρκετη υπομονη να συνεχισω να ασχολουμε μαζι τους!Φοιβο το αρσενικο ειναι πολυ σωστα εξημερωμενο οταν το χαιδευω δεν ξεκολλα απο πανω μου! Το θυληκο ειναι αγριο αλλα ακουλουθα το αρσενικο και μονο οταν ειναι αυτος στην πλατη μου αυτην ερχεται και μου γλειφει το χερι! Ευχαριστω ρε παιδια!
 
Γεια σου γειτονακι μην αγχωνεσαι καθολου. Εισαι πολυ τυχερος που ερχονται κοντα σου. Εμενα ουτε καν με πλησιαζουν αν βαλω το χερι μεσα. Τα εχω βεβαια και ενα μηνα. Υπομονη χρειαζεται. Τιποτα αλλο!
 
Back
Top