Ασθένειες Γιατι τα ποδια του lovebird μου ειναι ετσι;

ThanasisRa

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2016
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς γιατί τα ποδαράκια από το lovebird μου είναι έτσι; χρειάζεται να το δεσω με κάτι ή να το πάω σε πτηνίατρο;
 

Συνημμένα

  • Φωτογραφία0051.webp
    Φωτογραφία0051.webp
    5,7 KB · Προβολές: 103
Γεια σου Θανάση καλώς ήρθες!
Δική σου γέννα είναι; Έχεις και άλλους νεοσσούς; Πιστεύω πως είναι splayed legs διάβασε και αυτό το θέμα αλλά αν δεν νιώθεις σιγουριά να τα δέσεις εσύ, πρέπει να απευθυνθείς σε γιατρό.
Απάντησε και στην ερώτηση του Σταύρου αν μπορείς και μην το αμελήσεις.
Όλα να πάνε καλά!
 
Καλησπερα σας.. Ναι το κουναει το ποδι και οταν το κουναω εγω.. Του εβαλα σφουγγαρακι αλλα δεν μπορει να σταθει ορθιο.. Ειχα δει σε ενα βιντεακι ενα πουλακι με το ιδιο προβλημα αλλα μολις του βαλανε σφουγγαρι στεκοταν.. Εμενα τιποτα..
 
Το δικό σου έχει αρκετά σοβαρότερο πρόβλημα απο αυτό που βλέπεις στα διάφορα άρθρα για τα splayed legs. Το σίγουρο είναι πως αν δεν τα δέσεις δεν θα φτιάξουν μόνα τους και θα είναι ανάπηρο σε όλη του τη ζωή. Δέστα σωστά και παρακολούθησέ το για μερικές μέρες. Το σφουγγαράκι είναι καλύτερο κατα τη γνώμη μου απο το απλό δέσιμο διότι προσφέρει και μια υποτυπώδη στήριξη. Ξαναβάλε μας φωτογραφίες να παρακολουθούμε την πορεία του.
 
Σου μοιάζει παράλυτο, χωρίς κίνηση, χωρίς ζωή στα πόδια;
Καλησπερα σας.. Ναι το κουναει το ποδι και οταν το κουναω εγω.. Του εβαλα σφουγγαρακι αλλα δεν μπορει να σταθει ορθιο.. Ειχα δει σε ενα βιντεακι ενα πουλακι με το ιδιο προβλημα αλλα μολις του βαλανε σφουγγαρι στεκοταν.. Εμενα τιποτα..
Αν δεν υπάρχει καταστροφή στο σύνολο θα επανέλθει σιγά σιγά.
Υπάρχει ακινησία πολύ καιρό.
Μην περιμένεις από τη μια στην άλλη να σηκωθεί και να τρέχει.
Ειδικά μ' αυτή την έκταση της ζημιάς.
 
Σου μοιάζει παράλυτο, χωρίς κίνηση, χωρίς ζωή στα πόδια;

Αν δεν υπάρχει καταστροφή στο σύνολο θα επανέλθει σιγά σιγά.
Υπάρχει ακινησία πολύ καιρό.
Μην περιμένεις από τη μια στην άλλη να σηκωθεί και να τρέχει.
Ειδικά μ' αυτή την έκταση της ζημιάς.


Γιάννη δεν είναι ασυνήθιστη πάθηση αυτή για τα παπαγαλάκια. Αν δεν διορθωθεί με ανθρώπινη παρέμβαση και νωρίς τότε δεν διορθώνεται καθόλου.
 
Θα το πάω σε έναν γιατρό.. Του τα δένω τα ποδαράκια σχεδόν κάθε μέρα γιατί το βγάζει αυτό που του βάζω.. Του έχω βάλει και σφουγγάρι αλλά σχεδόν σε 5 λεπτά το έχει πετάξει..
 
Δυστυχώς δεν τα κατάφερε.. Δεν πρόλαβε ουτε στο γιατρό να πάμε.. Ξύπνησα ένα πρωί να το ταΐσω και είχε πεθάνει..
 
Κρίμα και είχε μεγαλώσει αρκετά ☹ Όμως ήταν πολύ μεγάλο πρόβλημα και ίσως δεν θα γινόταν ποτέ καλά...
Είχες άλλους νεοσσούς από αυτή την γέννα;
 
Ειχα ακομα ενα πουλακι απο την γεννα που δοξα το Θεο ειναι μια χαρα.. Εχει, μεγαλώσει αρκετα... Οχι δεν το ειχα στη φωλια οταν περασαν οι μερες το πηρα για να το ταισω εγω.. Του εφτιαχνα μια ειδικη κρεμα για νεοσσούς..
 
Τώρα δεν έχει σημασία πια αλλά του είχες θερμή ατμόσφαιρα αφού δεν ήταν στην φωλιά να ζεσταίνεται από τους γονείς;
 
Χωρίς να θέλω να σε φορτώσω τύψεις, ήξερες να ταίσεις στο χέρι; Γιατί αν δεν ήξερες πιθανόν ο θάνατος του να οφείλεται σε δικό σου λάθος. Δεν πεθαίνουν τα πουλιά επειδή έχουν στραβά ποδιά, δεν είναι αυτός ο βασικός λόγος. Εκτός βέβαια κι αν έκρυβε κι άλλα προβλήματα.
 
Φυσικα και ηξερα.. Εχω ξαναταισει νεοσσούς.. Του ειχα φτιαξει ειδικο χωρο γ ν ζεστενεται.. Τρ δν ξρ γτ πεθανε.. Ισως εκρυβε κ αλλα.. Τ αδερφακι του παντως οσο παει κ μεγαλωνει
 
Back
Top