Αναπαραγωγή Γιατι τα Budgie τρωνε την εφημεριδα; Ειναι σε αναπαραγωγικη φαση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva_86
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva_86

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας!
Σημερα παρατηρησα μια ασυνηθιστη συμπεριφορα στα Budgie μου.
Πιο εντονα πειραγματα, μαλλον ο ασρσενικος προσπαθει να ζευγαρωσει αλλα η θηλυκια δεν ανταποκρινεται. Η ηλικία τους απο οτι νομιζω ειναι μικρη, τα ματια τους εχουν ενα μικρο λευκο κυκλο, και το μαυρο ειναι το μεγαλυτερο μερος του ματιου, και ο αρσενικος φαινεται να ειναι λιγο μεγαλυτερος.
Το παραξενο ειναι ομως οτι 1ον)προσπαθουν να φανε την εφημεριδα (ειδικα ο αρσενικος) και οχι να την σκισουν οπως εχω διαβασει στο forum. και 2ον) η θυληκια δεν φαινεται να βρισκεται σε αναπαραγωγικη φαση γιατι το χαλινο της δεν εχει σκουρινει.
Τελικα ειναι ή δεν ειναι σε αναπαραγωγικη φαση; Και επιπλεον εγω την μπορω να κανω αν ειναι, γιατι δυστυχως φετος δεν σκεφτομαι να τους βαλω φωλια.

Ευχαριστω!
Περιμενω τις γνωμες σας!
 
Γεια σας!
Σημερα παρατηρησα μια ασυνηθιστη συμπεριφορα στα Budgie μου.
Πιο εντονα πειραγματα, μαλλον ο ασρσενικος προσπαθει να ζευγαρωσει αλλα η θηλυκια δεν ανταποκρινεται. Η ηλικία τους απο οτι νομιζω ειναι μικρη, τα ματια τους εχουν ενα μικρο λευκο κυκλο, και το μαυρο ειναι το μεγαλυτερο μερος του ματιου, και ο αρσενικος φαινεται να ειναι λιγο μεγαλυτερος.
Το παραξενο ειναι ομως οτι 1ον)προσπαθουν να φανε την εφημεριδα (ειδικα ο αρσενικος) και οχι να την σκισουν οπως εχω διαβασει στο forum. και 2ον) η θυληκια δεν φαινεται να βρισκεται σε αναπαραγωγικη φαση γιατι το χαλινο της δεν εχει σκουρινει.
Τελικα ειναι ή δεν ειναι σε αναπαραγωγικη φαση; Και επιπλεον εγω την μπορω να κανω αν ειναι, γιατι δυστυχως φετος δεν σκεφτομαι να τους βαλω φωλια.

Ευχαριστω!
Περιμενω τις γνωμες σας!

Ευα μου γεια σου! Η συμπεριφορά που παρατηρείς στα πουλάκια σου δεν είναι ασυνήθιστη, αλλα εντελώς φυσιολογική.
Καταρχην οταν εχει σχηματιστει ο μικρός λευκος κυκλος γύρω απο το μάτι, το πουλάκι είναι περίπου πανω απο 4 μηνων ( τουλάχιστον αυτο έχω παρατηρήσει απο τα δικά μου μωρά που συμπλήρωσαν τους 4 μηνες).
Του αρεσει πολύ να κοβουν με το ραμφος τους το χαρτι του πατου σαν να ειναι ραπτομηχανούλες που γαζώνουν σε ζικ ζακ:D. Τα μπατζι δεν κοβουν χαρτια για να τα βαλουν σαν υλιξο φωλιας, γιατι απλουστατα δεν βαζουν τιποτα μεσα στην φωλιά τους. Τους αρεσει όμως να το κανουν αυτο, γιαυτο καλυτερα να αντικαταστήσεις την εφημεριδα του πάτου που εχει τοξικο μελάνι με λευκή κολλα Α4.

Αν δεν εχει αλλάξει χρώμα ο χαλινός της θηλυκιάς συτό σημαινει οτι δεν ειναι ετοιμη για αναπαραγωγή. Αν δες θες να σου γεννήσουν μην βαζεις φωλιά γιατι τα διαγειρει και τα προκαλει να αναπαραχθούν, και ταιζέ τα μονο σπόρους, φρουτα και λαχανικά ( μην βαλεις αυγο γιατί τα πυρώνει)
 
Ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες Τζωρτζινα!

Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου!
 
Back
Top