Αναπαραγωγή Γιατι τοσο καθυστερηση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rainbow
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rainbow

Banned
Εγγραφή
13 Οκτ 2007
Μηνύματα
153
Πόλη
Κιλκίς
Ειχα παρει δυο ζευγαρια της ΕΠΑΜ για να αρχισω κι εγω την εκτροφη μου,ωστοσο στην πορεια το ενα θηλυκο μου βγηκε αρσενικο, οσο αναφορα την αναπαραγωγη, απο τις 15 ιανουαριου δινω αυγοτροφη+πολυβιταμινες+ασβεστιο+προβιωτικο, ξεχωριστα λιγο καροτο τριμμενο, κανα πορτοκαλι που και που, αυγο περιπου καθε 10-15 μερες και ομως μεχρι στιγμης η θηλυκια δεν πυρωνει, τα πουλια τα χω μεσα

Και δε μπορω να καταλαβω πως γινετε ορισμενοι να εχουν πουλακια αυτη την εποχη, ο αλλος φεβρουαριο ειχε αυγα, καποιοι εχουνε και πουλακια 35 ημερων πως τα καταφερνουνε αυτοι οι ανθρωποι και τα πυρωνουν τα πουλια τοσο γρηγορα; Εχει να κανει με τον τεχνητο φωτισμο, συστημα ανατολης-δυσης. Αλλα δεν πιστευω οτι ολοι χρησιμοποιουν αυτο το συστημα,υπαρχει καποιο μυστικο; Εχει να κανει με το πουλι; δε ξερω τι συμβαινει, το μονο που με ενδιαφερει ειναι να βγαλω πουλια για να κανω νεα ζευγαρια για του χρονου και οσο το δυνατον πιο γρηγορη η αναπαραγωγη τοσο το καλυτερο, πριν πλακωσουν οι ζεστες και οι προωρες πτερωριες, ηδη μπαινουμε Απριλιο...
 
Ένας παπούς έλεγε παλιά :αν θες να κάνεις την κανάρα να πυρώσει βάλτεις δυο αρσενικά κοντά να βαράνε για να ζητήσει. Τα έχεις κάνει όλα νομίζω χωρίς να μπαίνω σε λεπτομέρειες δοκίμασε και αυτό!
 
ο διπλανος της δεν κελαηδα πλεον γιατι την βλεπει, τα αλλα δυο αρσενικα που τα χω εξ'αποστασεως ολη μερα χρησιμοποιουν πληρως το ρεπερτοριο τους, εχω δυο παραθυρα μεγαλα για να μπαινει φως, δε ξερω τι συμβαινει και η θηλυκια δεν πυρωνει

Οσο αναφορα την διαρκεια της ημερας γνωριζει κανεις ποσες ωρες διαρκει το φως του ηλιου τωρα; γιατι νομιζω οτι πρεπει να κλεινει 12ωρο για να ερθουν σε αναπαραγωγικη διαδικασια τα πουλια
 
το μονο που με ενδιαφερει ειναι να βγαλω πουλια
Πατριωτακι μηπως να αρχισεις να ερχεσαι μαζι μου στο ψαρεμα; να διδαχθεις την υπομονη.
Φιλικα γειτονα (εστω κοντοχωριανε )
 
το μονο που με ενδιαφερει ειναι να βγαλω πουλια
Πατριωτακι μηπως να αρχισεις να ερχεσαι μαζι μου στο ψαρεμα; να διδαχθεις την υπομονη.
Φιλικα γειτονα (εστω κοντοχωριανε )

Εχω υπομονη

ισως να φταινε και τα σκαμπανευασματα του καιρου, μια βρεχει, μια κανει κρυο δεν υπαρχει στανταρ, πιστευω μεσα στον απριλιο15-20 Απριλιου να μου κανει φωλια γιατι αμα παμε Μαιο ειναι ρισκο
 
Πάρε τον αρσενικό που δεν λέει τώρα και βάλε κοντά τα άλλα ενίσχυσε με παπαρούνα την τροφή.
 
Φιλε Δημητρη αυτοι που εχουν βγαλει πουλια μεχρη τωρα ειναι γιατι τα εχουν μεσα σε δωματιο με τεχνητο φωτισμο και την σωστη θερμοκρασια και υγρασια και φισικαεχουν κανει την σωστη προετημασια! Οσοι τα εχουν εξω απο τωρα σηγα σηγα ξεκινανε και πηρονουν τα πουλια και παλι δησκολα με τα σκαμπαναεβασματα του καιρου εμενα απο τα 10 ζευγαρια που εχω τα 5 ειναι στην διαδικασια του φτιαξιματος φολιας τα αλλα ειναι στον κοσμο τους! Τωρα οσο γιαυτο που ειπαις οτι σε ενδιαφερει να βγαλεις πουλια οστε του χρονου να εχεις τα δηκα σου πουλια και να μην αγωρασεις αλλα απο την μια ειναι καλο να εχεις το δηκο σου κοπαδι και να ξερεις τι πουλια ειναι αλλα απο την αλλη☹Δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει το πως θα βγαλεις πουλια αλλα μαθεις και να κατανοησεις ολες της αναγκες των πουλιων που εχεις σε ολλα τα σταδια της ζωης τους να βλεπεις και να διορθωνεις τα τιχνο λαθοι σου και σηγα σηγα να φτασεις στο να ειχεις δηκα σου πουλια!)

ΥΓ:Και ενα πουλακι να σου κανουν φετος θα ειναι μια προωδος δεν χριαζετε να σου κανουν πολλα!
 
Εδω και 3 εβδομαδες τα χω εξω στο μπαλκονι, τα πανε πολυ καλα, πεφτουνε φιλια συνεχως, η θηλυκια ανταποκρινεται, αρχιζει και πυρωνει, ο αρσενικος καθε πρωι ριχνει που και που κανα κελαηδημα, ειναι ακομη στη διαδικασια κατασκευης φωλιας ομως με την πτωση της θερμοκρασιας και τις συνεχεις βροχοπτωσεις εμεινε μισοτελειωμενη, περιμενω τη βελτιωση του καιρου, συντομα θα χω και αυγα αν ολα πανε καλα αυτη την εβδομαδα, τα πουλια ειναι σε πολυ καλη κατασταση

Με το φωτισμο μεσα εχω προβλημα και θα χρειαστω συστημα ανατολης-δυσης του χρονου
 
, αυγο περιπου καθε 10-15 μερες και ομως μεχρι στιγμης η θηλυκια δεν πυρωνει, τα πουλια τα χω μεσα

Από προσωπική εμπειρία, το αυγό χρειάζεται συχνότερα κατα την προετοιαμασία της αναπαραγωγής.
Αραιά δίνουμε όταν κάνουμε συντήριση, τώρα θέλει συχνά, μέχρι να κάνουν αυγουλακια, τότε θα το κόψεις.
 
εγω τα εχω μεσα εχω βγαλει 15 μικρα (που τρωνε πια μονα τους)απο 5 ζευγαρια τα 2 ειναι σκασμενα 20 φεβρουαριου χωρις τεχνιτο φωτισμο και τα εχω βαλει μαζι χωρις φωλια απο τον δεκεμβριο και με φωλια αρχες ιανουαριου τωρα αλλα ειναι στην 3 γεννα που θα ειναι και η τελαιυταια τους για φετος
 
Συνονόματε η θυληκιά είναι χρονιάρικο πουλί;
Όσον αφορά την υπομονή κι εγώ προσπαθώ να την
αποκτήσω αν και ψαράς!
 
Συνονόματε η θυληκιά είναι χρονιάρικο πουλί;
Όσον αφορά την υπομονή κι εγώ προσπαθώ να την
αποκτήσω αν και ψαράς!

Ειναι ολα πουλια 2007 με δαχτυλιδι της ΕΠΑΜ,θα πω περισσοτερα σε λιγες μερες αν ολα πανε καλα...
 
Πάρε τον αρσενικό που δεν λέει τώρα και βάλε κοντά τα άλλα ενίσχυσε με παπαρούνα την τροφή.
Ναι και μην ξεχασεις να τους δωσεις και λιγο φουντα.. Να μερακλωθει ακομα πιο πολυ!:D
(😀 συγνωμη απο τα υπολοιπα μελη!)
 
Back
Top