Φροντίδα Γιατι φοβάται τόσο πολύ το νερό ο Zako μου;

theos1979

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2013
Μηνύματα
15
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Έχω ένα Ζάκο και δεν ξερω γιατι φοβάται τόσο πολύ το νερό. Δεν κάνει ποτέ του μπάνιο και όταν έχει πολύ καιρό να κάνει μπάνιο αναγκάζομαι και τον βρεχω με νερό για να καθαρίσει. Είναι φυσικο να μην κάνει μπάνιο;
 
Το έχω ακούσει και για άλλους Ζακώ ότι δεν κάνουν μπάνιο. Δεν ξέρω ποια είναι η σχέση σας αλλά εκτός από την απλή λύση να τον ψεκάζεις με ψεκαστήρι που έχει ελαφρύ χλιαρό νερό, μπορείς να του βάζεις ένα ταψάκι ή στον πάτο του κλουβιού ή έξω σε ένα τραπέζι και να τον πιτσιλάς ώστε να το δει σαν παιχνίδι. Τέλος μπορείς όταν κάνεις ντους να τον παίρνεις μαζί σου μήπως και δοκιμάσει το νερό φυσικά χωρίς σαπούνι.
 
Οπως ειπε και η Μαρια, οι γκριζοι δεν εχουν μεγαλη αδυναμια στο νερο. Αν τον βαζεις στον ηλιο δοκιμασε λιγη ωρα αφου εχει καθισει στο ηλιο να τον ψεκασεις, ισως το θελησει τοτε.
 
Και μόνο που βλέπει το ψεκαστήρη τρέχει να κρυφτεί! Σκέψου να αρχίσω να τον βρεχω τη θα γίνει.. Άσε που το πουλάκι είναι 5ετών και πέρα την τεράστια αγάπη που του δίνουμε έχει πολύ μεγάλο φόβο. Το πουλάκι το αγόρασα από χέρι και προφανώς τον χτυπούσαν😱
 
Αν είναι δυνατόν ! Μα τι άνθρωποι κυκλοφορούν, πάλι καλά που πήρες εσύ το πουλί. Δοκίμασε αυτό, να παίζεις εσύ με το νερό που θα έχεις σε ένα χαμηλό ταψάκι από αυτά των γλυκών. Ίσως σιγά σιγά δει ότι είναι παιχνίδι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Θα το δοκιμάσω αν και είναι δύσκολο.. Το κακο είναι ότι το πουλί είναι πολύ αρνητικό. Και σε εμένα και στην μάνα μου (η μάνα μου είναι αυτή που το φροντίζει) δηλαδή εκεί που πας να το χαϊδέψεις γυρνάει και σου τραβάει ενα τσίμπημα και είναι όλο δικό σου! Ενώ το βγάζω από την κλούβα του δεν μπορείς να τον ακουμπήσεις γιατί θα σε φάει! 😛
 
Η αλλοπροσαλλη συμπεριφορα του δεν εχει να κανει με το οτι το χτυπουσαν εκτος αν το ειδες με τα ματια σου ή σου το ειπε οποιος το χτυπησε. Εχει να κανει ομως με το οτι δεν μεγαλωσε με τους γονεις του οσο επρεπε.

Αυτο σαφως ειναι ασχετο με το νερο που αφου δεν το θελει δεν υπαρχει λογος να τρομαζει με τα ψεκαστηρια.
 
απλά η βιβλιογραφία λεει ότι πρέπει να κάνει μπάνιο μια φορά την την εβδομάδα.
 
Back
Top