Αναπαραγωγή Για να βγει Gloster ράτσας τι συνδυασμός απαιτείται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Προφανώς τα θέματα αναπαραγωγής έχουν χιλιοσυζητηθεί παρ όλα αυτά θέλω να ζητήσω τη συμβουλή σας. Διάβασα σε άλλο άσχετο thread ότι gloster με gloster δίνουν θνησιμότητα 25% (λόγικο, όπως λευκό κυρίαρχο με όμοιο κλπ). Επομένως για να βγει gloster ράτσας τι συνδυασμός απαιτείται ρε παιδιά; Και το ρωτάω γιατί ένα pet shop στην πόλη μου που ασχολείται αρκετά με ωδικά πτηνά, έχει φέρει μια κούκλα θηλυκιά λευκή με λίγο γκρι διάσπαρτο στο κεφαλάκι και στα φτερά. Σκέφτηκα ότι είναι ταιριαστή γιατί και ο δικός μου έχει κυρίως γκρι με λευκή κοιλίτσα, πορτοκαλί μάσκα και μαύρο - απαλό κίτρινο στα φτερά. Όταν τον ρώτησα μου είπε ότι είναι Gloster και αποθαρρύνθηκα γιατί τα είπαμε δεν είναι σωστό να μπλέκουμε ράτσες με κοινά καναρίνια. Δείχνοντας τον δικό μου (επισυνάπτεται φώτο) μου είπε πως το καλύτερο θα ήταν φαιό θηλυκιά λευκό. Στόχος μου είναι όταν με το καλό προχωρήσω σε αναπαραγωγή να βγούνε όμορφα πουλάκια (από φωνή με το συγκεκριμένο δάσκαλο θα φυσάνε).
Πέρα από κοινή όμορφη κανάρα (που δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι αξιόλογο) ποιές είναι οι προτάσεις σας;

P.S. Στη φώτο έβαλα και λίγο καλλιτεχνική πινελιά 😉
P.S. 2. Μην σχολιάστε τις πλαστικές πατήθρες, έχουν αντικατασταθεί! 😛
 

Συνημμένα

  • ΓΑΜΠΡΟΣ.webp
    ΓΑΜΠΡΟΣ.webp
    17,7 KB · Προβολές: 29
Διάβασα σε άλλο άσχετο thread ότι gloster με gloster δίνουν θνησιμότητα 25%
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αυτό που ισχύει είναι ότι gloster crested (με καπέλο) με gloster crested δίνει θνησιμότητα 25%.

Επομένως για να βγει gloster ράτσας τι συνδυασμός απαιτείται ρε παιδιά;
Gloster crested με gloster consort ή gloster consort με gloster consort.
 
Επομένως για να βγει gloster ράτσας τι συνδυασμός απαιτείται ρε παιδιά;
Ένα με καλά χαρακτηριστικά της ράτσας με καπέλο και ένα χωρίς καπέλο αντίθετου φύλου.
 
Αν θέλεις, προσπάθησε να βρεις και ένα αρσενικό Gloster με καπέλο εάν σου αρέσει αυτή η ποικιλία ή ένα αρσενικό Gloster consort για να φτιάξεις ζευγάρι. Μην μπλέκεις διαφορετικές ράτσες μεταξύ τους.
 
ένα αρσενικό Gloster
Σταύρο θέλει δυο gloster.. Ο ίδιος έχει κοινό καναρίνι.
ένα pet shop στην πόλη μου
Όταν τον ρώτησα μου είπε ότι είναι Gloster και αποθαρρύνθηκα
Σύμφωνα με τα όσα ασφαλώς έγραψε ο φίλος..

μου είπε πως το καλύτερο θα ήταν φαιό θηλυκιά λευκό.
Προφανώς το petshop ήθελα να ξεφορτωθεί κάποιο φαιο...
Μην μπερδεύουμε όμως τις ράτσες...
Το γράφεις εσύ άλλωστε και στο αρχικό σου μήνυμα και χαίρομαι γι αυτό...
να βγούνε όμορφα πουλάκια (από φωνή με το συγκεκριμένο δάσκαλο θα φυσάνε).
Κοινό καναρίνι...
Ζήτα ένα από την Αλίκη alicedros ένα.. σε σένα αν έχει θα δώσει.
 
Back
Top