Αναπαραγωγή Για να βγουν νεοσσοί ρουμπινο πρεπει να έιναι και οι δυο γονεις ρουμπινο;

ΙωαννηςΝος

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Τα κοκκινοματικα μικρά είναι ποιο ευαισθητα πουλάκια; Για να βγει ένας τέτοιος νεοσσος δεν πρεπει να έιναι και οι δυο γονεις ρουμπινο;
 
Δεν είναι απαραίτητο να έχουν κόκκινα μάτια οι γονείς...
Πρέπει όμως απαραίτητα και οι δύο να είναι φορείς του rubino ώστε να υπάρχει πιθανότητα να εμφανίσει κάποιος νεοσσός κόκκινα μάτια (ποσοστό 25%)
 
Δεν είναι απαραίτητο να έχουν κόκκινα μάτια οι γονείς...
Πρέπει όμως απαραίτητα και οι δύο να είναι φορείς του rubino ώστε να υπάρχει πιθανότητα να εμφανίσει κάποιος νεοσσός κόκκινα μάτια (ποσοστό 25%)
Ο αρσενικός είναι ρουμπινο και βγεικαν έτσι και όλοι οι νεοσσοί.
Έτσι θα επικρατήσει και στην επόμενη γεννά; η απλα έκατσε ετσι σε αυτή;
 
Ο αρσενικός είναι ρουμπινο και βγεικαν έτσι και όλοι οι νεοσσοί.
Έτσι θα επικρατήσει και στην επόμενη γεννά; η απλα έκατσε ετσι σε αυτή;
Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις... Rubino είναι τα καναρίνια κόκκινου παράγοντα με κόκκινα μάτια...
Ο αρσενικός που έχεις τι χρώμα είναι;
Αν τώρα η θηλυκιά δεν είναι φορέας κόκκινου ματιού τότε κανένα από τα μικρά δεν θα κρατήσει κόκκινα μάτια, γιατί τα μικρά θα είναι φορείς.
Αν κρατήσουν το κόκκινο μάτι θα το διαπιστώσεις μετά τις 8-10 ημέρες της ζωής τους. Γεννιούνται με κόκκινα μάτια αλλά στην πορεία αυτό αλλάζει...
 
Άρα τα μικρά πρέπει να ζευγαρώσουν με ρουμπίνο ζευγάρια ώστε η επόμενη γενιά να έχει κόκκινα μάτια! 😉

Μια ερώτηση έχω... ρουμπίνο με ρουμπίνο όλα τα μικρά ρουμπίνο σωστά;
 
Τελικά το μυστικό της περίπτωσης πρέπει να είναι εδώ Καναρινια λουτινο, λευκά υπολειπομενα
Αρα εκ του αποτελέσματος βγενει το συμπέρασμα οτι (αν και δεν το γνώριζα) η θηλυκιά είναι φορέας για να βγουν τα μικρά όλα rubino.
Ένας δεύτερος προβληματισμός μου σε αυτό το ζευγαρι είναι το ποτε ξεκαθαρίζει το χρωμα που θα έχουν οι νεοσσοί πέρα του άσπρου (αρσενικός κόκκινος μωσαϊκού/ θηλυκιά κίτρινου μωσαϊκού) για να ξέρω τι πρεπει να δοσω απο πλευρα χρωστικής;
 
Αρα εκ του αποτελέσματος βγενει το συμπέρασμα οτι (αν και δεν το γνώριζα) η θηλυκιά είναι φορέας για να βγουν τα μικρά όλα rubino.
Ένας δεύτερος προβληματισμός μου σε αυτό το ζευγαρι είναι το ποτε ξεκαθαρίζει το χρωμα που θα έχουν οι νεοσσοί πέρα του άσπρου (αρσενικός κόκκινος μωσαϊκού/ θηλυκιά κίτρινου μωσαϊκού) για να ξέρω τι πρεπει να δοσω απο πλευρα χρωστικής;
Θα έλεγα κάτι ανάμεσα... αλλά για καλύτερα θα διαβάσω και ελπίζω πριν το διαπιστώσεις μόνος σου, να μπορώ να σου πω...
 
Back
Top