Αναπαραγωγή Για να βγουν σκουφάτα καναρίνια χρειάζονται 2 σκουφάτοι γονείς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους!ηθελα να ρωτησω κατι για την επομενη αναπαραγωγη οταν θα ερθει ο καιρος! Εχω τρελα με τα σκουφατα παρδαλα καναρινια ή και μονοχρωμο με σκουφι δεν με νοιαζει απλα να εχει σκουφι! Θα ηθελα να αποκτησω καποια στιγμη γιατι δεν εχω ακομη! Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι: πρεπει να ειναι και οι δυο γονεις σκουφατοι ή ο ενας απο τους 2 γονεις (κυριως ο αρσενικος) για να μου βγαλουν σκουφατα! Καναρινακια;
 
πρεπει να ειναι και οι δυο γονεις σκουφατοι
OXI
ή ο ενας απο τους 2 γονεις
Μόνο ο ένας γονέας πρέπει να έχει σκουφί, ανεξαρτήτου φύλου.
Απαγορεύεται και οι δυο γονείς να έχουν σκουφί, τα αποτελέσματα θα είναι πολύ άσχημα.
Διάβασε το παρακάτω:
https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Πω πω ευτυχως που ρωτησα και διαβασα το αρθρο που μου εβαλες γιατι θα ημουν ηλ. Α αμα το εκανα αυτο στα καναρινακια! Οποτε αφου εχω καναρες μπορω να παρω οταν θα ερθει ο καιρος ενα σκουφατο αρσενικο; Π.χ απο τα 5 καναρινακια που θα βγουν μην ειμαι και υπερβολικη για να πω 6 τα 3 δεν θα βγουν με σκουφι; Ή και 1 να μου βγει;
 
απο τα 5 καναρινακια που θα βγουν μην ειμαι και υπερβολικη για να πω 6 τα 3 δεν θα βγουν με σκουφι; Ή και 1 να μου βγει;
Θα βγει περίπου το 50% με σκουφί.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Σε ευχαριστω παρα πολυ και ας μου φωναξες και καλα εκανες (το οχι με κεφαλαια που μου εγραψες εννοω) 😜 οποτε οταν θα ερθει ο καιρος θα ψαξω για σκουφατο αρσενικο καναρινακι.
 
@Elli , απλώς θα ήθελα να σου αναφέρω ότι το 50% των απογόνων με σκουφί είναι ένα στατιστικό νούμερο. Το κάθε "πιασμένο" (γόνιμο) αυγό θα έχει 50% πιθανότητα να περιέχει πουλάκι με σκουφί. Στην πραγματικότητα σε μια γέννα 5 πουλιών μπορεί να έχεις παραπάνω από 3 με σκουφί ή και λιγότερα από 2. Τίποτα δεν αποκλείεται, και πιθανά τα νούμερα να είναι εντελώς διαφορετικά σε κάποια επόμενη γέννα του ίδιου ζευγαριού. Αν θέλεις, δες τις φωτογραφίες του άρθρου του @misalouris που σου παραθέτω για τα λοφιοφόρα γερμανικά καναρίνια, που λέει πολλά για τα είδη των σκουφιών, αλλά έχει και σε φωτογραφίες πραγματικά πανέμορφα καναρίνια
 
@ianos Καλα τα ειδα ολα με τις φωτογραφιες! Τα θελω ολα! Καλα και ενα καναρινακι να μου βγει με σκουφι δεν με πειραζει θελω να δω στην φωλια οταν μεγαλωνουν ενα σκουφι ή πολλα σκουφια! Αν δεν βγει κανενα θα βαλω εγω σκουφο, πω πω...η πλακα ειναι οτι ενω μου αρεσουν δεν εχω...εχω ολα τα αλλα εκτος απο αυτα ειχε στο pet shop που παω μια καναρα ασπρη σκουφατη το σκουφι ηταν γκρι και την εδινε 30 ευρω με το που το ακουσα εμεινα ετσι 😲 ειναι τοσο ακριβα αυτα τα καναρινακια;
 
@ΜΑΡΙΑαα Εγω τα καναρινια τα λιγοστα που εχω παρει πανω απο 20 ευρω δεν εχω δωσει γι αυτο μου φανηκε ακριβο και εμεινα ετσι 😲 ! Καποια στιγμη ειχα ρωτησει στο pet shop για ενα αρσενικο μαλινουα που μου αρεσε και μου ειπε 60 ευρω 🤪 μου ειπε αυτη για το σκουφατο γιατι το δινει 30 ευρω επειδη λεει ειναι ασπρο σκουφατο και ειναι σπανιο ( ; ) ! Ουτε περιοδος αναπαραγωγης να ηταν που εκεινη την εποχη βαρανε τις τιμες στις καναρες! Τι να πω παντως οταν ξαναπηγα το ειχαν παρει! Αλλα ηταν πολυ ωραιο 😍 γι αυτο και ρωτησα αν ειναι τοσο ακριβα τα σκουφατα καναρινακια γιατι δεν ξερω μην παω οταν θα ερθει ο καιρος και μου βαρεσουν την τιμη να ξερω πανω κατω! 😁
 
Η τιμες στην αγορα ειναι ανεξέλεγκτες, προτίμησε καποιον εκτροφεα οχι γιατι απαραιτητως θα σου ερθει φθηνοτερα αλλα γιατι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να παρεις ενα υγιες πτηνο.
 
, γι αυτο και ρωτησα αν ειναι τοσο ακριβα τα σκουφατα καναρινακια γιατι δεν ξερω μην παω οταν θα ερθει ο καιρος και μου βαρεσουν την τιμη να ξερω πανω κατω
Ενα κοινό καναρίνι δεν είναι τίποτε άλλο απο αυτό που λέει η λέξη, είτε έχει σκουφί είτε όχι, είτε είναι λευκό, είτε είναι κίτρινο, είτε παρδαλό. Δεν μπορεί να έχει μεγαλύτερο κόστος απο τα υπόλοιπα του είδους. Ενα Γερμανικό σκουφάτο απο εκτροφή είναι ένα καναρίνι με "ονοματεπώνυμο" 😉 και πληρώνεται ανάλογα.
Υ.Γ Ενα σκουφάτο είναι αρκετό για να γεμίσει ο τόπος σκουφιά 🤣
 
@mgerom μα και εγω θελω να βλεπω σκουφια πολλα 🤣αυτη λεει οτι ο αντρας της παει με εναν γνωστο και τα φερνουν απο Ιταλια 🤥 ή της τα πηγαινουν ιδιωτες! Τωρα τι ισχυει δεν ξερω αν ειχε 'ονοματεπωνυμο' το καναρινακι αυτο 😉! Παντως μου φανηκε ακριβο! Απλως να γνωριζω πανω κατω μην μου πιασουν... ρωταω για να ξερω γιατι θελω του χρονου να πλεξω κανενα σκουφακι 😁
 
Δεν υπάρχει Γερμανικό αξιοπρεπές με 30 ευρώ. Εννοώ να είναι ένα πουλάκι μέσα στα εκθεσιακά πρότυπα. Ολη η Ελλάδα είναι γεμάτη κοινά σκουφάτα ήταν ανάγκη να πάνε στην Ιταλία;
 
@mgerom Ετσι μου ειπε αυτη στο pet shop τωρα δεν ξερω τι ισχυει! Και η πλακα ειναι οτι ηταν και καναρα να πεις οτι ηταν αρσενικο και κελαϊδουσε ωραια να πεις ενταξει θα το σκεφτω και μπορει να το παρω! Εγω δεν ξερω δεν γνωριζω και παιρνω παντα καναρινακια που κελαϊδανε ομορφα στα αυτια μου που τα βλεπω ολα οκ εξωτερικα και αν μου αρεσει στο χρωμα!για τα δικα μου ματια αυτα βλεπω και διαλεγω τα καναρινακια που θελω να παρω! Ουτε ξεχωριζω ρατσες ουτε τιποτα και για το μαλινουα που ειχα ρωτησει (δεν ξερω και αυτο απο Ιταλια μπορει να το εφερε 🤣 )δεν ηξερα οτι ηταν μαλινουα αυτη μου το ειπε και εκανε 60 ευρω! Λεμε πχ αν μου το εκαναν δωρο θα νομιζα οτι ηταν ενα κοινο καναρινακι το μαλινουα!γι αυτο ρωταω επειδη θα παρω σιγουρα ενα σκουφατο αν κυμαινονται σε αυτες τις τιμες για να ξερω οταν θα δινω τα χρηματα ποσο θα τρεμει το χερι εκεινη την στιγμη 😜
 
Back
Top