Αναπαραγωγή Για ποιον λόγο τσακώνονται;

apollong1

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2015
Μηνύματα
102
Πόλη
Λεμεσός
Έχω βάλει 2 καναρινιά για ζευγάρωμα σε ζευγαρώστα με χώριζμα, σήμερα πρόσεξα ότι τσακώνονται. Τα πουλάκια είναι σίγουρο ότι είναι θηλυκό και αρσενικό για ποιον λόγο τσακώνονται;
 
Συγγνώμη, πόσες ημερες τα έχεις εκεί;
Πως τσακώνονται εφόσον υπάρχει χώρισμα;
Εισαι σιγουρος οτι το θηλυκό είναι όντως θηλυκό; Εχει κάνει αυγό στο παρελθόν;
 
Συγγνώμη, πόσες ημερες τα έχεις εκεί;
Πως τσακώνονται εφόσον υπάρχει χώρισμα;
Εισαι σιγουρος οτι το θηλυκό είναι όντως θηλυκό; Εχει κάνει αυγό στο παρελθόν;
Τους έχω οδό και 2 ημέρες. Όταν τσακώνονται 2 αρσενικά αν είναι μαζί που ανοίγουν στόμα και φτερά έτσι.Αυτό που λέω πώς είναι Θηλυκό δεν έχει κανί ποτέ αυγό στο παρελθόν.Tου έχω βάλη φώλια και άμεσος άρχισε να την φτιάχνει και καθόταν συνεχώς μέσα, επίσης δεν το έχω ακούσει ποτέ να κελαηδά. Το όργανο φαίνετε θηλυκό στο παρελθόν φαινόταν για αρσενικό αλλά τελικά φαίνετε θηλυκό:)

Μηπως η θυληκια δεν εινα ετοιμη για ζευγαρωμα και ο αρσενικος ειναι;
Όχι το θηλυκό φαίνετε πυρωμένο και όπως φαίνετε αρκετά! 🙂
 
απο την εμπειρια μου υπαρχει και η περηπτωση να μην "δενει" το ζευγαρι. σε αυτη τη περηπτωση γνωμη μου ειναι να μην το κουρασεις και πολυ(θα εχεις αρωητικα αποτελεσματα), κυριος αν εχεις αναλακτηκες λυσεις
 
απο την εμπειρια μου υπαρχει και η περηπτωση να μην "δενει" το ζευγαρι. σε αυτη τη περηπτωση γνωμη μου ειναι να μην το κουρασεις και πολυ(θα εχεις αρωητικα αποτελεσματα), κυριος αν εχεις αναλακτηκες λυσεις
Κύριε Σταμάτη σήμερα τους έχω δη να φιλιούνται, σωμένη μπορούν να ζευγαρώσουν σωστά;
 
αν εχει αρχισει ο αρσενηκος να τη ταιζει συγουρα ειναι ενα πολυ καλο σημαδι, η ομορφια με τα καναρινια (και αναλογος τη ρατσα) ειναι οτι πολες φορες απο μονα τους ξεφεβγουν απο τους γενηκους κανονες που πανω κατω οι περισοτεροι γνωριζουμε και μας βαζουν στο ψαξημο παλη στην ουσια μαζι τους δεν ξενερονεις ποτε
 
αν εχει αρχισει ο αρσενηκος να τη ταιζει συγουρα ειναι ενα πολυ καλο σημαδι, η ομορφια με τα καναρινια (και αναλογος τη ρατσα) ειναι οτι πολες φορες απο μονα τους ξεφεβγουν απο τους γενηκους κανονες που πανω κατω οι περισοτεροι γνωριζουμε και μας βαζουν στο ψαξημο παλη στην ουσια μαζι τους δεν ξενερονεις ποτε
Βασικά τσακώνονται, η θηλύκια είναι παραπούλι πυρωμένη μήπως είναι πολύ επιθετική γιαυτό τσακώνονται; .Βλέπει συνεχώς προς το αρσενικό και πυγενι συνέχω αριστερά και δεξιά. Οταν το αρσενικό είναι κοντά της, αυτή ανοίγει στόμα και περιμένει να την ταΐσει.
 
Ανοίγει στόμα για τάισμα ή μήπως ανοίγει στόμα και φτερά και του ορμάει; Έχει μεγάλη διαφορά! 😛
Το θηλυκό κάνη και τα 2 αλλά παραπάνω ανειγη στόμα για τάισμα αλλά το αρσενικό δεν θέλει, τον πιέζει πολύ μέχρι που νευριάζει έτσι τσακώνονται ☹
 
Μάχες προετοιμασίας..
Ανέτοιμα ή αταίριαστα πουλιά...
Αν είναι το πρώτο σύντομα θα σταματήσουν..
Αν είναι το δεύτερο... Θα μαλώνουν ακόμη και με μικρά στη φωλιά.
 
Μάχες προετοιμασίας..
Ανέτοιμα ή αταίριαστα πουλιά...
Αν είναι το πρώτο σύντομα θα σταματήσουν..
Αν είναι το δεύτερο... Θα μαλώνουν ακόμη και με μικρά στη φωλιά.
Τους έχω δη να τσακώνονται 3 φορές ώμος τους έχω δη και να κάνουν γρήγορα ταΐσματα

Φαίνετε αν είναι θηλυκό;
 

Συνημμένα

  • 20160223_142334.webp
    20160223_142334.webp
    33,9 KB · Προβολές: 46
Τους έχω δη να τσακώνονται 3 φορές ώμος τους έχω δη και να κάνουν γρήγορα ταΐσματα
Με χώρισμα τα έχεις δει αυτά ή το έχεις βγάλει;

Απ τη φώτο δεν φαίνεται όντως τίποτα...
 
Με χώρισμα τα έχεις δει αυτά ή το έχεις βγάλει;

Απ τη φώτο δεν φαίνεται όντως τίποτα...
Νε με το χώρισμα. Ρώτησα τον ανθρώπων απτό pet shop και μου έχει πη ότι θα ζευγαρώσουν
Για την φωτώ συγγνώμη όντος είναι χάλια, αλλά έχω σιγουρευτεί τη είναι.
Θα περιμένω να δο τη θα συμβεί.👍)
 
Ζήνωνα πως είναι τα πουλάκια σου; Ακόμα χωρισμένα; Ακόμα τσακώνονται και ταίζονται απ το χώρισμα; :)
 
Ζήνωνα πως είναι τα πουλάκια σου; Ακόμα χωρισμένα; Ακόμα τσακώνονται και ταίζονται απ το χώρισμα; :)
Τους έχω ακόμη σε χώρισμα, δεν τους έχω δη να ταΐζονται αλλά πρόσεξα ότι έχουν σταματήσει να τσακώνονται και από συμπεριφορά νομίζω ότι πάμε προς το ζευγάρωμα. Βασικά περιμένω το αρσενικό να πύρωση η θυλάκια είναι ήδη πυρωμένη.:) 😉
 
Back
Top