Γενικά Για ποιο λογο οι παπαγαλοι μας "κελαηδανε";

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Ειναι λιγο αστοχο το ερωτημα μου. Συχνα οταν μιλαω στον παπαγαλο μου "κελαηδαει", οχι με διαρκεια, κανει εναν συντομο ηχο αντιστοιχο με το 'τσιου' των καναρινιων 😛 Το κανει και οταν κανω αποτομες κινησεις, και γενικα σε διαφορες ακυρες στιγμες. Τι σημαινει αυτο; Αναρωτιεμαι.. 😛
 
Κάτι λέει αλλά τι; Μακάρι να το είχαν βρει. Πάντως επικοινωνεί. Κάποια στιγμή απλά θα μπορέσεις να μεταφράσεις το συναίσθημα, την ενόχληση κτλ στο δικό σου πουλάκι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
συνηθως οταν εκνευριζεται κανει ενα διαφορετικο ηχο, σαν να τσιριζει, οποτε υποθετω το κελαηδισμα αυτο αντιστοιχει σε ευχαριστο συναισθημα, αλλα ποιος ξερει😛
 
Έχεις επιχειρήσει να μιλήσεις μπροστά του στο τηλέφωνο ή να είστε δύο ή περισσότερα άτομα στο ίδιο δωμάτιο με το παπαγαλάκι και να συζητάτε; Θα ''μιλάει'' πάνω στη φωνή σας. Εγώ όποτε της μιλάω, επικοινωνεί μαζί μου με αυτό τον μοναδικό, ευχάριστο ήχο που βγάζουν τα παπαγαλάκια, σαν να κάνουν προτασούλες δηλαδή, σαν να μιλάνε στη δική τους γλώσσα. Μία εγώ μία αυτή. Αν μιλάω στο τηλέφωνο κάνει το ίδιο πάνω στη φωνή μου. Έχει πολύ πλάκα, πολύ το χαίρομαι! Με το κελάηδισμα νομίζω πως χαίρονται. Το κράξιμο παρατήρησα πως είναι ή από φόβο ή όταν κάτι δεν της αρέσει. Τι να πεις; Υπέροχα περίεργα πλασματάκια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top