Ασθένειες Για ποιο λόγο μπορεί να πέθανε ξαφνικά το παπαγαλάκι μου;

BugdieLove

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2013
Μηνύματα
28
Πριν λίγο είδα το θηλυκό μου παπαγαλάκι νεκρό στο κλουβί του, δεν ξέρω για ποιο λόγο.. Το έβγαλα το κοίταξα και δεν είδα κάτι περίεργο(σήμερα το πρωί το είχα ξαναδεί και ήταν μια χαρά) ποια αίτια μπορεί να υπάρχουν πίσω από το θάνατό του;☹
 
αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ ☹ δεν είχε καμία ασθένεια ☹
 
Τροφή, νερό είχε; Τι άλλο έφαγε σήμερα; Μαζί τα είχες τα πουλιά;
 
@BugdieLove δυστυχώς εμείς ούτε που το έχουμε δει σε φώτο το πουλάκι σου, ούτε γιατροί είμαστε, οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε για ποιο λόγο πέθανε διαδικτυακά.

Μπορεί να ήταν άρρωστο και να μην το είχες καταλάβει.. Τα πουλιά από την φύση τους κρύβουν την ασθένεια τους και την εκδηλώνουν στο τελευταίο στάδιο που πια είναι συνήθως αργά.

Τώρα αν δεν είχε ασθένεια και ήταν υγιές, το είχες έξω ή μέσα στο σπίτι; Αν το είχες έξω μήπως του επιτέθηκε κάποιο αρπακτικό; Μήπως κάτι το τρόμαξε πάρα πολύ και έπαθε ανακοπή; Είναι πολύ ευαίσθητα.. ☹

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου!
 
Τροφή, νερό είχε; Τι άλλο έφαγε σήμερα; Μαζί τα είχες τα πουλιά;
είχε και τροφή και νερό, ναι μαζί τα είχα(αρσενικό θηλυκό)
απλά φοβάμαι μήπως φταίει το ότι παίρνω χύμα τροφή.
 
Τ
@BugdieLove δυστυχώς εμείς ούτε που το έχουμε δει σε φώτο το πουλάκι σου, ούτε γιατροί είμαστε, οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε για ποιο λόγο πέθανε διαδικτυακά.

Μπορεί να ήταν άρρωστο και να μην το είχες καταλάβει.. Τα πουλιά από την φύση τους κρύβουν την ασθένεια τους και την εκδηλώνουν στο τελευταίο στάδιο που πια είναι συνήθως αργά.

Τώρα αν δεν είχε ασθένεια και ήταν υγιές, το είχες έξω ή μέσα στο σπίτι; Αν το είχες έξω μήπως του επιτέθηκε κάποιο αρπακτικό; Μήπως κάτι το τρόμαξε πάρα πολύ και έπαθε ανακοπή; Είναι πολύ ευαίσθητα.. ☹

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου!
τα έχω στο μπαλκόνι όπου δεν μπορεί να τα πλησιάσει κάποιο αρπακτικό.. Είναι ήρεμο μέρος εκεί που τα έχω, μπορεί να ήταν άρρωστο αλλά εμένα μου φαινόταν υγιές ☹
 
Κρίμα, λυπάμαι πολύ.
Όπως σου είπαν και τα παιδιά δεν γίνεται να σου πούμε τι φταίει γιατί πολλά μπορεί να συνέβησαν. Σε ό,τι σε αφορά, σκέψου μήπως λόγω των θερινών διακοπών παραμελήθηκαν κάπως και πρόσεξε τώρα το αρσενικό σου με σχολαστική παρατήρηση, καθαριότητα και συνεχή έλεγχο στις κουτσουλιές του.
 
Ωραία ευχαριστώ για τις συμβουλές σας ☹
Επίσης έχω άλλη μια ερώτηση... Μήπως πρέπει να πάρω στο αρσενικό ένα θηλυκό για να μην πάθει κατάθλιψη ή δεν είναι ανάγκη ακόμα;
 
Όχι δεν πρέπει ακόμα.
Πρώτον πρέπει να τσεκάρεις την υγεία του. Δεύτερον περνάει πένθος και ίσως δεν δεχθεί άλλο θηλυκό. Όταν όλα διαπιστώσεις πως είναι καλά, θα πάρεις άλλο θηλυκό αφού τηρήσεις καραντίνα πρώτα.
 
Λυπαμε για το παπαγαλακι σου...☹ Οσο για το θειμα οτι ειναι στο μπαλκονι αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορει να επιτεθει αρπακτικο, στο ανετο μπορει να επιτεθει! Ξερεις ποσα καναρινια εχει χασει ο πατερας μου παλια οταν προτωξεκινησε να ασχολητε;Ναι φανταστεις πως τα 2 πουλια χαθηκαν απο το ισογειο που δεν ιεναι ορατο απο αρπακτικα. Μετα αρχησε να κανειι ιδιοκατασκευες για τα μετρα ασφαλειας των πουλιων!
 
Back
Top