Διατροφή Για πόσο καιρό να δίνω τη beaphar Vitamine A στα budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Demmy02
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Demmy02

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2020
Μηνύματα
124
Πόλη
Παγκράτι
Καλησπέρα! Βάζω εδώ και ένα μήνα μια βιταμίνη σε υγρή μορφή που μπαίνει στην τροφή. Βάζω κάθε 3 μέρες από μια σταγόνα όπως λέει και στις οδηγίες. Πόσο χρονικό διάστημα θα πρέπει να βάζω όμως; Είναι συγκεκριμένο ή βάζω μέχρι να τελειώσει; Η βιταμίνη είναι αυτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

7841363.webp
 
Καταρχας να σε ρωτήσω για πιο λόγο βάζεις βιταμινες;
Επειδή για κάποιο λόγο τα παπαγαλάκια μου δεν τρώνε φρούτα ούτε λαχανικά παρόλο που τους έχω δώσει πολλές φορές. Οπότε στο pet shop που ρώτησα μου είπαν να πάρω.
 
Γιατι μονο βιταμινη Α και οχι ενα πουλιβιταμινουχο σκευασμα να καλυπτει ενα ευρυ φασμα βιταμινων και αμινοξεων;
Δινεις μια βιταμινη η οποια για να απορροφηθεί απο τον οργανισμο πρεπει να συνδεθει σε στοιχεια του σωματος που είναι από λιπιδια ή λιπαρα, δηλαδη ειναι λιποδιαλυτή βιταμινη.
Οι λιποδιαλυτες βιταμινες δεν αποβάλλονται οπως οι υδατοδιαλιτες (Β,C κτλ) με αποτελεσμα οταν γινεται υπερχρηση να γινεται και υπερσυγκεντρωση.

Αν για καποιο λογο θεωρεις οτι δεν καλυπτεται διατροφικα, θα πρεπει να πας σε ενα πολυβιταμινουχο σκευασμα.
 
Γιατι μονο βιταμινη Α και οχι ενα πουλιβιταμινουχο σκευασμα να καλυπτει ενα ευρυ φασμα βιταμινων και αμινοξεων;
Δινεις μια βιταμινη η οποια για να απορροφηθεί απο τον οργανισμο πρεπει να συνδεθει σε στοιχεια του σωματος που είναι από λιπιδια ή λιπαρα, δηλαδη ειναι λιποδιαλυτή βιταμινη.
Οι λιποδιαλυτες βιταμινες δεν αποβάλλονται οπως οι υδατοδιαλιτες (Β,C κτλ) με αποτελεσμα οταν γινεται υπερχρηση να γινεται και υπερσυγκεντρωση.
Α η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω και όταν ρώτησα στο pet shop πολυβιταμινη μου έδωσαν αυτή.
 
H πολυβιταμινη της Beaphar ειναι αυτη.
Περα απο την Beaphar υπαρχουν και πολλες ακομη επιλογες.

Beaphar-Multi-Vit-Bird.jpg

Yπαρχει και η Βeaphar Multi-Vit Parrot με εξτρα βιταμινη Α.
Πιο πολυ θεμα marketing ειναι παρα ουσιας!
bea.png
 
Απο την στιγμη που το πουλακι δεν εχει διαγνωση χαμηλης βιταμινης Α να την σταματησεις.
Τα πολυβιταμινουχα μπορεις να δινεις 7-10 μερες το μηνα.

Σε καθε περιπτωση καλυτερο απο καθε βιταμινη ειναι να τρωνε φρουτα και λαχανικα...
 
Συνέχισε να δίνεις λαχανικά. Θα φάνε κάποια στιγμή. Δοκίμασε με διάφορα και πρόσφερέ τα σε διάφορα μεγέθη κτλ. Άλλα τα θέλουν ψιλοκομμένα, άλλα τρώνε από κομμάτια ολόκληρα. Μπορείς να τα κρεμάσεις σε κάτι σα παιχνίδι στο κλουβί. Έχει άπειρα πράγματα να κάνεις.
 
Συνέχισε να δίνεις λαχανικά. Θα φάνε κάποια στιγμή. Δοκίμασε με διάφορα και πρόσφερέ τα σε διάφορα μεγέθη κτλ. Άλλα τα θέλουν ψιλοκομμένα, άλλα τρώνε από κομμάτια ολόκληρα. Μπορείς να τα κρεμάσεις σε κάτι σα παιχνίδι στο κλουβί. Έχει άπειρα πράγματα να κάνεις.
Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά όταν είχα μόνο το αρσενικό. Από τότε που έβαλα το θηλυκό και τους έβαλα μαρούλι αυτή το τρώει κάπως ο άλλος το δοκίμασε λίγο μια φορά και δεν ασχολήθηκε πάρα πάνω.
 
Το μαρούλι δεν αρκεί και προσφέρει πολύ λίγα διατροφικά. Μπρόκολο, πιπεριά κόκκινη, πατζαρόφυλλα, καρότο και λιγότερα σχετικά άγουρα φρούτα. Γενικά όλα τα λαχανικά εποχής εκτός των απαγορευμένων, επιτρέπονται.
 
Back
Top