Γενικά Για parrotlet πήγαμε lovebird πήραμε

Πανέμορφα! Να σου ζήσουν! Το στικακι να το πετάξεις, το μόνο που κάνει είναι να βλάπτει αργά την καλή υγεία τους. Αντικατάστησε το καλύτερα με λίγο millet (κεχρί). Στο κλουβί να προσθέσεις και ένα κόκαλο σουπιάς. Επίσης πρέπει να αλλάξεις τις πλαστικές πατήθρες με ξύλινες και να τις βάλεις σε σωστή διάταξη.
Να τους πάρεις και 2-3 παιχνιδάκια ακόμη, τους αρέσουν πολύ τα ξύλινα με τα καμπανάκια. Αν έχει σχάρα το κλουβί καλύτερα να την βάλεις γιατί αργά ή γρήγορα θα κατέβουν στον πάτο και θα μασουλησουν το χαρτί(δεν είναι ότι καλύτερο να τρώνε τις κουτσουλιές τους).
Ποία τροφή τους δίνεις τώρα;
 
Πανέμορφα! Να σου ζήσουν! Το στικακι να το πετάξεις, το μόνο που κάνει είναι να βλάπτει αργά την καλή υγεία τους. Αντικατάστησε το καλύτερα με λίγο millet (κεχρί). Στο κλουβί να προσθέσεις και ένα κόκαλο σουπιάς. Επίσης πρέπει να αλλάξεις τις πλαστικές πατήθρες με ξύλινες και να τις βάλεις σε σωστή διάταξη.
Να τους πάρεις και 2-3 παιχνιδάκια ακόμη, τους αρέσουν πολύ τα ξύλινα με τα καμπανάκια. Αν έχει σχάρα το κλουβί καλύτερα να την βάλεις γιατί αργά ή γρήγορα θα κατέβουν στον πάτο και θα μασουλησουν το χαρτί(δεν είναι ότι καλύτερο να τρώνε τις κουτσουλιές τους).
Ποία τροφή τους δίνεις τώρα;
Σε ευχαριστώ για το μήνυμα και ότι ετοιμαζόμουν να ρωτήσω για τις τροφές. Απ ότι βλέπω αυτή που αγόρασα δεν την πειράξαν σχεδόν καθόλου. Αντίθετα τα στικ τα έχουν ξεσκίσει σε δυο μέρες.20190625_214856.jpg

Σουπιοκοκκαλο τους έβαλα, δεν έχω πάρει μινεραλς ακόμα. Τί αλλο θα ήταν καλό; Απο λαχανικά η φρούτα τί προτείνεις; Αυγό δίνω κανονικά;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αχού το ασπροκιτρ
Για parrotlet πήγαμε lovebird πήραμε.View attachment 64518
[automerge]1561485934[/automerge]
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις χρήσιμες πληροφορίες!
Αχού! Το ασπροκιτρ ιό είναι σαν τον ομορφουλη μου😢δεν είχα ξαναδεί παρόμοιο χρώμα! Να τα χαίρεσαι είναι κουκλακια
 
Αχού το ασπροκιτρ

Αχού! Το ασπροκιτρ ιό είναι σαν τον ομορφουλη μου😢δεν είχα ξαναδεί παρόμοιο χρώμα! Να τα χαίρεσαι είναι κουκλακια
Σε ευχαριστώ σε ευχαριστώ... Ειναι και ήσυχο το κίτρινο... Ο άλλος είναι κανίβαλος! Με δάγκωσε σήμερα κι ολας. Αν και δεν εφταιγε αυτος!
[automerge]1561489459[/automerge]
Σε ευχαριστώ σε ευχαριστώ... Ειναι και ήσυχο το κίτρινο... Ο άλλος είναι κανίβαλος! Με δάγκωσε σήμερα κι ολας. Αν και δεν εφταιγε αυτος!
Και εσύ να χαίρεσαι τα δικά σου!
 
Πάρε ξύλινες πατηθρες μόλις μπορέσεις όπως σου είπε και ο Γιάννης..
Εδώ Θεσσαλονίκη έχει στο πετ σοπ της Αριστοτέλους...
Που αλλού έχει δυστυχώς δε γνωρίζω γιατί ψωνίζω από Αθήνα...

Επειδή είναι μωρουδια αυγό μπορείς να δίνεις μέρα παρά μέρα...
Εγώ αυτό έκανα τουλάχιστον...

Αν τα πήρες από τον Κώστα μπορείς να τα βγάλεις και αύριο έξω...
Επίσης αν τα πήρες από τον Κώστα καλά έκανες και τα ένωσες αμέσως γιατί ξέρω πολύ καλά πως τα φροντίζει...

Αλλιώς έκανες πολύ κακώς που τα ένωσες κατευθείαν... 😁

Να τα χαίρεσαι ❤️️️️️
 
α στικακια είναι πολύ λιπαρά για αυτό τα προτιμάνε. Δεν τους κάνει καλό όμως να τα τρώνε για αυτό σου προτείνω να τα πετάξεις. Το κεχρί θα τους αρέσει εξίσου το ίδιο και είναι και υγιεινό. Εγώ έχω να σου προτείνω να αλλάξεις την τροφή που τους έχεις τώρα με αυτή : Παρουσίαση Deli Nature African large parakeets
Έχει σωστή αναλογία σπόρων και είναι μια από τις καλύτερες τροφές του εμπορίου. Την χρησιμοποιώ χρόνια με πολλή καλά αποτελέσματα.
Αυγό θα δίνεις καλά βρασμένο (15 λεπτά) μια φορά την εβδομάδα και θα το αφήνεις στο κλουβί 2 ώρες το πολύ. Να προτιμάς περισσότερο τα λαχανικά και όχι τα φρούτα γιατί περιέχουν σάκχαρα. Διάβασε τον παρακάτω βοηθητικό οδηγό για να δεις τι πρέπει και τι κάνει να τρώνε : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165

Υ. Γ. Στην αρχή ίσως δεν δοκιμάζουν τίποτα από αυτά που τους δίνεις. Εσύ θα δείχνεις υπομονή και επιμονή και αυτά κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν από όλα, να είσαι σίγουρος για αυτό.
 
Πάρε ξύλινες πατηθρες μόλις μπορέσεις όπως σου είπε και ο Γιάννης..
Εδώ Θεσσαλονίκη έχει στο πετ σοπ της Αριστοτέλους...
Που αλλού έχει δυστυχώς δε γνωρίζω γιατί ψωνίζω από Αθήνα...

Επειδή είναι μωρουδια αυγό μπορείς να δίνεις μέρα παρά μέρα...
Εγώ αυτό έκανα τουλάχιστον...

Αν τα πήρες από τον Κώστα μπορείς να τα βγάλεις και αύριο έξω...
Επίσης αν τα πήρες από τον Κώστα καλά έκανες και τα ένωσες αμέσως γιατί ξέρω πολύ καλά πως τα φροντίζει...

Αλλιώς έκανες πολύ κακώς που τα ένωσες κατευθείαν... 😁

Να τα χαίρεσαι ❤️️️️
Δεν τα πήρα από τον Κώστα γτ δεν είχε... Τα πήρα απο έναν εκτροφέα στην Ν Πέραμο Καβάλας. Τα είχε μαζί με άλλα στο ίδιο κλουβί. Περιπού καμιά 10αρια μαζί. Μέχρι στιγμής τα βλέπω να συνηπάρχουν καλά. Το ποιό ζωηρό και ανύσηχο είναι το πράσινο. Το κιτρινάκι το βλέπω ποιό χαλαρό. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι το πράσινο καμιά φορά να ψιλοσπρώχνει το κίτρινο.
 
Δεν τα πήρα από τον Κώστα γτ δεν είχε... Τα πήρα απο έναν εκτροφέα στην Ν Πέραμο Καβάλας. Τα είχε μαζί με άλλα στο ίδιο κλουβί. Περιπού καμιά 10αρια μαζί. Μέχρι στιγμής τα βλέπω να συνηπάρχουν καλά. Το ποιό ζωηρό και ανύσηχο είναι το πράσινο. Το κιτρινάκι το βλέπω ποιό χαλαρό. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι το πράσινο καμιά φορά να ψιλοσπρώχνει το κίτρινο.
Κανονικά πρέπει να κρατάμε καραντίνα... Τουλάχιστον άρχισε από αύριο να τους δίνεις διάφορα βότανα αποξηραμένα και φρέσκα...
 
Κανονικά πρέπει να κρατάμε καραντίνα... Τουλάχιστον άρχισε από αύριο να τους δίνεις διάφορα βότανα αποξηραμένα και φρέσκα...
Εύα μου ήταν ήδη μαζί με άλλα δέκα λέει οπότε δεν νομίζω να έπαιζε ρόλο αν κρατούσε καραντίνα... 🙂😊
 
@Γιαννης17, Σε ευχαριστώ Γιάννη... Αν δεν την βρώ σε petshop εδω τριγύρω θα την παραγγείλω απο το link που μου έστειλες. Θα δοκιμάσω και το κεχρί που μου είπες. Διάβασα ότι το χρησιμοποιούν αρκετοί και στην εκπαίδευσή. Το κλουβάκι είναι ακόμα υπο κατασκευή... Θα σου στείλω να μου πεις για την χωροταξία.
[automerge]1561490667[/automerge]
Κανονικά πρέπει να κρατάμε καραντίνα... Τουλάχιστον άρχισε από αύριο να τους δίνεις διάφορα βότανα αποξηραμένα και φρέσκα...
Τί βότανα δηλαδή; Τα πουλάνε στα petshop ή τα ετοιμάζω εγώ. Επίσης διάβασα σε ένα άλλο post σου ότι δίνεις και ρυζάκι. Το βράζεις κανονικά; Όλων των ειδών τα ρύζιά;
 
Σε ευχαριστώ Γιάννη... Αν δεν την βρώ σε petshop εδω τριγύρω θα την παραγγείλω απο το link που μου έστειλες. Θα δοκιμάσω και το κεχρί που μου είπες. Διάβασα ότι το χρησιμοποιούν αρκετοί και στην εκπαίδευσή. Το κλουβάκι είναι ακόμα υπο κατασκευή... Θα σου στείλω να μου πεις για την χωροταξία.
[automerge]1561490667[/automerge]

Τί βότανα δηλαδή; Τα πουλάνε στα petshop ή τα ετοιμάζω εγώ. Επίσης διάβασα σε ένα άλλο post σου ότι δίνεις και ρυζάκι. Το βράζεις κανονικά; Όλων των ειδών τα ρύζιά;
Βότανα από το σούπερ η από βιολογικά...
Ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό, δυόσμο, τσουκνίδα κλπ
Αν και τα περισσότερα βότανα θα τα βρεις σε μαγαζι με βιολογικα...
Ρύζι κανονικό άσπρο δίνω... Το οποίο το βράζω με σκέτο νερό...
Και φακές δίνω... Φασόλια, κινοα, φαγοπυρο και ροβιτσα...
Αφού βράσω κάποιο όσπριο, αφήνω να κρυώσει και προσθέτω μέσα λαχανικά και βότανα.
 
Βότανα από το σούπερ η από βιολογικά...
Ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό, δυόσμο, τσουκνίδα κλπ
Αν και τα περισσότερα βότανα θα τα βρεις σε μαγαζι με βιολογικα...
Ρύζι κανονικό άσπρο δίνω... Το οποίο το βράζω με σκέτο νερό...
Και φακές δίνω... Φασόλια, κινοα, φαγοπυρο και ροβιτσα...
Αφού βράσω κάποιο όσπριο, αφήνω να κρυώσει και προσθέτω μέσα λαχανικά και βότανα.
Με τέτοιο τάισμα αυτά θα σηκωθούν καμιά μερά και θα μας δείρουν. Δεν μου λές τα βότανα τα δίνω έτσι σκέτα μέσα στην ταίστρα ή να τα ανακατάιβω με την βασική τους τροφή ή το ρυζάκι;
 
Καλησπερίζω την όμορφη παρέα. Είμαι νέο μέλος στην ομάδα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Θα ήθελα να βρω και να αγοράσω ένα ζευγάρι parrotlet. Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη αλλά λόγω εργασίας μετακινούμαι σχεδόν σε όλη την επικράτεια Μακεδονίας και Θράκης. Όποιος είναι εκτροφέας ή γνωρίζει κάποιον καλό εκτροφέα θα χαρώ να επικοινωνήσει μαζί μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υπάρχει εκτροφέας στον Εύοσμο.. Θα τον βρεις στο fb με το όνομα Angelparrot Parrotlet και ξέρω ότι έχει γεννά τώρα εγώ από αυτό πήρα και τα δυο τα παροτλετ
 
Με τέτοιο τάισμα αυτά θα σηκωθούν καμιά μερά και θα μας δείρουν. Δεν μου λές τα βότανα τα δίνω έτσι σκέτα μέσα στην ταίστρα ή να τα ανακατάιβω με την βασική τους τροφή ή το ρυζάκι;
Θα το κάνουν έννοια σου 😂

Μπορείς σκέτα και με το ρύζι και με ότι θέλεις...
Στην τροφή δεν τα προτιμώ γιατί χάνονται...
 
Nα τα χαίρεστε!

Νόμιζα πως ψάχνατε parrotlet επειδή είχατε κάνει την έρευνά σας. Ελπίζω τα lovebirds να μην ήταν μια παρορμητική απόκτηση, είναι αρκετά διαφορετικά πουλιά απο τα parrotlets.
 
Back
Top