Γενικά Γινεται να κανω τον Σενεγαλης μου να μιλαει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panosg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panosg

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
48
Πόλη
Μοσχάτο
Γεια σας και παλι! Θελω να κανω μια ερωτηση για το αν γινεται να κανω τον Σενεγαλης μου να μιλαει. Γινεται να μιλησει τωρα που ειναι ακομα μικρο η οταν μεγαλωσει; Καμια ιδεα;
 
δεν θα μιλήσει τώρα! Υπομονή! Αν το φροντίσεις,το ταίσεις, παίξεις μαζί του και σε εμπιστευτεί, χίλια δυό πράγματα μπορείτε να κάνετε μαζί, γιατί όλοι,θέλουμε και να μιλήσει;αυτό, πρώτον εξαρτάται απο το χαρακτήρα του ζώουκαι δεύτερον απο την εξικοίωση μαζί σου!
Χθές δεν τον πήρες; Ε, κάνε λίγο υπομονή, αργότερα, αν είναι,θα τον ακούσεις...άλλωστε οι senegals, φημίζονται για την καλή παρέα που κρατάνε,την εύκολη προσωπικότητα, την ηρεμία, τη γλυκύτητα...
Ιδιαίτερα καλοί ομιλητές δεν είναι, λένε καποιες λέξεις, αλλά, πιστεψέ με, σαν κάτοχος senegal κι εγώ, είναι το... Μικρότερο προσόν του!
 
άλλωστε οι senegals, φημίζονται για την καλή παρέα που κρατάνε,την εύκολη προσωπικότητα, την ηρεμία, τη γλυκύτητα... Περίεργο ο δικός μου ένα τρελοκομείο σκέτο είναι εδώ και 6 μήνες που τον πήρα-μωρό τον έχω πάρη
 
άλλωστε οι senegals, φημίζονται για την καλή παρέα που κρατάνε,την εύκολη προσωπικότητα, την ηρεμία, τη γλυκύτητα... Περίεργο ο δικός μου ένα τρελοκομείο σκέτο είναι εδώ και 6 μήνες που τον πήρα-μωρό τον έχω πάρη
εξαρτάται και απο το περιβάλλον, νομίζω. 🙂
αν μεγάλωσε με τους γονείς του ή με ανθρώπους, αν ασχολείσαι μαζί του αρκετα, κλπ... Κατα κανόνα τα ζώα δεν φταίνε... 😉
 
Γεια σας και παλι! Θελω να κανω μια ερωτηση για το αν γινεται να κανω τον Σενεγαλης μου να μιλαει. Γινεται να μιλησει τωρα που ειναι ακομα μικρο η οταν μεγαλωσει; Καμια ιδεα;

Κανένας δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια αν θα μιλήσει το πουλί. Αρκετά πουλιά δεν μιλάνε ποτέ. Είναι θέμα χαρακτήρα πτηνού, ενασχόλησης και συνεχούς επαφής. Στα υπόλοιπα συμφωνώ με όσα είπε η Σοφία, ένας σενεγάλης διακρίνεται για την συντροφία του, για την περιέργειά του να πειράζει τα πάντα, καθώς και για το γλυκό - αγριο βλέμμα που έχουν.
 
Τον δικό μου τον έχω μαζί με την... Πολυαγαπημένη μου:D Κλαίρη, παπαγαλίνα Ρίκνικ...
Εφόσον αυτή... Ουρλιάζει συνεχώς,
έμαθε & αυτός να φωνάζει..."σκάσε"!
Το.. Ένστικτο... 😉
 
Σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις. Θελω να πω οτι συμφωνω και εγω. Εχει αρχισει να καθεται στον γιο μου αν και απο παιχνιδι μας εχει δαγκωσει κανα δυο φορες(απαλα αλλα νιωθεις το τσιμπημα)! Ειναι πολυ αγκαλιτσας!
 
Back
Top