Ασθένειες Γινεται να περνανε πτερορροια μαζι παπαγαλακια και καναρινι;

pommerouge

PB Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2008
Μηνύματα
308
Πόλη
Αθήνα
γινεται παπαγαλακια και καναρινι να την περνανε μαζι;
 

Συνημμένα

  • n1.webp
    n1.webp
    14,2 KB · Προβολές: 74
  • n2.webp
    n2.webp
    11,6 KB · Προβολές: 74
η θερμοκρασια ειναι θερμοκρασια δωματιου,τωρα ειδα 19-20 βαθμους,το φως στο δωματιο το αναβω 5-6 ωρες, δεν παιζει να ναι κανονικη πτεροροια; και κατι αλλο απλα για να ξερω πως καταλαβαινω την διαφορα με ψειρες;

και κατι αλλο και τα 3 μου πουλια αποκτησαν προσφατα μεγαλυτερα κλουβια με την δυνατοτητα να πετανε μεσα σε αυτα μηπως απλα αναναιωνουν τα φτερα τους;
 
Όταν λές ότι ανάβεις 5με 6 ώρες τι εννοείς;
Εγώ ρωτώ πόσες ώρες σε σύνολο έχει φώς το δωμάτιο;(πρωί -βράδυ)
Όσο για τις ψείρες στο άρθρο απο πάνω εξηγεί κάποια πράγματα.
 
απο τις 10 το πρωι ως τις 6 το απογευμα εχει φως του ηλιου και μετα φως δωματιου μεχρι τις 11 το βραδυ, δεν παιζει να ειναι κανονικη πτεροροια η επειδη ετοιμαζονται για αναπαραγωγη λεω εγω, η για τους παραπανω λογους;
 
Πώς γίνετε το φώς της ημέρας να μπαίνει απο τις 10 στο δωμάτιο ενώ ξημαιρώνει στις 6:30.
Άν έχει έστω και λίγο φώς μέχρι τις 10 τότε είναι πολλές ώρες μέχρι τις 11.

Το ότι ετοιμάζοντε για αναπαραγωγή δεν έχει σχέση με την πτερορροια.
Διάβασε το άρθρο και ψάξε να δείς τι φταίει.
 
αφου εχω κλειστο το πατζουρι του δωματιου μου και το ανοιγω οταν ξυπναω 8-9 το πρωι, το μονο που εχει αλαξει ειναι το κλουβι ολα τα ιδια ειναι
 
αφου εχω κλειστο το πατζουρι του δωματιου μου και το ανοιγω οταν ξυπναω 8-9 το πρωι,


Λοιπόν απο παπαγάλους δε ξέρω αλλά για το καναρίνι θα σου απαντήσω τι νομίζω ότι φταίει.
Ιντερνιακός γιατρός δεν είναι κανένας...
Σκέψου ότι η μεγαλύτερη ημέρα είναι 21 Ιουνίου.
Εχοουμε περιπου 14 και μισο περίπου διάρκει ημέρας.
Αν εσύ ανοιγεις το παντζουρι 8 μέχρι 11 είναι 15 ώρες.
Αν ανοιγεις 9 είναι 14 ώρες.
Άρα πάλι έχεις φτάσει τα πουλιά σε εποχή καλοκαιρινή και γι αυτό μπήκανε σε πτεροροια.

Το να ανοιγεις διαφορετική ώρα το παραθυρο καθημερινά στρεσάρει γενικώς τα πουλιά.

Αυτά...
 
α βρε μπαμπη να σαι καλα, εσυ τι μου προτεινεις; και συγνωμη αμα σας εχω τρελανει
 
Back
Top