Γενικά Γκάλοπ για το τι φύλλο είναι τα κοκατίλ στις φωτό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vagbou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vagbou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
53
Πόλη
Καβάλα
Παιδιά βοηθήστε σας παρακαλώ με το τι φύλλο είναι τα κοκατίλ στις φωτό γιατί ψάχνω αρσενικό και δεν θέλω να μου βγεί κοριτσάκι στην πορεία (όχι οτι με χαλάν και τα θυληκά αλλά ψήνομαι για αρσενικό). Οι δύο πρώτες φωτό είναι στο ένα πετ σοπ ενώ η τρίτη σε διαφορετικό.
Σας ευχαριστώ, άντε και θέλω κοκατίλ σαν τρελός, αύριο έρχεται και το κλουβί!
 

Συνημμένα

  • IMAG0026.webp
    IMAG0026.webp
    46 KB · Προβολές: 115
  • IMAG0028.webp
    IMAG0028.webp
    36,3 KB · Προβολές: 115
  • IMAG0029.webp
    IMAG0029.webp
    52,3 KB · Προβολές: 109
Βαγγελη σορυ για το t:
αλλα μου ηρθε αναγουλα με αυτην την ποτιστρα😱

Κανε μου τη χαρη και πιο πολυ για τα πουλια και πες τους μια κουβεντα!
Πελατης εισαι και θα σε ακουσουν! Ποτε μα ποτε δεν θα ψωνιζα πουλι απο τετοιο μαγαζι..
Οι μεγαλυτερες ασθενειες προκαλουνται και απο το ακαταλληλο νερο😱
Και βρωμικες εφημεριδες στον πατο! Μπλιαξ! Απαραδεκτο το μαγαζι... 😡



Το αριστερο στη 2η φωτο μου μοιαζει θηλυκο...
 
Νίκη κανένα πρόβλημα, η αλήθεια να λέγεται και θα μου φαινόταν κάπως εάν κανείς δεν σχολίαζε την ποτίστρα κ γενικώς την μπίχλα που ανέχονται τα αθώα κοκατίλ κ όχι μόνο. Το κακό με την επαρχία είναι ότι επειδή δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός δεν προσέχουν βασικά πράγματα. Μικρά κ βρώμικα κλουβιά με διάφορα άλλα είδη παπαγάλων μέσα, κλουβιά μέσα σε "διάφανες ντουλάπες" χωρίς καλό εξαερισμό,τροφή κ πατήθρες για καναρίνια,έλλειψη μπανιερών τώρα με τις ζέστες,έλλειψη δαχτυλιδιών κ. Α. Εάν γινόταν θα προτιμούσα να παραγγείλω κοκατίλ απο το ebay! Πιο λίγο στρές θα έτρωγε απ'αυτό στα πετ σοπ που τρώει και ίσως έβρισκα και hand fed! Κατάντια, ασ'τα. Όπως και να'χει θα πρέπει να συμβιβαστώ με κάποιο απ'αυτά ή γύρω νομού και καρφί επίσκεψη στον κτηνίατρο!
 
και καρφί επίσκεψη στον κτηνίατρο!


Το καλυτερο θα κανεις για να εισαι ξενοιαστος...

Οσο γαι το φυλο θα σου πουν τα πιο εμπειρα παιδια του φορουμ..
Λιγο υπομονη...
 
Οκ. Να'σαι καλά Νίκη.Αγόρασα πάντως και ένα βιβλίο (εκδόσεις Καρακώτσογλου) και διαπίστωσα οτι ταυτίζεται σε πολλά με τις απόψεις-γνώμες-εμπειρίες ιδιοκτήτων κ μη στο φόρουμ αλλά παρατήρησα και τα άκρως αντίθετα σε άλλα όπως το ότι το κλουβί καλό είναι να μπεί σε φωτεινή γωνιά του δωματίου και όχι στο κέντρο αυτού κ. Α. Καληνυχτώ...
 
Άμα είναι κάτω απο χρονόν μπωρεί να είναι οτιδίποτε,τώρα όμως άμα είναι πάνω απο χρονόν μου κάνουν όλα για αρσενικά...
 
δεν φαίνεται καλά η ουρά τους... μάλλον στη πρώτη φωτογραφία το αριστερό πουλάκι είναι θηλυκό.
 
Στα pied cockatiel(οπως αυτα στις φωτογραφιες ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις το φυλο.)

Στην πρωτη φωτογραφια θα ελεγα πως αυτο στα αριστερα ειναι θηλυκο και για το δεξι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι αρσενικο.Ακριβως ετσι ειναι και ο δικος μου.

Στην δευτερη φωτογραφια νομιζω οτι ειναι θηλυκο.
 
Συμφωνω με το Φωτη οτι ειναι πολυ δυσκολο να διακρινεις το φυλο σε αυτη τη μεταλλαξη. Αν επρεπε να πω για 1 απο τα 3 νομιζω οτι θα ελεγα το cinnamon pied δηλαδη το δεξι στην πρωτη φωτο. Αλλα δεν ειμαι και σιγουρος, ισως να ειναι και ολα αρσενικα ισως και κανενα. Αν θελεις σωνει και καλα αρσενικο καλυτερα να κοιταξεις σε αλλο μαγαζι για καποια αλλη μεταλλαξη που θα ειναι πιο ευκολο να διακρινεις το φυλο. 😉
 
Σας ευχαριστώ όλους-ες για τις απαντήσεις σας.Αγόρασα εχθές ένα whiteface αρσενικό για το πετ σοπ, αγνώστου φύλλου κατ'εμέ.
Θα ποστάρω νέο θέμα για τις εντυπώσεις μου απο την αγορά εως τώρα. Σας ευχαριστώ...
 
Back
Top