Ασθένειες Γκρι περιττώματα κανάρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AthinaJR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AthinaJR

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
258
Πόλη
Περιστέρι
received_551718236495208.jpeg


received_888334002167494.jpeg

Γεια σας,

Είναι φυσιολογικά αυτά τα περιττώματα;
Δίνω στην κανάρα μου ότι και στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας αλλά τελευταία μου κάνει γκρι κουτσουλιές.

Πριν 15μερες περίπου είχε γαστρεντεντερικό πρόβλημα και αντιμετωπίστηκε με Αviomycine και karina stop γιατί λόγω των εμετων είχε αδυνατίσει πολύ. Μετά της έβαλα και λίγο probiotic plus της evia parrots σε αυγοτροφη.
Επίσης ενώ είναι αρκετά δραστήρια και τρώει με όρεξη, κατά τη διάρκεια της ημέρας αρκετές φορές θα σταθεί στο ένα πόδι (οχι κάποιο συγκεκριμένο) σα να θέλει να ξεκουραστεί.
Να ανεβάσω κι ένα βιντεακι μήπως βοηθήσει;
 
Οι κουτσουλιες του φαίνονται φυσιολογικές, το γκρίζο χρώμα τους μπορεί να οφείλεται από την κατανάλωση της αυγοτροφής.

κατά τη διάρκεια της ημέρας αρκετές φορές θα σταθεί στο ένα πόδι (οχι κάποιο συγκεκριμένο) σα να θέλει να ξεκουραστεί.
Αυτό μπορεί και να δείχνει ότι το πρόβλημα με το στομάχι του δεν το έχει ξεπεράσει πλήρως.
Πολλές φορές όταν τους πονάει η κοιλιά τους μαζεύουν το πόδι τους.
 
Ευχαριστώ.


@Vada κι εγώ πιστεύω πως κάποιο λάθος πρέπει να έκανα με τη θεραπεία της κι ενω σταμάτησε τους εμετούς και επανήλθε, της προκάλεσε πρόβλημα στο στομαχακι της. Ακολουθώ πιο συντηρητική διατροφή τώρα. Μόνο σπόρια βρώμη και 1-2 φορές τη βδομάδα θα της βάλω μήλο ή μαρούλι ή σπανάκι. Αποφεύγω την αυγοτροφη αυτό το διάστημα.
Τρώει πολύ γκριτ και πιστεύω πως κι αυτό σημαίνει πως δε λειτουργεί όπως θα έπρεπε το στομάχι της.
Την έχω απομονωμένη απο την υπόλοιπη οικογένεια για να έχει την ηρεμία της.
Ελπίζω να γίνει εντελώς καλά.


Έχω κι ένα ακόμα πρόβλημα με τη Ρίκα και το ταίρι της το Ρίκι, που αφορά ακάρεα ποδιών και ακάρεα τραχείας. Να το αναφέρω για συζήτηση εδώ ή να ανοίξω νέα θέματα;
 
Τρώει πολύ γκριτ
Ευθύς εξαρχής πριν αναφερθείς στλ γκριτ, αυτό μου ήρθε στο νου, καθώς στο παρελθόν είχα κι ο ίδιος παρατηρήσει μια γκρι χρώση στις ακαθαρσίες των καναρινιών μου, όποτε τους έδινα γκριτ.
Θα έλεγα να το σταματήσεις για λίγες ημέρες και να ξαναδείς το χρώμα των κουτσουλιών.
 
Ακάρεα τραχείας είχε απο το καλοκαίρι. Έκανε θορύβους τσικ τσικ στον υπνο του, είχε χάσει τη φωνή του και εβηχε κατά τη διάρκεια της ημέρας. Του έκανα θεραπεία με pulmosan για μεγάλο χρονικό διάστημα. Σταμάτησε τα τσικ τσικ και το βήχα αλλά του έμεινε η βραχνάδα και το άσθμα, τα οποία άλλες φορές φεύγουν κι άλλες έρχονται. Οπότε τον ακούω να ασθμαίνει ή να βραχνιάζει του βάζω στο νερό Asminine. Δυστυχώς όποτε σταματάω.... μέσα σε λίγες μέρες τα συμπτώματα αυτά ξαναρχίζουν και φτου κι απο την αρχή.

Γενικά νομίζω ότι το σπίτι μου έχει θέμα με ακάρεα γιατί απο τότε που έφερα τα καναρίνια, μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα έπαθαν ακάρεα τραχείας και ακάρεα ποδιών. Φταίει ίσως και που τα αφήνω ελεύθερα και όσο καθαρό και να είναι το πάτωμα, όλο και κάπου θα υπάρχουν ακάρεα.
Μήνες τώρα βάζω επιθολ (κάθε βδομάδα) στα ποδαράκια τους αλλά δεν κλείνουν οι φολίδες. Απεναντίας σήμερα διαπίστωσα ότι στης Ρίκας εντείνονται. Τα μικρουλια ευτυχώς ακόμα δεν έχουν ανασηκωμένα λέπια στα πόδια ούτε συμπτώματα βηχα, βραχναδας.

Όμως τελευταία, έχουν όλα φαγούρα στα πόδια και στις φτερούγες τους. Τιναζονται και ξυνονται πιο συχνά απο ότι παλιότερα.
Τους βάζω φάρμακο και για ψείρες, γιατί έκανα το κόλπο με το χαρτί και είδα 4-5 μικροσκοπικά μαυρακια, κάνω και κάθε βδομάδα απολύμανση στα κλουβιά τους. Λόγω του καιρού έχω ελαττώσει τα μπάνια τους σε 1 φορά τη βδομάδα. Μήπως να τους τα αυξήσω;
[automerge]1671216097[/automerge]
@ianos
Λογικό μου ακούγεται. Έχεις δίκιο.
Πιστεύω δεν είναι φυσιολογικό που τρώει τόσο πολύ γκριτ. Μήπως όμως το χρειάζεται για να χωνεύει καλύτερα την τροφή;
Θα της το βγάλω για κάποιες μέρες και θα την παρακολουθώ.
 
...αλλά δεν κλείνουν οι φολίδες...

Μα οι φολίδες (λέπια) δεν κλείνουν, το αργότερο μετά την 3η εφαρμογή, πέφτουν...
Ειδικότερα αν κάνεις ανάποδο (κόντρα) μασάζ...
[automerge]1671256264[/automerge]
...Τους βάζω φάρμακο και για ψείρες, γιατί έκανα το κόλπο με το χαρτί και είδα 4-5 μικροσκοπικά μαυρακια...

Ποιο σκεύασμα χρησιμοποιείς;

Κανείς και πουθενά δεν έχει 4-5 ψείρες...
Ή έχεις ή δεν έχεις... 😉
 
Μπορούμε να δούμε καθαρή φωτό από τα πόδια με τα ακάρεα;
Τα κλικαρίσματα του ράμφους, η βραχνάδα κλπ είναι συνήθη συμπτώματα αναπνευστικών λοιμώξεων. Θα μπορούσες να τα πας σε πτηνίατρο να τα εξετάσει;
Το γκριτ δεν είναι απαραίτητο στα καναρίνια για να χωνέψουν. Το κάνουν και χωρίς αυτό. Οπότε μπορείς να το σταματήσεις κι εντελώς αν θέλεις.
 
Μα οι φολίδες (λέπια) δεν κλείνουν, το αργότερο μετά την 3η εφαρμογή, πέφτουν...
Ειδικότερα αν κάνεις ανάποδο (κόντρα) μασάζ...
[automerge]1671256264[/automerge]


Ποιο σκεύασμα χρησιμοποιείς;

Κανείς και πουθενά δεν έχει 4-5 ψείρες...
Ή έχεις ή δεν έχεις... 😉
Δεν ήξερα ότι τα διογκωμένα λέπια ξεφλουδίζουν αντί να επανέρχονται. Απο εσάς το έμαθα.

Έβαλα βρεγμένο διπλωμένο χαρτί πάνω απο το κλουβί, για όλο το βράδυ και νωρίς το πρωί που το ξεδιπλωσα είδα 4-5 μαυρακια (το ένα πρέπει να ήταν κόκκινο)
Εντύπωση μου κάνει όμως, που όλο το βράδυ κοιμούνται πολύ ήσυχα. Κατά τη διάρκεια της ημέρας ξυνονται και τινάζονται πολύ.
Τα ψεκασα πάλι σήμερα (Έβαλα και epithol). Χρησιμοποιώ το Beaphar Insecticidal Bird Spray για τα πουλιά και τα κλουβιά. Στα κλουβιά προσθέτω και απο το Repeli Nature Bird Spray γιατί έχει ευχάριστη μυρωδιά.
Θα ξανακάνω απόψε το κόλπο με την πετσέτα.
Αύριο είναι ημέρα γενικής απολύμανσης και μπάνιου.
 
Πιστεύω δεν είναι φυσιολογικό που τρώει τόσο πολύ γκριτ. Μήπως όμως το χρειάζεται για να χωνεύει καλύτερα την τροφή;

Δεν είναι αποδεδειγμένο πως το χρειάζονται για την χώνεψη γιατί σε αντίθεση με άλλα πτηνά (πχ κότες) τα καναρίνια αποφλοιώνουν τους σπόρους πριν τους καταναλώσουν...
Βέβαια λαμβάνουν από αυτό άλλα απαραίτητα στοιχεία...
 
Δεν είναι αποδεδειγμένο πως το χρειάζονται για την χώνεψη γιατί σε αντίθεση με άλλα πτηνά (πχ κότες) τα καναρίνια αποφλοιώνουν τους σπόρους πριν τους καταναλώσουν...
Βέβαια λαμβάνουν από αυτό άλλα απαραίτητα στοιχεία...
Το λέω με το σκεπτικό ότι η Ρίκα έχει θέμα με το στομάχι της (για αυτό ίσως μαζεύει συχνά το ένα της πόδι).
Είναι αρκετά πιο ήσυχη σε σχέση με τα υπόλοιπα σχεδόν δεν κελαηδεί ποτέ.
Κοιμάται φυσιολογικά στο ψηλό κλαδάκι της και δεν την έχω δει να φουσκώνει. Κάτι πάντως φαίνεται να την ενοχλεί.
Μήπως να την πάω σε πτηνιατρο;
 
Έβαλα βρεγμένο διπλωμένο χαρτί πάνω απο το κλουβί, για όλο το βράδυ και νωρίς το πρωί που το ξεδιπλωσα είδα 4-5 μαυρακια (το ένα πρέπει να ήταν κόκκινο)
Άρα μιλάμε για κόκκινη και μαύρη ψείρα.
Η καλύτερη λύση είναι το elector.
 
Το κοίταξα στο διαδίκτυο το elector και είδα ότι είναι λίγο ακριβουτσικο.
Τα 10ml θα φτάσουν για 5 καναρίνια (2 60ρες ζευγαρωστρες και ένα μόνο μεσαίο) ;
 
Είναι λίγο ακριβό, όμως κάνει δουλειά.
Ναι πιστεύω ότι φτάνουν, τα 10ml για τα κλουβιά και τα πουλάκια που έχεις.
Δυο φορές χρειάζεται να ψεκάσεις από 5ml διαλυμένο σε ένα λίτρο νερού.
 
Μυρίζει λένε και πολύ έντονα.
Να αναφέρω σε αυτό το σημείο ότι τα καναρίνια μου βρίσκονται στο δωμάτιο μου και εγώ έχω χρόνιο ήπιο άσθμα. Δεν υπάρχει άλλος χώρος μέσα στο σπίτι.
 
Άρα μιλάμε για κόκκινη και μαύρη ψείρα.
Νομίζω ότι πρόκειται για το ίδιο είδος ψείρας, το οποίο όταν έχει πρόσφατα τραφεί, κοκκινίζει. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Μυρίζει λένε και πολύ έντονα.
Να αναφέρω σε αυτό το σημείο ότι τα καναρίνια μου βρίσκονται στο δωμάτιο μου και εγώ έχω χρόνιο ήπιο άσθμα. Δεν υπάρχει άλλος χώρος μέσα στο σπίτι.
Δεν γίνεται όμως να μην ψεκάσεις και τις γύρω επιφάνειες, Επομένως, μάλλον θα πρέπει να κοιμηθείς για μια νύχτα σε κάποιο άλλο δωμάτιο αν υπάρχει η δυνατότητα. Αλλά τουλάχιστον θα τις ξεφορτωθείς με μεγάλη πιθανότητα.
Παρεμπιπτόνως, οι τροφές τους είναι χύμα ή συσκευασμένες;
 
@ianos Κι εγώ αυτό πιστεύω. Ότι είναι η μαύρη ψείρα και μια είχε τραφεί πρόσφατα. Έχω βάλει και τώρα βρεγμένο χαρτί κουζίνας διπλωμένο να δω τι ψαριά θα πιάσω το πρωί 😊😅

Απο συσκευασίες δινω της Manitoba , της Beaphar αυγοτροφη της deli nature και βρώμη απο το σουπερμάρκετ τα οποία μετά το άνοιγμα τα αποθηκεύω σε γυάλινα βάζα. Δίνω όμως και χύμα τροφές όπως ξηρούς καρπούς (φιστίκια, καρύδια, κάσιους), λιναροσπορο, Τσια (κια) και ηλιόσπορο που παίρνω απο καβα (αποθηκευμένα σε γυάλινα βάζα) καθώς και περιλλα λευκή και camelina χύμα απο γνωστό πετ σοπ. Κι αυτά τα αποθηκεύω σε βάζα γυαλινα.
 
@meniam Ναι το γνωρίζω αυτό για τις ξύλινες πατρηθρες. Ενώ στον κοκατιλακο μου είχα ξύλινες, στα καναρίνια προτίμησα πλαστικές για να μπορώ να τις πλένω και να τις απολυμαίνω πιο εύκολα. Τα ψεκάζω όλα τα αξεσουάρ 2 φορές τη βδομάδα με ψειροσπρέι. Απολύμανση όμως κάνω μόνο κάθε ΣΚ. Τις καθημερινές δυσκολεύομαι γιατί επιστρέφω αργά απο το γραφείο και έχουν αρχίσει να κουρνιάζουν.
 
Back
Top