Διατροφή Γλυκάκι για παπαγάλους

Erik Markus

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2013
Μηνύματα
84
Πόλη
Ερμιονίδα
Καλημέρα! Εχω παπαγάλο ροζέλα και του δίνω εκτός απο τους ηλιόσπορους και την παπαγαλίνη διάφορα φρούτα και λαχανικά. Τρελένεται για καρότο!Λοιπόν διάβασα στο forum απο ένα φίλο οτι "με ένα μπισκότο τον δένει κόμπο". Κάνει να του δίνω κανένα γλυκάκι που και που και αν ναι τι ακριβώς;Ευχαριστώ!
 
Καλημερα σου λιχουδια για τους παπαγαλους ειναι το κεχρι και χρησιμοποιειται για την εκπαιδευση κιολας δεν ξερω καθε ποσο πρεπει να τους δινεις εγω τουλαχιστο μια φορα την βδομαδα δινω οτι γλυκο και να δωσεις πιστευω οτι ειναι καλυτερο μια φορα την βδομαδα για αποφυγη παχυσαρκιας
 
Καλημερα σου λιχουδια για τους παπαγαλους ειναι το κεχρι και χρησιμοποιειται για την εκπαιδευση κιολας δεν ξερω καθε ποσο πρεπει να τους δινεις εγω τουλαχιστο μια φορα την βδομαδα δινω οτι γλυκο και να δωσεις πιστευω οτι ειναι καλυτερο μια φορα την βδομαδα για αποφυγη παχυσαρκιας
Δεν θα του έδινα και πιο συχνά απλά ρωτάω αν μπορώ να του δώσω π.χ. μπισκότο που τρώνε τα παίδια ή ένα πολύ μικρό κομμάτι σοκολάτας.Αυτό δεν ξέρω, αν κάνει για την υγεία του.
 
Απο οτι εχω διαβασει δεν κανουν να τρωνε γλυκα η παπαγαλοι ουτε σοκολατες αν θελεις να δωσεις στον φτερωτο σου φιλο μια λιχουδιά το κεχρι ειναι οτι καλυτερο! Τρελενοντε με αυτο
 
Όπως τα λέει o Δημήτρης είναι, η σοκολάτα είναι δηλητηριώδης για τους παπαγάλους όπως και γενικότερα τα γαλακτοκομικά προϊόντα. Αρχικά επηρεάζει το πεπτικό σύστημα και προκαλεί εμετό και διάρροια στο πουλάκι και στην τελική φάση πλήττει το νευρικό σύστημα προκαλώντας σπασμούς και τελικά θάνατο.
Για το κεχρί τρελαίνονται, αν το δίνεις κι όλας μόνο στην εκπαίδευση θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα 😉
 
Ναι, τα πουλιά δεν μεταβολίζουν τα γαλακτοκομικά προϊόντα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν φάνε θα πεθάνουν. Στους κατοικίδιους παπαγάλους επιτρέπεται να δίνουμε που και που ένα κομματάκι απαχο τυρί. Αυτό βέβαια ως κέρασμα και όχι ως μόνιμη τροφή στη διατροφή τους.
 
Ευχαριστώ πολύ! Παιδιά όπως σας είπα είμαι τελείος άσχετος με το θέμα γι'αυτό ρωτάω συνέχεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ευχαριστώ πολύ! Παιδιά όπως σας είπα είμαι τελείος άσχετος με το θέμα γι'αυτό ρωτάω συνέχεια. 🙂
Να μη σε απασχολεί αυτό. Κανείς δεν τα ξέρει όλα. Είμαστε εδώ για να μοιραζόμαστε αυτά που ξέρει ο καθένας.
 
Μπορείς να δώσεις αμυγδαλόγαλα (θα το αγοράσεις σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων).
Όσο για ''γλυκό'' μπορείς να του δώσεις (σε μικρές ποσότητες) αποξηραμένα:
σύκο- βερίκοκο- σταφίδα ή γκότζι μπερι... Επίσης θα του άρεσε πολύ ένα κομματάκι καρύδι ή αμύγδαλο
 
Λιγη μονο προσοχη με τα γκοτζι μπερι. Περιεχουν μεγαλη ποσοτητα σιδηρου που δεν χρειαζεται στα πουλια και σε καποιες περιπτωσεις μπορει να κανει κακο. Ενα καθε εβδομαδα δεν θα εκανε κακο ισως αλλα εγω προσωπικα τα αποφευγω τελειως. :)

Οι ξηροι καρποι ειναι αριστες λιχουδιες για τους παπαγαλους, δοκιμασε μερικους αψητους κι αναλατους και θα βρεις τι του αρεσει περισσοτερο. 😉
 
Back
Top