Γενικά Γλώσσα του σώματος των παπαγάλων

Μαιρη

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.739
Πόλη
Αθήνα
Οι κόρες των ματιών διαστέλλονται- Ματια λάμπουν
Η λάμψη- διαστολή στι κόρες των ματιών μπορεί να είναι σημάδι επιθετικότητας, νευρικότητας.

Κράξιμο
Μερικοί παπαγάλοι κράζουν απο ενθουσιασμό ή σε μία προσπάθεια να επιδειχθεί η κυριαρχία τους πάνω στους φτερωτους τους συγκατοίκους.

Βρυχηθμός
Δείκτης επιθετικότητας σημαίνει ότι δεν θέλει να τον προσεγγίσεται.

Γουργούρισμα
Δείχνει ικανοποίηση.

Κρότος γλώσσας
''Θέλω να είμαι φιλικός μαζί σου, δεν θα σου κάνω κακό''.

Κρότος ράμφους
Το πουλί αισθάνεται ότι απειλείται.

Τρίξιμο ράμφους
Σημάδι ότι ο παπαγάλος αισθάνεται ασφάλεια και ικανοποίηση.

Φτέρνισμα
Φτερνίζονται για τους ίδιους λόγους με εμάς: σκόνη, ρινική ενόχληση, μικρό ζωύφιο ή φτερά πάνω στην ρινική κοιλότητα. Εαν το φτέρνισμα συνοδεύεται απο ρινική βλένη, τότε κατευθείαν στο γιατρό.

Αναμάσημα
Όταν γίνεται κοντά σας σημαίνει ότι ο παπαγάλος σας έχει επειλέξει για συντροφό του και θέλει να σας ταίσει.

Τέντωμα λαιμού
Περιέργεια:D

Λαχάνιασμα
Ζεστένεται πολύ, είναι ανήσυχο ή δεν αισθάνεται άνετα.

Απασχόληση με τα φτερά τους
Το κάνουν για να κρατήσουν τα φτερά τους σε καλή κατάσταση και για καθαριότητα. Άλλο το δαγκώνει ή μαδά τα φτερά του.

Χτύπημα φτερών
Δείχνει ενόχληση ή δυσαρέσκεια ή μια προσπάθεια να τα ευθυγραμμίσει πριν τα περιποιηθεί.

Τρεμούλιασμα φτερών και σώματος
Δείχνει φόβο, νευρικότητα, αβεβαιότητα ή δυσπυστία.

Τέντωμα
Τεντώνονται για να ανακουφιστούν απο την ένταση όπως και εμείς, το οποίο βελτιώνει και αναζωογονεί τους μυς.

Νομίζω ότι είναι αρκετά χρήσιμα για εμάς που έχουμε παπαγάλους για να καταλαβένουμε με τη γλώσα του σώματός τους τι θέλουν να μας πουν 🙂
 
Sorry παιδιά λυπάμαι πολύ. Οπως ξέρετε είμαι καινούργια και δεν γνωρίζω κάποια πράγματα. Και πάλι λυπάμαι...☹
 
Sorry παιδιά λυπάμαι πολύ. Οπως ξέρετε είμαι καινούργια και δεν γνωρίζω κάποια πράγματα. Και πάλι λυπάμαι...☹

Δεν πειράζει Μαίρη! 🙂 Αν δε γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο θέμα χρησιμοποίησε την αναζήτηση! Νομίζω οτι βοηθάει αρκετά αν γράψεις λέξεις "κλειδιά".
Και εγώ θεωρώ την αναφορά της πηγής πολύ σημαντική... κυρίως γιατί ο αναγνώστης μπορεί να δει αν αυτά που γράφω είναι δικά μου (οπότε παίρνω και την ευθύνη) ή κάποιου άλλου.
 
δεν πειραζει μαιρη ολοι μαθαινουμε... Κι εγω επαθα κατι παρομοιο σημερα, απαλ κανε αυτο που σου λεει η Εφη!
 
Back
Top