Βότανα Γνωρίζει κανείς το "αγριόχορτο" αλσίνη ή Stellaria alsine;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vag990
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vag990

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
227
Πόλη
Πύλος
Γνωρίζει κανείς το "αγριόχορτο" αλσίνη ή Stellaria alsine?
Ένας παλιός εκτροφέας μου το συνέστησε, το χρησιμοποιεί χρόνια στα πουλιά του και το θεωρεί ιδανικό συμπλήρωμα μαζί με φυτρωμένους σπόρους.
Μου υπέδειξε το μέρος που το βρίσκει και έβγαλα από τη ρίζα ένα ματσάκι και το μεταφύτευσα σε μια γλάστρα.

Να συμπληρώσω ότι είναι από τους εκτροφείς που αποφεύγει τα "συμπληρώματα" και προτιμά τις φυσικές λύσεις.

Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος άλλος το έχει δοκιμάσει ή έχει ακούσει τίποτα για αυτό.
 

Συνημμένα

  • alsine.webp
    alsine.webp
    38,9 KB · Προβολές: 334
  • stellaria_alsine1.webp
    stellaria_alsine1.webp
    49,5 KB · Προβολές: 285
εγω γνωριζω αυτη την ποικιλια (stellaria MEDIA). Αν διαβασεις στο παρακατω λινκ εχει αρκετα θρεπτικα συστατικα και εχω ακουσει οτι την δινουν στα πουλακια συν ολων αυτων και γιατι τα ενυδατωνει αφου ειναι φυτο που κρατα μεσα του αρκετη ποσοτητα νερου 😉

Stellaria MEDIA (Chickweed)


μεταφρασμένη εκδοχή της http://www.kingdomplantae.net/chickweed.php διεύθυνσης
 
Ναι το γνωριζω αυτο το αγριοχορτο και το ταισα περυσι αρκετα σε ολα τα αγρια χωρις να πατατηρησω καμμια παρενεργεια. Μιλαμε, το ερειχνα με τις "χουφτες". Πρεπει ομως να ειναι στεγνο.
Οι καρδερινες τα φλωρια οι σπινοι τρελλενωνται γι αυτο.
Τωρα ειναι η εποχη του, υπαχει αφθονο στους αγρους και στα σκιερα μερη.
 
Παρατήρησα εχθές ότι τα σπουργίτια που πλησιάζουν στη βεράντα και τσιμπάνε τους σπόρους που πέφτουν κάτω, τσίμπαγαν και από τη γλάστρα που φύτευσα την αλσίνη, παρόλο που υπάρχουν γλάστρες με πολλά φυτά και βότανα. Ισως να ξέρουν καλύτερα...
 
Ειναι αυτο στελλαρια;
 

Συνημμένα

  • 1395032305352.jpg
    1395032305352.jpg
    45,7 KB · Προβολές: 52
Back
Top