Διατροφή Γνωρίζετε αυτή την αυγοτροφή ;

nasospappas

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2015
Μηνύματα
22
Πόλη
Λιβαδειά
Έβαλα σήμερα στο καναρίνι μου αυτή την αυγοτροφή (Egg snack for canaries - Product - CéDé) και ξετρελάθηκε. Γνωρίζει κάποιος αν είναι καλή μιας και εγώ δεν έχω καθόλου εμπειρία απ' αυτά; Στο petshop δεν μου φάνηκε να ήξερε ο πωλητής με σιγουριά κάθε πότε πρέπει να την δίνω στο πουλί και σε ποια ποσότητα.
 
Έβαλα σήμερα στο καναρίνι μου αυτή την αυγοτροφή (Egg snack for canaries - Product - CéDé) και ξετρελάθηκε. Γνωρίζει κάποιος αν είναι καλή μιας και εγώ δεν έχω καθόλου εμπειρία απ' αυτά; Στο petshop δεν μου φάνηκε να ήξερε ο πωλητής με σιγουριά κάθε πότε πρέπει να την δίνω στο πουλί και σε ποια ποσότητα.
Πολύ καλή μάρκα και αυγοτροφή! Συσκευασμένη και επώνυμη! Αφού ξετρελάθηκε γιατί να μην του ξαναδώσεις; 😛

Όσο για την συχνότητα και κάθε πότε πρέπει να δίνεις αυγοτροφή τα γράφω εδώ: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή • PetBirds

Γιατί δεν φτιάχνεις για το φίλο σου σπιτική αυγοτροφή; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Έβαλα σήμερα στο καναρίνι μου αυτή την αυγοτροφή (Egg snack for canaries - Product - CéDé) και ξετρελάθηκε. Γνωρίζει κάποιος αν είναι καλή μιας και εγώ δεν έχω καθόλου εμπειρία απ' αυτά; Στο petshop δεν μου φάνηκε να ήξερε ο πωλητής με σιγουριά κάθε πότε πρέπει να την δίνω στο πουλί και σε ποια ποσότητα.

Σου προτείνω να φτιάξεις σπιτική αυγοτροφή.
Εγώ έφτιαξα με την βοήθεια των υπολοίπων μελών.
Έφτιαξα την πρώτη την πέταξα, την δεύτερη την έφαγαν την τρίτη την εξαφάνισαν. Τώρα σταθερά φτιάχνω και τους δίνω.
Ψάξε στο φόρουμ έχει κάποιες πολύ απλές με υλικά που έχει κάθε σπιτική κουζίνα
 
Καλή ποιότητα, απο μια σπουδαία φίρμα. Πολύ χαμηλή πρωτεΐνη.Θα την έδεινα μόνον σε περιοδους ηρεμίας.

Μάκη, ποια αυγοτροφή δίνεις στην περίοδο αναπαραγωγής;
 
Μάκη, ποια αυγοτροφή δίνεις στην περίοδο αναπαραγωγής;
Reggio di sole white extra και Quiko bianco . Τις δίνω σαν μέρος 50% της αυγοτροφής που φτιάχνω με κους-κους στην οποία υπάρχει απαραίτητα φρέσκο αυγό και βλαστισμένοι σπόροι.
 
Να ρωτησω για την versele-laga (orlux) που τους δίνω. Με καλύπτει στις αυξημένες ανάγκες διατροφης;
 
Να ρωτησω για την versele-laga (orlux) που τους δίνω. Με καλύπτει στις αυξημένες ανάγκες διατροφης;
Θεωρώ την Orlux κορυφαία εταιρεία. Θεωρώ πως ναι. Αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάχνεις δική σου αυγοτροφή μαζί με έτοιμη. Εγώ ας πούμε στη https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/ βάζω λιγότερη φρυγανιά και κουάκερ και βάζω περισσότερη έτοιμη αυγοτροφή! Τότε είσαι υπερκαλυμμένος φίλε μου! 😉
 
η orlux gold patte' είναι όντως από τις καλύτερες μαλακές & υγρές αυγοτροφές της αγοράς,ένα προιόν από τις καλύτερες εταιρείες στον χώρο, με άψογες κριτικές, πλούσια σε θρεπτικά συστατικά για τα πτηνά μας, αυτή χρησιμοποιώ και γω αυτή τη στιγμή εμπλουτίζοντάς την με Βασιλικό, τσουκνίδα, ταραξάκο, εχινάτσια, chia, camellina, bella di notte, μαρουλόσπορο, ραδικόσπορο, γλυκάνισο, σπασμένη κινόα, ωμό σουσάμι.
( 2 κουτ. Γλυκού απ'το καθένα σε 1 κιλό αυγοτροφής)

κατέληξα σ'αυτό το μείγμα μετά από πολύ ψάξιμο και ειλικρινά δεν μένει τίποτα.. Την τσακίζουν!
 
Eivoer Patee aux oeufs Eggfood γράφει της ιδιας μάρκας. Μάλλον θα είναι αλλη απο τη δικιά σου Δημήτρη.Μου την πήρε η γυναικα μου και επειδή δεν την ετρωγαν κιόλας έλεγα μην της πασαραν καμια βλακεία. Τελικά έβαλα λίγο νερό με μελι και την τρώνε. Δεν έβαλα κάτι παραπάνω για να δω αν ξεκινουσαν να την τρώνε και βλέπουμε.
 
όχι,Δημητρό.. Δεν μιλάμε για τις ίδιες! Παρ'ολ'αυτά, αν δεις πως την αποδέχονται. Έχει καλώς, αν όχι.. Την αλλάζεις! σου παραθέτω μία φωτό αυτής που εγώ πλέον χρησιμοποιώ..
 

Συνημμένα

  • versele-laga-orlux-gold-tp_6891298647788412461f.webp
    versele-laga-orlux-gold-tp_6891298647788412461f.webp
    10,3 KB · Προβολές: 46
Είναι αλλη. Τώρα που διάβασα είναι ξηρή αυγοτροφη. Πιστεύω να είναι εξίσου καλη. Γράφει στα ξένα 17%προτεινη.7%matieres grasses και διαφορά αλλα σε ποσοστά. Μετα γράφει διαφορές βιταμίνες και κάποια αλλα που είναι εμπλουτισμένη.
 
Back
Top