Γενικά Γνωρίζετε πως ονομάζεται αυτό το πτηνό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
tinypic-no-longer-available.jpg

Το συγκεκριμένο πτηνό έχει θαλασσί χρώμα στις φτερούγες του, δεν το είδα εγώ αλλά ο γιος μου, στην Αγία Παρασκευή (Αττικής) και εντυπωσιάστηκε:D
Γνωρίζετε τι είναι;
 
Η κισσα δεν ειναι η καρακαξα;
Ετσι νομιζα. Αυτο το πουλι δεν το εχω δει θεσσαλονικη ποτε και παλια ειχα ασχοληθει περισσοτερο με τα πουλια με μπαμπα κυνηγο και γενικα πουλιατζιδες στο χωριο
 
Όχι δεν είναι αλλά το μπέρδεμα μεταξύ τους για κάποιο λόγο είναι συνηθισμένο.
νομίζω πως είναι συγγενικά είδη, πάντως εδώ στη Χαλκιδική έχω δει πολλές φορές αλλά είναι απόμακρα πουλιά, δεν κάθονται να τα παρατήσεις
 
Δεν ξέρω που την βρήκε την κίσσα η κοπελιά αλλά μιλάει

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δεν ξέρω που την βρήκε την κίσσα η κοπελιά αλλά μιλάει

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μιλάνε πολύ καλά και επίσης μιμούνται διάφορους ήχους που τούς χρησιμοποιούν. Ταλέμε όλα στο άρθρο :)
 
Μιλάνε πολύ καλά και επίσης μιμούνται διάφορους ήχους που τούς χρησιμοποιούν. Ταλέμε όλα στο άρθρο :)

To διάβασα αλλά είδα το βίντεο κι είπα να το βάλω εδώ. 😉
 
Πέρυσι είδα και εγώ μια εδώ στην Θεσσαλονίκη. Είχε κατέβει στην βυσσινιά, έτρωγε βύσσινα και εγώ την θαύμαζα μέσα από το παράθυρο του σπιτιού. Μιλάμε έχει φανταστικά χρώματα!
 
Επειδή να μικρά πράγματα είναι αυτά που σμιλευουν την ευτυχία του ανθρώπου... Θεωρώ φανταστικό να μπορείς να έχεις κήπο, βυσσινιά... Και να βλέπεις και κισσα...
Να τα χαίρεσαι όλα φίλε μου
 
Επειδή να μικρά πράγματα είναι αυτά που σμιλευουν την ευτυχία του ανθρώπου... Θεωρώ φανταστικό να μπορείς να έχεις κήπο, βυσσινιά... Και να βλέπεις και κισσα...
Να τα χαίρεσαι όλα φίλε μου
Σε ευχαριστώ πολύ για όλα Δημήτρη, αλλά πάνε πλέον αυτά. Μετακομίσαμε πριν λίγο καιρό σε πολυκατοικία και πάει η φύση που βλέπαμε στο Ρετζίκι...
 
η κισσα ναι μπορει να μιλησει αν εκπαιδευτει απο μικρο, οπως η μαινα. Ειναι εξαιρετικη μιμος. Επισης ελκεται παρα πολυ απο λαμπερα αντικειμενα οπως κουταλοπηρουνα, ασημικα κλπ. Τα παλια χρονια που τα παραθυρα στα σπιτια ηταν ορθανοιχτα, εμπαιναν και εκλεβαν τα λαμπερα αντικειμενα και ετσι οι νοικοκυρες αναγκαζοντουσαν να κρυβουν τα λιγοστα κουταλια σε κεινα τα κουτια με σιτα γυρω γυρω .
 
Πόσο όμορφα αισθάνομαι γιατί... Κάνοντας μια ερώτηση έμαθα από εσάς τόσες πληροφορίες!
Σας ευχαριστώ όλους πολύ!
(και εσένα Σταύρο, για την ύπαρξη του φόρουμ! ) 😉
 
Back
Top