Διατροφή Γνωρίζετε την αυγοτροφή της Vitakraft (vita life pro baby);

mariannita22

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Αθήνα
Αγόρασα σήμερα μια αυγοτροφή της Vitakraft ( vita life pro baby ) και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν τη γνωρίζετε. Κάθε πότε μπορώ να του βάζω αυγοτροφή κ πότε αυγο;
"οταν ανοιχτεί η συσκευασία που διατηρείται;
Επίσης, ο πετσοπάς μου τόνισε ότι δεν πρέπει να του βάζω αυγο βραστό. 😕Κ όταν του είπα ότι πρέπει να τους βάζουμε, μου είπε ότι δεν ξέρω καλά κ όσοι τους βάζουν δεν ξέρουν από καναρίνια...😱 Δεν ασχολήθηκα παραπάνω, απλά δεν ξανα πάω απο εκεί!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
ειναι πολυ καλη αυγοτροφη και εγω την χρησιμοποιω. Αυγο εγω προσωπικα βαζω καθε 10 μερες.. Καλυτερα ειναι να διατηρειται σε δροσερο μερος η καλυτερα σε ψυγειο
 
Μόλις την έβαλα στο ψυγείο! Αυγοτροφή να του έχω συνέχεια διαθέσιμη;
 
πριν την χορηγησεις στα πουλια να την αφησεις καλα να ξαεπαγωσει μην την δωσεις κατευθειαν.. Την αυγοτροφη πρεπει να την βαζεις αναλογα με την περιοδο που ειναι το πουλι.. Παντως συνεχεια δεν κανει καθολου καλο.
 
Αυγοτροφή να του έχω συνέχεια διαθέσιμη;
Όχι. Μία το πολύ δύο φορές την εβδομάδα σε περίοδο ανάπαυσης. Αν δεν υπάρχει αρκετός χώρος για άσκηση, αν το πουλί είναι παχύ, αν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος χώρου είναι υψηλή, τότε η συχνή χορήγησή της θα πρέπει να αποφεύγεται.
 
Επίσης, ο πετσοπάς μου τόνισε ότι δεν πρέπει να του βάζω αυγο βραστό. 😕Κ όταν του είπα ότι πρέπει να τους βάζουμε, μου είπε ότι δεν ξέρω καλά κ όσοι τους βάζουν δεν ξέρουν από καναρίνια...😱 Δεν ασχολήθηκα παραπάνω, απλά δεν ξανα πάω απο εκεί!
καλλα στο ειπε ο πετσοπας εν μεροι δηλαδη το πολλυ αυγο μπορει να κανει κακο στην υγεια του πουλιου πρεπει να του βαζεις αραια και εφοσον εχεις ενα πουλι η να κοβεις ενα μικρο κοματι η να το βαζεις και μετα απο λιγο να του το περνεις αλιος καταλανωνει μεγαλες ποσοτιτες και υπαρχει κυνδινος να παθουν ζιμια ζοτικα οργανα του πουλιου
 
καλλα στο ειπε ο πετσοπας εν μεροι δηλαδη το πολλυ αυγο μπορει να κανει κακο στην υγεια του πουλιου πρεπει να του βαζεις αραια και εφοσον εχεις ενα πουλι η να κοβεις ενα μικρο κοματι η να το βαζεις και μετα απο λιγο να του το περνεις αλιος καταλανωνει μεγαλες ποσοτιτες και υπαρχει κυνδινος να παθουν ζιμια ζοτικα οργανα του πουλιου
Κατά την άποψή μου ο petshopας δεν είχε δίκιο ούτε εν μέρει ούτε γενικώς. Σωστά αναφέρεις ότι παν μέτρον άριστον, αλλά αυτό ισχύει και για το αβγό και για την αβγοτροφή. Τα ίδια προβλήματα που μπορούν να προκληθούν από την συχνή χορήγηση του αβγού, μπορούν να προκληθούν και από τη συχνή χορήγηση αβγοτροφής, οπότε θεωρώ πως η άποψη που λέει ότι δεν πρέπει να βάζεις καθόλου βραστό αβγό και ότι αυτοί που βάζουν το κάνουν επειδή απλά δεν ξέρουν από καναρίνια, είναι λάθος. Στην ίδια κατηγορία (του λάθους) θα κατέτασσα και την άποψη ενός "κοτοπουλά" για το αν θα πρέπει να βάζουμε αβγό ή αβγοτροφή στα καναρίνια. Κατά πάσα πιθανότητα θα απαντούσε ότι θα πρέπει να βάζουμε μόνο αβγό σε κάθε περίπτωση και καθόλου αβγοτροφή γιατί όσοι βάζουν δεν ξέρουν από καναρίνια.

Και τα δύο είναι χρήσιμα για διαφορετικούς λόγους. Δεν μπορείς δηλαδή να πεις σε κάποιον που έχει εκατό και πλέον καναρίνια στην εκτροφή του ότι θα πρέπει να βάζει μόνο αβγό, το οποίο μάλιστα θα πρέπει να απομακρύνει από τα κλουβιά μετά από μερικές μόνο ώρες (ειδικά τις ζεστές μέρες). Δεν μπορώ όμως να καταλάβω και γιατί κάποιος που έχει ένα-δύο καναρίνια θα πρέπει απαραίτητα να αγοράζει αβγοτροφή, όταν μπορεί να τους ετοιμάζει ένα αβγουλάκι κομμένο στα δύο και να τους το προσφέρει μαζί με το μεράκι του.
 
Back
Top