Γενικά Γνωριμία νέων παπαγάλων με παλιούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Wind-sa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Wind-sa

PB Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2008
Μηνύματα
2.021
Πόλη
Αθήνα
Opos exo proseksei...poloi kanoume lathi stin gnorimia ton poulion! Agorazontas ena kainourio papagalaki xoriz na skefoume to vazoume sto klouvi me to allo...Etsi apo periergia kitame ti na simvei...Xoriz ipomoni kai sevasmo stis anagkes tou pouliou. Meta vgenoune provlimata me kainouries arosties, tsakomo, xtipimata k.t.l... Kai emis rotame GIATI?

Prot apola...Aparetiti einai h karantina! apo 2 (minimoum tou minimoum) eos 4 vdomades (kanonika)...To kainourio poulaki diaretite ksexorista apo ta alla...etsi oste h poudra tou kainouriou pouliou den mporouse na ftasei mexri to klouvi me ta pallia ...kai enoite xoriz somatiki epafi ton poulion... (optiki epafi kalo na iparxei)...An to kainourio poulaki exei kapoia arostia tha arxeizei na emfanizete se 2 vdomades...meta mporoume na arxisoume diadikasia tis therapias dinontas farmaka kai vitamines...

Meta tin karantina otan eimaste sigouroi oti to poulaki den exei tipota...arxizei h gnorimia ton poulion...Vazoume ta klouvia dipla dipla oste na vlepountai kala omos na mi mporoune na pligothun enas ton allon me ta podia kai ramfos...Afinoume etsi gia 3-7 meres...oste na dimiourgithi endiaferon, na figei o fovos kai anghos...meta arxizoume na ta vgaloume ekso ena-ena...Mono na PROSEXOUME ta daxtila ton podion otan ena pouli kathete sto klouvi tou allou...sixna ta dagonoune... Molis tha valoume ena pouli sto klouvi meta tha vgaloume to allo...To kanoume kathemerina mexrei na sigoureftoume oti den einai epithetiki enas pros ton allon...Argotera prepei na ta vgaloume mazi na petoun sto domatio! Sthn periptosi an tha xtipiountai to ena pouli tha exei arketa xoro gia na figei gia na kriftei...Ola auta me aystiri parakolouthisi tou anthropou!

Kai mono META (!) mporoume na ta valoume se ena klouvi kai na exoume to kefali mas isixo! Etsi ginete h sosti diadikasia gnorimias sta poulia!

(siggnomi gia ta lathi)
 
Πωλινα συμφωνω με αυτα που λες και θα ηθελα να συμπληρωσω οτι η καραντινα γινεται πιο σωστα αν το νεο πουλι τοποθετηθει αρχικα σε διαφορετικο δωματιο απο τα αλλα που εχουμε ηδη. Ετσι προλαμβανεις και τη μεταφορα ασθενειων με τον αερα η το τιναγμα των φτερων.
Και κατι ακομη οσων αφορα τους παπαγαλους εαν θελουμε να τους βαλουμε σε ενα κλουβι μαζι ειναι καλο το κλουβι να ειναι καινουριο περιβαλλον και για τους δυο και οχι η περιοχη ενος εκ των δυο πουλιων. Ακομη και τα θηλυκα στους παπαγαλους θα προστατευσουν την περιοχη τους απο αλλα πουλια και ιδιαιτερα τα πιο μεγαλοσωμα ειδη.
 
Back
Top