Γενικά Γνωστός μου θέλει να μου κάνει δώρο μπάτζι. Αξίζει;

Εγγραφή
28 Οκτ 2018
Μηνύματα
88
Γεια σας! Εχω γνωστο σε πετ σοπ και θελει να μου κανει δωρο ενα μπατζι.Αξιζει;Επισης αν δεν ειναι ταισμενα στο χερι υπαρχει προβλημα; Ειναι αξιοπιστα;Εχω ενα κοκατιλ αν φερω και το μπατζι σε διαφορετικο κλουβι φυσικα πειραζει;
 
Όλα τα ζωάκια έχουν την ίδια ψυχή και αξίζουν.
Απλα λέμε να μην αγοράζει ο κόσμος απο το pet shop γιατί συνήθως δεν τα προσέχουν, συν ότι δεν στηρίζουμε την ταλαιπωρία που τρώνε μέχρι να φτάσουν στο pet shop.
Οι συνθήκες είναι αυτές που με χαλάνε εμένα λοιπόν.

Το έχεις δει το πουλάκι; Έχει λαμπερά ματάκια και φτέρωμα; Είναι καλά στην υγεία του;

Επίσης εσύ θέλεις να αναλάβεις άλλο ένα πουλάκι;
Γιατί το ότι στο χαρίζουν δεν λέει κάτι.
Το θέμα είναι να έχεις όρεξη και χώρο να αποκτήσεις άλλο ένα ζωάκι.

Αν τελικά το πάρεις να μην ξεχάσεις να τηρήσεις την καραντίνα . Είναι πολύ σημαντικό για την υγεία του πουλιού που ήδη έχεις.

Τα μπάτζι γενικά είναι καλόβολα πουλάκια και μπορείς να τα πλησιάσεις σχετικά εύκολα με υπομονή και χρόνο.
Αν τελικά δεν έχεις σκοπό να το ημερεύσεις, τότε καλύτερα να πάρεις άλλο ένα αργότερα για παρέα.
 
@ilie mp, Φυσικα και θελω πολυ ενα πουλακι γιατι του το ειπα και μου λεει θα σου χαρισω ενα. Θα κρατησω καραντινα φυσικα απλα ρωταω αν ειναι ημερα δηλαδη να μην δαγκωνουν και καταφερω να το ανεβασω στο χερι μου για να παιξουμε. Ξερω οτι θελει υπομονη απλα δεν θελω να παρω ενα αγριο πουλακι που δεν θα ημερωθει. Το πουλακι δεν το εχω δει γιατι δεν ειναι καποιο συγκεκριμενο. Θα παω απο εκει να διαλεξω
[automerge]1542807231[/automerge]
@ilie mp, Αμα τα βγαζω μαζι θα τσακωνονται;
 
Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις απο πρίν.
Έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του πουλιού, αλλά και με τον δικό σου.
Αν εσύ δεν έχεις υπομονή να το ημερέψεις, τότε δεν θα γίνει ποτέ.
Αν κάθε μέρα του αφιερώνεις 1 ώρα και ασχολείσαι αποκλειστικά μαζί του και του μιλάς και του δίνεις κεχρί κλπ τότε θα σε μάθει :)
Απλά να κοιτάξεις να πάρεις ένα πουλάκι μικρό ηλικιακά!
Αυτό θα το καταλάβεις απο τις ρίγες στο κεφαλάκι του -αν έχει- γιατί θα ξεκινάνε απο πολύ μπορστά και / ή απο το ράμφος του και φυσικά απο τα κατάμαυρα ματάκια του!

Αν δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις, βγάλτα μια φωτογραφία να σε βοηθήσουμε εμείς εδώ!

Όσο για το αν θα τσακώνονται πάλι δεν μπορεί να στο πεί κανείς με σιγουριά, γιατί έχει να κάνει απο τον χαρακτήρα των πουλιών.
Σίγουρα δεν θα τα βγάλεις ποτέ χωρίς επίβλεψη στον ίδιο χώρο.
Επίσης αυτό είναι κάτι που αργεί πολύ ακόμα να γίνει 😉
 
οκ τελεια στο θεμα τσακωμου;βεβαια θα παρω μικρο σε ηλικια οσο περισσοτερο γινεται το πολυ εως 7 μηνων.Αμα εχει πολλες ριγες στο κεφαλι ειναι μεγαλο ηλικιακα;
[automerge]1542807608[/automerge]
ακυρο τωρα ειδα για το αν θα τσακωνονται αν μπορειτε πειτε μου τροπους για να καταλαβω ηλικια
 
οκ τελεια στο θεμα τσακωμου;βεβαια θα παρω μικρο σε ηλικια οσο περισσοτερο γινεται το πολυ εως 7 μηνων.Αμα εχει πολλες ριγες στο κεφαλι ειναι μεγαλο ηλικιακα;
Σου απάντησα πιο πάνω για το θέμα των τσακωμών 🙂
Όσο για το αν θα τσακώνονται πάλι δεν μπορεί να στο πεί κανείς με σιγουριά, γιατί έχει να κάνει απο τον χαρακτήρα των πουλιών.
Σίγουρα δεν θα τα βγάλεις ποτέ χωρίς επίβλεψη στον ίδιο χώρο.
Επίσης αυτό είναι κάτι που αργεί πολύ ακόμα να γίνει 😉

Αν έχεις πολλές ρίγες είναι μικρό ακόμα.
Αν οι ρίγες ξεκινάνε απο την μέση του κεφαλιού είναι ενήλικο :)
Επαναλαμβάνω, αν έχει ρίγες, γιατί δεν έχουν όλες οι μεταλλάξεις!
Οπότε εκεί θα το καταλάβεις απο τον χαλινό και τα μάτια.
 
Ορίστε μια φωτογραφία για να καταλάβεις περίπου αυτό που σου λέω για τον χαλινό, τα μάτια και τις ρίγες
Find+whether+your+budge+is+Young+or+Adult.jpg
 
Αν είναι να πάρεις κι άλλο πουλάκι γιατί δε σου χαρίζει ένα κοκατιλάκι για παρέα σε αυτό που ήδη έχεις; Πιο λογικό μου ακούγεται. Εκτος αν θες να "επεκταθείς" και σε άλλα είδη, απλά μου φαίνεται ότι θα ειναι πολύ πιο εύκολο να εξοικειώσεις δύο πουλάκια του ίδιου είδους.
 
δεν εχει κοκατιλ😂και επισης δεν θελω δευτερο
Ας κρατήσουμε μόνο το δεύτερο σκέλος -ότι δεν θέλεις δηλαδή - γιατί το πρώτο δεν το θεωρώ σοβαρό λόγο :)
Είπαμε, μην πάρεις κάτι απλά επειδή είναι τσάμπα, αλλά επειδή το θέλεις.

Περιμένουμε νέα!
 
Εκτος οτι φυσικα θελω δευτερο πουλακι και οτι το πετ σοπ δεν εχει κοκατιλ παντα ηθελα ενα μπατζι και ενα κοκατιλ ηιατι ημουν αναμεσα στα δυο!
 
η ηλεκτρα σου εδωσε ακριβως τις απαντησεις για να σκευτης και να βοηθηθης στην αποφαση σου. Προσωπικα πιστευω οτι οταν στην αποφαση μας πεζει ρολο αν ειναι ηρεμο και εαν μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα καθετε στο δαχτυλο μας να το ξανασκευτης
 
Εγω θα σου ελεγα να μεινεις με το πουλακι που εχεις προς το παρον και να χτισεις τη σχεση σου μαζι του! Αργοτερα το βλεπεις για δευτερο πουλακι! Μπατζι βρισκεις ανα πασα στιγμη!
 
Εγω θα σου ελεγα να μεινεις με το πουλακι που εχεις προς το παρον και να χτισεις τη σχεση σου μαζι του! Αργοτερα το βλεπεις για δευτερο πουλακι! Μπατζι βρισκεις ανα πασα στιγμη!
okk
 
Back
Top