Φροντίδα Γνώμες για απόκτηση ροζέλας γκρίμσον

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Γεια σε όλους. Θα ήθελα γνώμες για απόκτηση ροζέλας γκρίμσον. Τις είδα απο εκτοφέα, πολύ καλά πουλιά- υγιέστατα(ελέγχονται απο πτηνίατρο κάθε μήνα, απ'ότι μου είπαν), πολύ όμορφα και με δαχτυλίδι. Θα με ενδιέφερε να εκπαιδεύσω το πουλί όσο γίνετε γιατί απ'ότι διάβασα ούτε μπορεί να μιλήσει όπως π.χ. Ο Αφρικανικός γκρίζος και γενικά είναι αρκετά ντροπαλός. Απλά επειδή μαρεσε σαν πουλί παρα πολύ και επειδή θα ήθελα έναν μεσαίο παπαγάλο και όχι μικρό έλεγα γιαυτόν. Τα πουλιά είναι 2-3 μηνών. Είμαι πρωτάρης στην εκτροφή παπαγάλων, έχω καναρίνια αλλά θέλω και έναν παπαγάλο να ασχολούμε μαζί του σαν "σκυλί" , χεχεχε.:D Παρόλο που δεν είναι απο τους εύκολους παπαγάλους για εκπαίδευση τι λέτε να πάρω έναν(δεν είμαι για ζευγάρι ακόμα τουλάχιστον);

Αν και δεν με νοιάζει απαραίτητα να μιλήσει η να κάθετε στον ώμο μου, θα το ήθελα βέβαια, με νοιάζει κυρίως οτι τους είδα και κόλλησα εκεί σε αυτούς το γιατί άγνωστο χχεχεχε 😉
 
Άρα να μην μπώ καν στον κόπο να το εκπαιδεύσω να μιλά; Περισσότερο να του μαθαίνω πράγματα καλύτερης διαβίωσης μαζί μου δηλαδή π.χ. Πως να έρχετε στο χέρι μου ή πως να κινείτε μεσ στο σπίτι γενικα, πως να τρώει απτο χέρι μου, να παιζει κτλ και οχι φωνητικά;(ουτοσι άλλως θα τον πάρω λογικά όπως και νάχει γιατί μάρεσε και μου κανε το κλίκ οπότε εντάξη δεν θα μου είναι πρόβλημα οτι δεν θα μπορεί να μιμηθεί λέξεις, εξ άλλου δεν θέλω να έχω ένα πουλί που πρεπει απαραίτητα να μιλά, νομίζω δεν είναι και στη φύση του τα ακούσματα απο οι ανθρώπινες λέξεις) 😛
 
Όλες οι ροζέλες έχουν απίθανα χρώματα.Αν μένεις σε διαμέρισμα είναι καλή επιλογή καθώς δεν κάνουν τόση φασαρία συγκριτικά με άλλα είδη παπαγάλων. Τώρα στο θέμα της εκπαίδευσης δεν φημίζονται τόσο για την δεκτικότητά τους στην ανθρώπινη επαφή ακόμα και αν είναι ταϊσμένες με κρέμα, όσο και για το υψηλό επίπεδο αλληλοεπίδρασης με τον άνθρωπο.Αυτό βέβαια είναι μια γενικότητα και πάντα πρέπει να υπολογίζουμε τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα του κάθε πουλιού ξεχωριστά. Πάντως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, καθώς το είχα ψάξει το θέμα για να ασχοληθώ εκτροφικά πριν ασχοληθώ με τα πάρροτλετ, πρόκειται περισσότερο για έναν παπαγάλο-μπιμπελό.
 
ΚΟιτα σαν ειδος δεν ειναι και απο τα πιο κοινωνικα! αν σου αρεσει οκ δεν υπαρχει θεμα! Παρολα αυτα εξαρταται και απο το χαρακτηρα του καθε πουλιου τι αντιδρασεις θα εχει και απο το ποσο θα ασχοληθεις! Πηγες απο κει και τα ειδες απο κοντα;
 
Οχι απο φοτογραφίες. Σκοπεύω να ασχοληθώ πάρα πολύ μαζί του ανεξάρτητα απο το αν θα πει κουβέντα ή οχι.
[automerge]1544784764[/automerge]
Και όταν λεμε δεν είναι κοινωνικά πουλιά, μέσα σε αυτό είναι και οτι μπορεί να μην μάθει ποτέ να έρχετε στο χέρι μου;
 
Οχι απο φοτογραφίες. Σκοπεύω να ασχοληθώ πάρα πολύ μαζί του ανεξάρτητα απο το αν θα πει κουβέντα ή οχι.
[automerge]1544784764[/automerge]
Και όταν λεμε δεν είναι κοινωνικά πουλιά, μέσα σε αυτό είναι και οτι μπορεί να μην μάθει ποτέ να έρχετε στο χέρι μου;

στο χερι σου θα ερχεται! απλα σαν ειδος ειναι πιο ανεξαρτητο απο αλλα!
 
Back
Top