Διατροφή Γνώμη για Manitoba Canary Breeding

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καλημέρα σε όλους! Πρόσφατα αγόρασα την Manitoba Canary Breeding, από την οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος έως τώρα.
Οι αναλογίες των σπόρων της, είναι οι εξής :
Κεχρί 63%
Νίζερ 13%
Λινάρι 9%
Καναβούρι 6%
Βρώμη 6%
Αγριόσποροι 2%
Περίλλα Λευκή 1%
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας για την επάρκεια του συγκεκριμένου μείγματος ως βασική τροφή κατά την περίοδο αναπαραγωγής των καναρινιών.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Μια χαρα ειναι Κωστα, εχουν ολοι οι σποροι αποδοχη;
Ναι όλοι οι σπόροι, αλλά επειδή το Κεχρί είναι το τελευταίο που αγγίζουν, βάζω τόση τροφή όση χρειάζονται για μια ημέρα έτσι ώστε να τρώνε όλο το μείγμα. Είναι λάθος αυτή η τακτική;
 
Πόση τροφή χρειάζεται ένα πουλάκι την ημέρα;κάποιος εδώ μέσα είχε αναφέρει δύο κουταλάκια ημερησίως. Εγώ πάω στην safe επιλογή... Το safe σε εισαγωγικά... Δύο ταιστρες που της αλλάζω μια φορά την εβδομάδα. Τρώει ότι θέλει και το υπόλοιπο πέταμα...
 
τρώει ότι θέλει και το υπόλοιπο πέταμα...
Μεγάλο λάθος και καθόλου safe επιλογή.
Όλοι οι σπόροι είναι χρήσιμοι για την υγεία του και πρέπει να τους τρώει όλους, αλλιώς μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα παρουσιάσει προβλήματα.
Η safe επιλογή ειναι αυτή που αναφέρει ο @Kostaskar παραπάνω
βάζω τόση τροφή όση χρειάζονται για μια ημέρα έτσι ώστε να τρώνε όλο το μείγμα
Αν υπάρχει έλλειψη χρόνου μπορείς να βάζεις μέχρι την μέση της ταΐστρας και καθημερινά ελέγχεις και φυσάς τα φλούδια από τις ταΐστρες μέχρι να τα φάει όλα.
 
Πόση τροφή χρειάζεται ένα πουλάκι την ημέρα;κάποιος εδώ μέσα είχε αναφέρει δύο κουταλάκια ημερησίως. Εγώ πάω στην safe επιλογή... Το safe σε εισαγωγικά... Δύο ταιστρες που της αλλάζω μια φορά την εβδομάδα. Τρώει ότι θέλει και το υπόλοιπο πέταμα...
Εγώ χρησιμοποιώ δοσομετρικό κουταλάκι από κρέμα ταΐσματος νεοσσών το οποίο χωράει 7 γραμμάρια τροφής για τα περισσότερα από τα καναρίνια μου. Επίσης έχω ένα ζευγάρι φιορίνο για τα οποία χρησιμοποιώ δοσομετρικό κουταλάκι 6 γραμμαρίων. Αυτά τα κουταλάκια με έχουν βολέψει πολύ καθώς ακόμα και σε κοινόβια κλούβα πτήσης χρησιμοποιώ ένα κουταλάκι ανά καναρίνι και έτσι μπορώ να υπολογίζω πόση τροφή χρειάζομαι χωρίς πολλές σπατάλες
 
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας για την επάρκεια του συγκεκριμένου μείγματος ως βασική τροφή κατά την περίοδο αναπαραγωγής των καναρινιών.
Βασικό μείγμα και όχι βασική τροφή.
Στην αναπαραγωγή αυτά τα μείγματα κάθονται στον πάγκο, στα κάτω ράφια.
Βασική τροφή είναι η αυγοτροφή,τα φύτρα, τα σκουλήκια και το μόνιμο κέρασμα λιπαρών σπόρων.

Αν κάνεις πρώτη φορά αναπαραγωγή, βάζεις αυγό στις 7 και στις 5. Μόνιμα κέρασμα περίλλα, σουσάμι, καμελίνα, κανναβούρι.
 
Βασικό μείγμα και όχι βασική τροφή.
Στην αναπαραγωγή αυτά τα μείγματα κάθονται στον πάγκο, στα κάτω ράφια.
Βασική τροφή είναι η αυγοτροφή,τα φύτρα, τα σκουλήκια και το μόνιμο κέρασμα λιπαρών σπόρων.

Αν κάνεις πρώτη φορά αναπαραγωγή, βάζεις αυγό στις 7 και στις 5. Μόνιμα κέρασμα περίλλα, σουσάμι, καμελίνα, κανναβούρι.
Αν η αυγοτροφή έχει αρκετά υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης, μπορεί να αντικαταστήσει τα σκουλήκια;
Βασικό μείγμα ήθελα να πω παρεμπιπτόντως.
Φύτρα εννοείς τους φυτρωμένους σπόρους να φανταστώ;
 
Αν η αυγοτροφή έχει αρκετά υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης, μπορεί να αντικαταστήσει τα σκουλήκια;
Ας πούμε ότι το 95% των ανθρώπων που εκτρέφουν καναρίνια, λένε ότι δεν χρειάζονται τα σκουλήκια σε αυτό το είδος. Εγώ ήμουν στο 5% που έδινε, χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο. Δεν ξέρω να απαντήσω στην ερώτησή σου κάτι περισσότερο απο αυτό.
Επίσης δεν συν έκρινα ποτέ την πρωτείνη των σκουληκιών με αυτή της αυγοτροφής. Για εμένα ήταν δυο διαφορετικά προϊόντα.
Φύτρα εννοείς τους φυτρωμένους σπόρους να φανταστώ;
Ναι.
 
Αν δεν βλαστήσουν οι σπόροι του συγκεκριμένου μείγματος, τι άλλες επιλογές έχω για να φτιάξω φύτρα;
Δεν θα κάνεις φύτρα με τους συγκεκριμένους σπόρους. Φύτρα θα κάνεις με σπόρους που πωλούνται για αυτό τον σκοπό.

Διάβασε τους συνδέσμους που προτείνει το "σχετικό περιεχόμενο" στο άρθρο που παρέθεσα προηγουμένως.
 
Δεν θα κάνεις φύτρα με τους συγκεκριμένους σπόρους. Φύτρα θα κάνεις με σπόρους που πωλούνται για αυτό τον σκοπό.

Διάβασε τους συνδέσμους που προτείνει το "σχετικό περιεχόμενο" στο άρθρο που παρέθεσα προηγουμένως.
Όσον αφορά τα έτοιμα μείγματα που χρησιμοποιούνται ως φύτρα, υπάρχει κάποιο το οποίο θα μου προτείνατε όσον αφορά την σχέση ποιότητας-τιμής;
Επιπλέον, αν επιλέξω μεμονωμένους σπόρους για να φτιάξω μόνος μου ένα μείγμα βλαστωμένων σπόρων δεν θα πετύχω ένα εξίσου καλό αποτέλεσμα με τα έτοιμα μείγματα σπόρων βλάστησης;
Ευχαριστώ.
 
Όσον αφορά τα έτοιμα μείγματα που χρησιμοποιούνται ως φύτρα, υπάρχει κάποιο το οποίο θα μου προτείνατε όσον αφορά την σχέση ποιότητας-τιμής;
Δεν γνωρίζω.

Επιπλέον, αν επιλέξω μεμονωμένους σπόρους για να φτιάξω μόνος μου ένα μείγμα βλαστωμένων σπόρων δεν θα πετύχω ένα εξίσου καλό αποτέλεσμα με τα έτοιμα μείγματα σπόρων βλάστησης;
Έχει απαντηθεί εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Βλαστίζουν-οι-σπόροι-του-μείγματος-που-ταΐζετε-στα-πουλιά.33386/ Αν τα μηνύματα του θέματος δεν απαντούν ακριβώς στην ερώτησή σου, μπορείς να ρωτήσεις εκεί που η συζήτηση και οι συμμετέχοντες είναι πιο σχετικοί με το συγκεκριμένο θέμα.
 
Επιπλέον, αν επιλέξω μεμονωμένους σπόρους για να φτιάξω μόνος μου ένα μείγμα βλαστωμένων σπόρων δεν θα πετύχω ένα εξίσου καλό αποτέλεσμα με τα έτοιμα μείγματα σπόρων βλάστησης;
Δεν θα βρεις όλους τους σπόρους και γενικά δεν σε συμφέρει.
Προσωπικά στο περίπου πρόσθετα σιτάρι, φαγόπυρο, κινόα και λιναρόσπορο.
0-02-04-4af11f7b62e7d3c4d0bb7988ce9d327387cc65765e96f61c84c6f66b7c7c0af3_98aa4f03.webp0-02-05-b33d8160ddf2e3f976d76f347afd0f26e61ab1b1831a0883d58bf747ae623758_84018cfc.webp

Όσον αφορά τα έτοιμα μείγματα που χρησιμοποιούνται ως φύτρα, υπάρχει κάποιο το οποίο θα μου προτείνατε όσον αφορά την σχέση ποιότητας-τιμής;
Βρες κάποιο που να είναι για καναρίνια χρώματος, ανάλογα φυσικά και με το τι εκτρέφεις, δλδ αν δεν θες να βαφτούν. Της Versele laga πχ δεν κάνει γιατί λίγο πολύ βάφει.
 
Back
Top