Αναπαραγωγή Γονείς μαδάνε τα μικρά zebra

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ThanosAv
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ThanosAv

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2017
Μηνύματα
2
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα..λοιπον το ζευγαρι zebra εχουν 3 νεοσσους σχεδον 1μηνα... Οι νεοσσοι εχουνβγει πλεον απο την φωλια και ολη μερα ειναι εξω μαζι με τους γονεις.. Τις τελευταιες 2 μερες ομως βλεπω το θυληκο εντονα να τους κυνηγαει και να τους μαδαει και σε καποιες περιπτωσεις το αρσενικο.. Κυριος στο στερνο και στην πλατη..φανταζομαι θελουν να μπουν σε επομενη γεννα.. Ειναι η πρωτη γεννα τους για φετος και επειδη το συγκεκριμενο ζευγαρι βρισκεται σε εσωτερικο χωρο με νορμαλ θερμοκρασιες και επειδη αργησε να μπει για αναπαραγωγη φετος θα ηθελα να κανουν και μια δευτερη εφοσον τα πουλια ειναι σε πολυ καλη κατασταση αφου τος αφησω ενα διαλλειμα 7-10 μερες...η αποροια μου ειναι οι εξης... Εγω τωρα τι κανω, αφηνω τους γονεις με τα μικρα με κινδυνο να τα ξεπουπουλιασουν; Τα μωρα δεν εχουν απογαλακτιστει ακομα αφου ειναι 1μηνα οποτε δεν μπορω να τα βαλω σε αλλο κλουβι... Τωρα τα εχω ολα μαζι σε μια 60αρα να χωρισω απο την μια τον πατερα με τα μωρα και απο την αλλη την μανα με την φωλια;Να χωρις τα μικρα απο τους γονεις και να αφησω τους γονεις με την φωλια; Αν το κανω ετσι οι γονεις θα ταιζουν μεσα απο το χωρισμα; Ευχαριστω πολυ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπερα Βασιλη.. Νομιζω οτι ακομα δεν εχουν απογαλακτιστει αφου ειναι 1 μηνα και ξερω οτι απογαλακτιζονται καπου στις 6 βδομαδες.Αρα θα βαλω το χωρισμα να τα ταιζουν οι γονεις μεσα απο αυτο. Να αφησω την παλια φωλια στα μικρα και να βαλω κανουργια στο ζευγαρι;
 
Back
Top